Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Czyszczenie kostki brukowej z mchu, zacieków, cementu i innych zanieczyszczeń to wyzwanie, przed którym może stawać wielu posiadaczy podjazdów, chodników czy tarasów. Chcąc skutecznie pozbyć się zabrudzeń, a przy tym nie uszkodzić danej powierzchni, warto poznać podstawowe zasady wykonywania tej czynności, a także jakich narzędzi czy środków użyć. W tym artykule zebraliśmy informacje dotyczącego tego, jak wyczyścić kostkę brukową, aby było to efektywne i bezpieczne.
Spis treści:
1. Domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej
2. Jaki sprzęt do czyszczenia kostki brukowej wybrać?
Domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej mogą być skuteczne, ale w przypadku świeżych i niedużych zabrudzeń, a także niewielkich powierzchni. Do usunięcia błota można użyć ciepłej wody z płynem do naczyń oraz szczotki. W przypadku tłustych plam pomocna będzie pasta z sody oczyszczonej lub proszku do prania i wody, którą należy nałożyć na zabrudzenie, a po kilkunastu minutach wyszorować. Jak natomiast poradzić sobie z osadami po mchu czy porostach? Tutaj skuteczne może być czyszczenie kostki brukowej octem wymieszanym z wodą w proporcji 1:1. Po nałożeniu na plamy należy odczekać aż roztwór zacznie działać, a następnie zmyć go z powierzchni.
W przypadku dużych powierzchni, a także plam, które zdążyły już wniknąć w strukturę bruku, warto postawić na specjalistyczne narzędzia oraz preparaty, gdyż dzięki nim czyszczenie kostki brukowej z oleju, cementu czy innych uporczywych zanieczyszczeń będzie o wiele szybsze i skuteczniejsze.
Jeśli zależy nam na szybkich rezultatach i wygodniejszej pracy niż ręczne szorowanie, do mycia kostki brukowej warto wybrać myjkę ciśnieniową. Urządzenie to, pracujące pod wysokim ciśnieniem, usunie większość zabrudzeń bez potrzeby stosowania środków chemicznych. Jednak, jeśli zajdzie potrzeba zastosowania jakiegoś preparatu czyszczącego, to sprzęt ten również to umożliwia, dzięki pianownicy. Większość modeli ma ją na wyposażeniu. Kupując myjkę warto też zwrócić uwagę czy w zestawie jest szczotka do czyszczenia dużych powierzchni, gdyż akcesorium to usprawni pracę. Dobrze jest też pamiętać o parametrach roboczych. Im wyższa moc myjki, tym wyższe ciśnienie może wytworzyć, co bezpośrednio przekłada się na skuteczność czyszczenia. Do domowego zastosowania można zdecydować się na sprzęt taki jak Stanley SXPW16PE o mocy 1600 W i ciśnieniu 125 bar czy Lavor LVR4 155WPS o nieco wyższych parametrach – 2100W, 155 bar.
Obsługa tych urządzeń jest stosunkowo prosta. Strumień wody wypływający z pistoletu myjki należy kierować na zabrudzoną powierzchnię. W zależności od potrzeb (a także posiadanego modelu urządzenia) możliwa jest też regulacja ciśnienia, które można dopasować do stopnia zanieczyszczeń.
Więcej polecanych produktów znajdziesz w artykule: Jaka myjka ciśnieniowa do 1000, 700 i 500 zł?
Na rynku dostępne są też specjalistyczne urządzenia przeznaczone do usuwania zanieczyszczeń metodą piaskowania. Sprzęty te generują wysokie ciśnienie, które wyrzuca z pistoletu na lancy drobne i twarde ścierniwo. Ścierniwo ma zwykle grubość od 2 do 8 mm i skutecznie rozbija uporczywe zabrudzenia. Umożliwi czyszczenie kostki brukowej z cementu, rdzy czy farb. Piaskowaniem zajmują się najczęściej wyspecjalizowane firmy.
Istotnym elementem mycia podjazdu czy chodnika jest także czyszczenie fug kostki brukowej. W tym zadaniu również sprawdzą się wspomniane myjki ciśnieniowe, mające specjalną dyszą zapewniającą silny, wąski strumień wody umożliwiający usuwanie mchu, chwastów lub drobnych kamieni, najczęściej zalegających w szczelinach. Ciekawym rozwiązaniem jest również specjalnie zaprojektowane urządzenie do czyszczenia fug, czego przykładem może być model RY18PCA-120 od marki Ryobi. Tego typu sprzęt ma okrągłą szczotkę drucianą, pozwalającą na skuteczne uporanie się z zanieczyszczeniami. Jego obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy prowadzić urządzenie wzdłuż zabrudzonych szczelin, a obracające się akcesorium robocze oczyści porośnięte fugi.
Mycie kostki brukowej może wymagać zastosowania środków chemicznych. Na rynku jest wiele produktów tego typu do wyboru. Najczęściej można je znaleźć w asortymentach producentów, którzy oferują urządzenia sprzątające. To, jaki środek do czyszczenia kostki brukowej wybrać, zależy od dwóch podstawowych czynników. Przede wszystkim, kupując dany preparat trzeba zwrócić uwagę, do jakich powierzchni oraz zabrudzeń jest przeznaczony, aby mieć pewność, że poradzi sobie z zanieczyszczeniami, które chcemy usunąć. Wybierać można spośród wariantów uniwersalnych, jak i bardziej specjalistycznych. W drugiej z wymienionych kategorii dostępne są środki umożliwiające pozbycie się plam po oleju lub smarach, np. Lavor 3.697.0075, czy też preparaty do usuwania zielonych nalotów, osadów i glonów jak Lavor 3.697.0087.
Przed użyciem detergentu zawsze należy dokładnie zapoznać się z instrukcją dotyczącą tego, jak czyścić kostkę brukową danym preparatem. Zazwyczaj środek trzeba rozcieńczyć, a także pozostawić na jakiś czas na zabrudzonej powierzchni, aby zawarte w nim substancje chemiczne mogły skutecznie rozpuścić zalegające zanieczyszczenia. Następnie preparat należy spłukać.
Czyszczenie kostki brukowej warto zakończyć nałożeniem impregnatu. Preparat na bazie butanolu i silikonów nadaje brukowi intensywny, nasycony kolor. Środek z polimerami z kolei zwiększa żywotność kostki i zapobiega wnikaniu w nią brudu. Impregnację powinno się wykonywać w ciepłe i suche dni bez silnego nasłonecznienia, gdyż środków ochronnych nie należy aplikować na mocno rozgrzany bruk. Do nakładania preparatu można użyć wałka malarskiego z długim trzonkiem, który ułatwi i usprawni wykonanie pracy.