Jaka bruzdownica dla profesjonalisty? Bruzdownice Bosch przekrojowo
10-08-2015Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Jeżeli zastanawiasz się do czego służy bruzdownica? Albo też nie wiesz jaką bruzdownicę kupić lub na jakie parametry zwrócić uwagę przy jej wyborze, to koniecznie przeczytaj nasz poradnik.
Kiedy bruzdownica jest potrzebna?
Przez nasze budynki mieszkalne przechodzą różnego rodzaju instalacje. Ze względu na bezpieczeństwo jak i estetykę, ukrywa się je w ścianach lub w podłodze. Jednakże, aby instalację „schować”, trzeba najpierw wykonać bruzdę, co może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie jeżeli mamy ją zrobić w twardym betonie. Na ratunek przychodzi bruzdownica - narzędzie przeznaczone do robienia wgłębień pod różnego rodzaju kable, rury czy też rowki pod instalacje elektryczne, grzewcze oraz sanitarne.
Jak to działa?
Bruzdownice wyposażone są w diamentowe tarcze zamontowane równolegle względem siebie. Przyłożenie bruzdownicy do obrabianego materiału powoduje utworzenie się szczeliny o szerokości i głębokości, którą wcześniej ustawimy. Właśnie w tej szczeliny następuje proces wykłucia wgłębienia w obrabianym materiale.
Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?
Silnik czyli moc…
Moc bruzdownic waha się w przedziale 900-2600W - to ona określa wydajność urządzenia oraz określa w jakich materiałach będziemy mogli pracować. Słabsza moc silnika to słabsza praca tarcz - nadaje się do cięcia tylko w delikatnych materiałach. Bruzdownice o mocy około 1400W spokojnie posłużą do pracy w betonie, a te o parametrze mocy 2400W nadadzą się do obróbki najtwardszych materiałów. Wybór zbyt słabej mocy w stosunku do obrabianego materiału może prowadzić do zacięcia się maszyny i jej uszkodzenia.
Szerokość i głębokość cięcia…
Rozstaw szerokości i głębokości cięcia określa wymiary szczeliny, którą chcemy uzyskać w pracy z tym narzędziem. Im rozstaw tarcz większy tym możliwość wykonania rowku w danym materiale szersza. Jeżeli zdecydujemy się na zakup bruzdownicy nacinającej dwie zewnętrzne szczeliny to jej środek będziemy musieli usunąć przecinakiem lub młotkiem udarowym. Jednak jest to czynność prosta i nie wymaga od nas skomplikowanych działań. Można również zakupić bruzdownicę, która będzie ciąć bruzdę na całej szerokości – jednakże tutaj musimy użyć więcej niż dwie tarcze, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Prędkość obrotowa…
Prędkość obrotowa nie musi być wcale adekwatna do mocy silnika. Im prędkość tarcz jest większa tym urządzenie pracuje wydajnej. Nawet bruzdownica o małe mocy a dużej prędkości obrotowej jest w stanie szybko i precyzyjnie ciąć pod warunkiem, że będziemy pracować w lekkich materiałach.
Aż się kurzy….
Praca bruzdownicą jest nieodłącznie związana z generowaniem sporej ilości pyłu. Do bruzdownicy możemy zatem zakupić specjalny adapter, umożliwiający podłączenie urządzenia odsysającego. Innym, ciekawym rozwiązaniem jest funkcja łagodnego rozruchu – pomaga on unikać tzw. „szarpnięcia” podczas rozpoczęcia pracy. Dla bezpieczeństwa tarcze wyposażone są w osłony, które chronią przed ewentualnym zranieniem. Dodatkowo funkcja wyłącznie tarcz może okazać się przydatna w sytuacji ich zablokowania.
Konstrukcja….
Konstrukcja budownicy oparta jest na korpusie szlifierki kątowej. W bruzdownicach często stosowany jest mechanizm samoodłączajacy szczotki węglowe. Jak to działa? Kiedy zużycie szczotki przekracza około 70 %, trzpień odpycha szczotkę od akumulatora, powodując odcięcie zasilania i wyłączenie pracy maszyny. Bruzdownice wyposażone są również w układ chłodzących, ze względu na długie cykle pracy, które wykonują. Mechanizm chłodzący, obniża temperaturę uzwojeń silnika oraz mechanizmów przekładni. W bruzdownicach montowane są łożyska kulkowe i igiełkowe, służące do mocowania wirnika silnika i wrzeciona. Spełniają one ważną funkcję, gdyż to od nich zależy i stabilność o precyzja działania narzędzia, a tym samym jego trwałość.
Tarcze...
W bruzdownicach stosuje się standardowe tarcze diamentowe, dzięki mechanizmowi blokady wrzeciona bez problemu możemy dokręcić tarczę. Odstęp między tarczami regulowany jest przez tulejki dystansowe. Kupując tarcze diamentowe trzeba pamiętać o tym, aby dostosować je do obrabianego materiału. Pracując bruzdownicą trzeba mieć na uwadze siłę posuwu. Warto, aby był on lekki i utrzymujący równomierną siłę tarczy, zbyt intensywny nacisk może spowodować przeciążenie maszyny.