Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Wertykulacja trawy to zabieg pielęgnacyjny, który staje się coraz popularniejszy nie tylko wśród zawodowych ogrodników, ale także właścicieli nawet niewielkich, przydomowych trawników. Jeśli nie wiesz, czym jest i po co się ją wykonuje, zapoznaj się z treścią naszego artykułu.
Spis treści:
Długa i mroźna zima potrafi dać się we znaki trawnikowi. Brak dostępu do słońca i utrudniony przepływ powietrza mogą wpłynąć destrukcyjnie na stan całej darni. By zwiększyć jej możliwości regeneracyjne, wymyślono wertykulację. Co to jest, dlaczego wykonywanie tego zabiegu uznaje się za tak ważne i co on daje?
Wertykulacja to, mówiąc najprościej, nacinanie darni na odpowiednią głębokość. Czynność ta ma korzystny wpływ na stan trawnika, a do jej celów należy zaliczyć:
Teraz, gdy wiesz już, co daje wertykulacja trawnika, należy zastanowić się nad zasadnością wykonywania jej “u siebie”. Czy każda murawa potrzebuje tego zabiegu i czy wyznacznikiem powinna tu być pogoda podczas chłodniejszej części roku?
By odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw zastanowić się nad oczekiwanym wyglądem trawy. Wertykulacja trawnika nie jest bowiem czynnością obowiązkową. Jej wykonanie bywa czasochłonne (w zależności od powierzchni murawy), a także wymaga zakupu odpowiedniego sprzętu.
Jeśli jednak chcesz cieszyć się niezwykle zieloną i zdrową murawą, zalecane jest wertykulowanie trawnika i to niezależnie od tego, jak trudna dla roślin ogrodowych była zima. Polepszy to zdolności regeneracyjne murawy i zwiększy szanse na uzyskanie oczekiwanego od niej wyglądu w trakcie sezonu. Idealny, czyli taki jak z okładki czasopism ogrodniczych, można bowiem uzyskać jedynie po wertykulacji trawnika. Nie jest to jednak jedyna czynność, która wpływa na stan darni. Warto też zapoznać się z takimi zabiegami, jak nawożenie oraz aeracja gleby.
Jak nietrudno się domyślić, wertykulator zastosowanie znajduje tam, gdzie trzeba wykonać wyżej opisany zabieg pielęgnacyjny. Na rynku dedykowanych do nacinania gleby sprzętów można wybierać spośród wielu ich wariantów. Pełną listę rodzajów wertykulatorów przedstawiliśmy w dedykowanym artykule.
Budowa zewnętrzna wertykulatora zasilanego elektrycznie (z sieci elektrycznej lub baterii) oraz modelu spalinowego nie różni się szczególnie od wyglądających bardzo podobnie kosiarek. Cztery koła, obudowa, długa rączka oraz kosz na trawę to elementy charakterystyczne dla obu urządzeń. Różnica tkwi jednak w części roboczej urządzenia. Posiada ono wałek, a na nim zamontowane są specjalne noże stałe i sprężynowe, które dzięki regulacji mogą nacinać darń na głębokość od kilku do kilkunastu mm.
Nieco inaczej wygląda budowa modeli ręcznych. Wertykulatory tego typu to długi trzonek, na którego końcu zamontowany jest podobny do wariantów elektrycznych i spalinowych wałek. Jego używanie bywa jednak nieco trudniejsze, ponieważ wymaga dociskania urządzenia do gleby z odpowiednią siłą.
Sam proces wertykulacji nie różni się natomiast specjalnie od koszenia trawy. Włączone urządzenie pcha się po powierzchni trawnika, a to wykonuje pionowe nacięcia w równych odstępach. W ten sposób można pozbyć się nadmiaru filcu, mchu i obumarłych roślin z murawy, a w glebie powstają rowki. Zebrany materiał organiczny gromadzi się w koszu znajdującym się z tyłu wertykulatora (w przypadku modeli spalinowych i elektrycznych) lub pozostaje na trawniku (w wariantach ręcznych lub gdy pracujesz bez kosza).
Koszt wertykulacji jest zależny od powierzchni trawnika, a także wybranego urządzenia. Najtaniej zabieg ten można wykonać przy wykorzystaniu modeli ręcznych, które poza najniższą ceną zakupu nie wymagają żadnych dodatkowych nakładów finansowych. Podobnie rzecz się ma podczas pracy przy użyciu wertykulatorów DIY.
Nieco większą cenę zakupu mają urządzenia spalinowe oraz elektryczne. Do tego musimy doliczyć koszt ich zasilania, czyli odpowiednio paliwo lub prąd. Choć warianty te zdecydowanie przyspieszają pracę, to sprawiają też, że cena wertykulacji przy ich użyciu jest zdecydowanie wyższa.
Ile kosztuje natomiast wertykulacja trawnika wykonana przez profesjonalną firmę ogrodniczą? Ceny są niezwykle zróżnicowane i w dużym stopniu zależne od doświadczenia fachowców, a także powierzchni murawy. Bez znaczenia jest natomiast lokalizacja – koszt usługi nieznacznie zmienia się w różnych województwach Polski. Średnio wertykulacja trawników wykonywana przez profesjonalne firmy w naszym kraju wynosi od 2 do nawet 4 zł za m².
Teraz wiesz już, co to jest wertykulacja trawnika, na czym polega ten proces, jak działa wertykulator oraz jakie są koszty przeprowadzenia takiego zabiegu pielęgnacyjnego. Dzięki temu możesz zadecydować, czy warto przeprowadzić nacinanie gleby osobiście, czy też zlecić to profesjonalnej firmie.