Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Systematyczne strzyżenie żywopłotu to udany przepis na piękny i zadbany wygląd zielonego ogrodzenia. Warto poznać najważniejsze zasady tego zabiegu, aby przeprowadzać go z korzyścią dla roślin. W tym artykule podpowiemy, kiedy i jak należy przycinać żywopłot. Zwrócimy też uwagę na to, ile razy w roku wykonywać tę pracę oraz które narzędzia będą pomocne.
Spis treści:
1. Kiedy przycinać żywopłot? – najważniejsze zasady
1.1. Kiedy przycinać żywopłot liściasty?
1.2. Kiedy przycinać żywopłot z buka?
1.3. Kiedy przycinać żywopłot z ligustru?
1.4. Kiedy przycinać żywopłot z tui?
1.5. Kiedy przycinać świerki na żywopłot?
3. Jakie narzędzia do strzyżenia żywopłotu?
3.1. Nożyce ręczne do krzewów – podstawowy sprzęt
3.2. Nożyce do cięcia żywopłotu – elektryczne, akumulatorowe, spalinowe
Czas i częstotliwość, z jaką powinniśmy przeprowadzać cięcie żywopłotu, to kluczowa kwestia. Warto pamiętać, że w zależności od tego, z jakim gatunkiem rośliny mamy do czynienia, mogą występować różnice w pielęgnacji. Niemniej systematyczne skracanie krzewu z pewnością pozytywnie wpłynie na jego wzrost i równomierne rozkrzewianie, natomiast przerwanie pielęgnacji może skutkować utratą gęstości. W większości przypadków pierwsze strzyżenie żywopłotu powinniśmy wykonać wiosną, gdy mrozy mamy już za sobą. Natomiast drugie cięcie najlepiej przeprowadzić pod koniec lata. Wykonanie tego zabiegu w późniejszym terminie może narazić pobudzone do wzrostu rośliny na przemarznięcie zimą, dlatego nie warto zwlekać z tym zbyt długo.
Kiedy przycinać żywopłot liściasty?
To kiedy powinniśmy przeprowadzić cięcie żywopłotu liściastego, w dużej mierze zależy od potrzeb danego gatunku rośliny oraz jej sezonowości. Przycinanie krzewów, które zrzucają liście na zimę, wygląda nieco inaczej od pielęgnacji roślin zimozielonych. Żywopłoty sezonowe można obcinać do trzech razy w roku – pierwszy raz na przełomie marca i kwietnia, drugi na przełomie czerwca i lipca, i trzeci pod koniec sierpnia. Trzykrotnemu strzyżeniu możemy zatem poddać żywopłot, który tworzą krzewy takie jak ligustr pospolity, irga błyszcząca, morwa biała, karagna syberyjska, dereń biały, żylistki, forsycje, klony czy tawuły. Wczesną wiosną należy jednak zrezygnować z przycinania żywopłotów z buka, grabu pospolitego czy klonu polnego, gdyż rośliny te mają tendencję do puszczania dużej ilości soków, a to prowadzi do ich osłabienia. Strzyżenie żywopłotu z roślin liściastych zimozielonych, takich jak bukszpan, ostrokrzew czy mahonia pospolita, należy wykonać w marcu przed rozpoczęciem wegetacji. Drugi raz przycinamy je nie później niż pod koniec czerwca lub na początku lipca, aby nowe przyrosty zdążyły zdrewnieć przed zimą.
Żywopłot z buka tworzy piękną i gęstą liściastą ścianę, którą łatwo formować. Roślina ta należy do krzewów sezonowych i zdobi nasz ogród od wiosny do jesieni. Żywopłot z buka najlepiej przycinać wiosną już w pierwszym roku po posadzeniu. W kontekście przycinania należy pamiętać, że buk należy do tzw. roślin „płaczących”. Strzyżony wczesną wiosną puszcza dużą ilość soków, dlatego nie warto wykonywać cięcia zbyt wcześnie.
Żywopłot z ligustru należy przycinać w marcu i maju, pozostawiając 2- lub 3-centymetrowe roczne przyrosty. W ten sposób roślina ta będzie się zagęszczać i wyglądać efektownie.
Jednym z najpopularniejszych gatunków roślin, które tworzą żywopłoty, są tuje, i to właśnie ten rodzaj zielonego ogrodzenia najczęściej spotkamy w polskich ogrodach. Krzewy te z uwagi na osiąganą wysokość (do 2,5 m) dobrze chronią przed hałasem, wiatrem oraz ciekawskimi spojrzeniami. Żywopłot z tui można przycinać maksymalnie do trzech razy w sezonie w okresie od marca do sierpnia.
Żywopłot ze świerków pozwala cieszyć oko piękną zielenią przez cały rok, dlatego coraz chętniej jest wybierany właśnie w tym celu. Przycinanie powinniśmy rozpocząć dopiero po kilku latach od nasadzenia drzewek. Najlepiej strzyżenie żywopłotu przeprowadzać późną wiosną, skracając pędy o 10-20 cm. Należy również unikać obcinania starych zdrewniałych gałęzi, których usunięcie spowoduje powstanie mało estetycznej łysiny.
Rośliny, które tworzą żywopłot, przycina się z reguły na wysokości kilkunastu centymetrów. Strzyżenie najlepiej rozpocząć od boków. W tym celu wzdłuż górnej krawędzi i w połowie wysokości możesz rozwinąć sznurek, który pomoże Ci wykonać proste cięcia. Technika przycinania żywopłotu zależy od wykorzystywanych narzędzi. Jeśli używasz nożyc, zacznij od dołu, aby usunąć niepotrzebne pędy, a następnie kieruj cięcia ku górze, korygując nierówności. Na końcu należy przystąpić do przycinania wierzchołków, trzymając nożyce poziomo.
Do cięcia żywopłotu wykorzystuje się nożyce. Na rynku znajdziemy modele, które różnią się sposobem zasilania, parametrami technicznymi oraz rozwiązaniami konstrukcyjnymi mającymi usprawniać i ułatwiać pracę. Dzięki tej różnorodności możliwe jest dobranie sprzętu optymalnie dopasowanego do potrzeb.
Nożyce ręczne to podstawowe narzędzie, którego działanie opiera się na wykorzystaniu siły ludzkich rąk. Najlepiej sprawdzą się podczas pielęgnacji małych żywopłotów, do przycinania cieńszych gałęzi i pojedynczych pędów. Przykładem może być model Fiskars HS72.
Do przycinania dużych żywopłotów warto wykorzystać nożyce zasilane z sieci elektrycznej, akumulatorowe lub spalinowe, które umożliwią szybkie strzyżenie krzewów.
Modele przewodowe to idealne rozwiązanie do małych ogrodów z uwagi na konieczność podłączenia urządzenia do sieci. Ich zaletą jest szybkie i precyzyjne cięcie oraz stosunkowo cichy tryb pracy. Nożyce do żywopłotu akumulatorowe cechuje z kolei duża mobilność i wygoda użytkowania. Brak plączącego się kabla pozwala na pracę w każdym zakątku ogrodu, a wyposażenie urządzenia w pojemną baterię zapewni nieprzerwaną pracę na długi czas. Z kolei nożyce spalinowe najczęściej są używane do pielęgnacji żywopłotów o dużej powierzchni. Wyróżnia je wysoka moc, dzięki czemu poradzą sobie z większymi krzewami i drzewkami. Minusem takiego rozwiązania jest spora waga urządzenia, emisja spalin oraz duży hałas.
Na wzmiankę zasługują również nożyce do żywopłotu na wysięgniku. W ich przypadku ostrze zostało zamocowane na specjalnym regulowanym drążku, dzięki czemu tego typu sprzęty świetnie się sprawdzą przy strzyżeniu wysokich żywopłotów bez konieczności wchodzenia na drabinę. Przykładem mogą być nożyce do żywopłotu Worx EG252E.9, wyposażone w funkcję regulacji długości wysięgnika oraz kąta cięcia.
Systematyczne przycinanie żywopłotu stanowi nieodłączny element pielęgnacji ogrodu. Aby zadanie to nie stało się dla Ciebie przykrym obowiązkiem, warto skorzystać z nowoczesnych narzędzi, które znacznie ułatwią pracę. W ten sposób nie tylko zaoszczędzisz czas, ale też włożysz mniej wysiłku w wykonanie tego zabiegu.