Podczas pracy piłą łańcuchową lub kosą, zawsze istnieje ryzyko odniesienia urazów. Ważne jest więc zabezpieczenie swojej pracy sięgając po odpowiednie akcesoria i poznanie warunków bezpiecznej obsługi tych urządzeń. Kosa, jak i piła łańcuchowa to narzędzia przydatne do ścinania gałęzi, prac z elementami drewnianymi i nie tylko. Zawsze, zanim rozpoczniesz pracę za ich pomocą, zadbaj o swoje bezpieczeństwo.
W jaki sposób przygotować się do pracy pilarką łańcuchową i kosą spalinową?
Zawsze, zanim rozpoczniesz pracę jakimkolwiek z wymienionych urządzeń, zapoznaj się z instrukcją ich użytkowania. To bardzo ważne, aby postępować według zasad narzuconych przez producenta pilarki lub kosy, oraz zgodnie z ich przeznaczeniem.
Pilarka łańcuchowa absolutnie nie powinna być użytkowana podczas opadów deszczu lub w warunkach wysokiej wilgotności, ponieważ naraża to użytkownika na ewentualność porażenia prądem. Kabel urządzenia nie powinien się również zahaczać o ostre krawędzie i nie może opierać się o miejsca o wysokiej temperaturze.
Kosy spalinowe z racji emitowania spalin, nie powinny być użytkowane w pomieszczeniach zamkniętych.
Dodatkowo należy pamiętać, że zarówno pilarka, jak i kosa nie mogą być uszkodzone podczas użytkowania. Skontroluj, czy sprzęt działa prawidłowo i czy każda część jest dobrze zmontowana. Najważniejszy jest tu hamulec bezpieczeństwa i chwytacz łańcucha tnącego. Przed włączeniem urządzenia, sprawdź filtry powietrza, prowadnicę i cylinder.
Dlaczego należy tankować właściwe paliwo do pilarki i kosy?
Tankowanie właściwego paliwa do kosy spalinowej i pilarki łańcuchowej jest ważne ze względu na bezpieczeństwo i żywotność urządzeń. To samo tyczy się oleju do smarowania. Zawsze zanim włączysz maszynę sprawdź poziom oleju i paliwa, i w razie czego uzupełnij płyny.
Nie nalewaj paliwa w pomieszczeniach o wysokiej temperaturze i tam, gdzie mogą mieć ewentualny dostęp do ognia. Zadbaj również o to, aby do paliwa i oleju nie dostały się jakiekolwiek zanieczyszczenia.
Jak w bezpieczny sposób odpalić pilarkę łańcuchową?
Jeśli chcesz odpalić pilarkę łańcuchową w sposób bezpieczny, postępuj według poniższych wskazówek:
- W pierwszej kolejności sprawdź, czy urządzenie ma wyłączony hamulec. Jeśli tak, możesz zdobyć pokrywę ochraniającą pilarki.
- Następnie połóż maszynę na twardym podłożu i przytrzymaj ją nogą.
- Wyciągnij cięgno ssania i ustaw włącznik pilarki w pozycji włączenia.
- Teraz pociągnij 2 lub 3 razy za cięgno rozruchu i wyłącz ssanie.
- Rozruszaj maszynę ciągnąć za cięgło rozruchowe.
- Gdy maszyna się rozrusza, chwyć urządzenie drugą ręką, zdejmij z niego nogę i podnieś.
- Przygazuj pilarkę, by nabrała obrotów.
- Następnie przystąp do bezpiecznej pracy.
Jak w bezpieczny sposób używać pilarki łańcuchowej?
Pamiętaj, aby podczas pracy pilarką łańcuchową:
- Zachować właściwą postawę – nie łącz nóg. Najlepiej stój na rozstawionych, aby zachować lepszą stabilność.
- Zawsze przenoś pilarkę łańcuchową na włączonym hamulcu i z wyłączonym silnikiem.
- Prowadnica powinna mieć założoną osłonę.
- Trzymaj pilarkę obiema rękami.
- Nigdy nie tnij surowca powyżej ramion.
- Wchodząc na rusztowanie nie miej włączonej pilarki.
- Nie tnij stojąc na drabinie.
- Zawsze zostawiaj pilarkę z włączonym hamulcem i pod kontrolą.
Jaką odzież ochronną warto wykorzystać podczas użytkowania pilarki łańcuchowej i kosy spalinowej?
Użytkowanie pilarki łańcuchowej i kosy spalinowej wymaga użycia odpowiedniej odzieży ochronnej, aby dobrze zabezpieczyć nogi, stopy, uszy i oczy. Do tego zadania z pewnością przydadzą się: przyłbice, rękawice, stopery, słuchawki i spodnie robocze, a także okulary i obuwie ochronne.
- Kask ochronny – jest jednym z najważniejszych akcesoriów, które powinny znaleźć się na ciele użytkownika pilarki. Jego głównym zadaniem jest ochrona głowy pilarza, aby nie doznał uszkodzenia podczas cięcia drzew. Osoby pracujące w ciemniejszych miejscach, powinny wyposażyć się w kaski z odblaskami.
- Spodnie robocze – bardzo dobrze zabezpieczają przed zadrapaniami i pyłem. Również nie powinno ich zabraknąć podczas pracy pilarza, aby nie doszło do urazów nóg. W specjalistycznych spodniach znajdują się wkładki ochronne z bardzo grubego materiału. Dlatego jeśli nawet dojdzie do uszkodzenia spodni, to materiał ten jest tak gruby, że nie dotknie nóg.
- Dodatkowo warto wyposażyć się również w kurtkę ochronną, która także będzie chroniła ciało pilarza przed nacięciem. Obuwie ochronne – ono również chroni ciało pilarza przed uszkodzeniem. Dodatkowo ich zadaniem jest zapewnienie wygodnej pracy przez długi czas. Ochronne obuwie powinno być wodoodporne, lekkie i trwałe.
- Okulary ochronne – chronią oczy pracownika przed wiórami i piaskiem. Można ustawić w nich zauszniki i soczewki, a także posiadają powłokę chroniącą przed zarysowaniami.
- Rękawice ochronne – chronią ręce pilarza przed zadrapaniem, chłodem i poparzeniem, a także przed wilgocią. Rękawice ochronne powinny być wyposażone w rzepy, które dopasują się do rąk pilarza.