Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Cięcie – jest to operacja rozdzielania materiału. Zaliczana jest do jednego z procesów obróbki plastycznej, polegającego na oddzielaniu jednej części materiału od drugiej.
1 Włącznik/wyłącznik
2 Blokada włącznika/wyłącznika
3 Gałka wstępnego wyboru prędkości obrotowej
4 Uchwyt dodatkowy
5 Przycisk blokady wrzeciona
6 Skala kąta ukosu
7 Klucz sześciokątny
8 Śruba motylkowa do ustawiania kąta cięcia
9 Śruba motylkowa do prowadnicy równoległej
10 Wskaźnik cięcia pod kątem 45°
11 Wskaźnik cięcia pod kątem 0°
12 Prowadnica równoległa
13 Osłona wahliwa (dolna)
14 Dźwignia przestawna osłony wahliwej
15 Płyta główna
16 Śruba motylkowa do regulacji kąta cięcia
17 Wyrzut wiórów
18 Osłona (pokrywa ochronna)
Jest to wyróżniona na szaro powierzchnia natarcia oraz przeciwstawiona jej powierzchnia przyłożenia. Powierzchnia natarcia ma najcięższe zadanie do wykonania podczas procesu skrawania. Ona bowiem przejmuje cały nacisk wióra oddzielanego od obrabianego materiału. Pozostałe powierzchnie ostrza, zwane powierzchniami przyłożenia, odgrywają - podczas skrawania drugorzędną rolę.
Najistotniejszym parametrem jest kąt natarcia, który decyduje o ”apetycie” ostrza na materiał. Może on przyjmować wartości od kilkunastu stopni dla cięcia zgrubnego do nawet wartości ujemnych przy cięciu np. aluminium.
Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na dokładność i szybkość cięcia jest liczba zębów. Tarcze z małą ilością zębów przeznaczone są do szybkiego lecz zgrubnego przecinania materiałów, natomiast te z drobnym uzębieniem są dokładne i nie wyrywają ciętych krawędzi.
Odrębną grupę stanowią tarcze uniwersalne przeznaczone raczej do cięcia zgrubnego, skupione natomiast na różnorodności ciętych materiałów.
W celu wymiany narzędzia roboczego najlepiej jest położyć elektronarzędzie na przedniej części obudowy silnika.
• Oczyścić tarczę 21 i wszystkie elementy mocujące.
• Odchylić osłonę do tyłu i przytrzymać.
• Wstawić tarczę tnącą 21 na tulejkę mocującą 22. Kierunek cięcia zębów (ukazany przez strzałkę umieszczoną na tarczy) musi być zgodny z kierunkiem wskazywanym przez strzałkę, umieszczoną na osłonie 18.
• Nałożyć podkładkę mocującą 20, po czym nakręcić śrubę mocującą 19, obracając nią w odpowiednim kierunku. Należy przy tym zwrócić uwagę na właściwe położenie podkładki mocującej 22 i tulei mocującej 20.
• Nacisnąć przycisk blokady wrzeciona 5 i przytrzymać w tej pozycji.
Tarcze tnące należy chronić przed upadkami i uderzeniami. Elektronarzędzie należy przesuwać je z równomiernym i lekkim posuwem przez materiał. Zbyt silny posuw powoduje zmniejszenie trwałości narzędzi roboczych i może doprowadzić do uszkodzenia elektronarzędzia.
Wydajność i jakość cięcia zależą w dużym stopniu od stanu i rodzaju uzębienia tarczy tnącej. Należy dlatego używać wyłącznie tarcz ostrych i mających uzębienie dostosowane do piłowanego materiału.
Przyłożyć włączone elektronarzędzie do obrabianego elementu i ostrożnie dokonać nacięcia wstępnego. Następnie kontynuować pracę energicznie i bez przestojów, aby wyeliminować niebezpieczeństwo sklejenia i przegrzania się ostrza.
Mocujemy przycinany element ściskami stolarskimi na stabilnej powierzchni w taki sposób, aby nie drgał i nie uginał się podczas pracy.
Dla ochrony strony dekoracyjnej, pomiędzy zacisk a przycinany materiał, wkładamy drewnianą podkładkę.
Tniemy zawsze po stronie nie pokrytej okleiną, aby uniknąć odprysków. Wykreślamy linię przyszłego cięcia uwzględniając typ zębów i grubość ostrza.
Szyna prowadząca umożliwia wykonywanie prostoliniowych cięć. Okładzina przeciwślizgowa zapobiega przesuwaniu się szyny prowadzącej, nie powodując jednocześnie jej uszkodzeń. Specjalna powłoka na szynie prowadzącej zapewnia łatwe przemieszczanie elektronarzędzia.
Cięcie ukośne wykonujemy zwykle z użyciem prowadnicy równoległej. Ustawienie kata oraz głębokości cięcia powinno odbyć się przed włączeniem maszyny. Regulujemy ustawienie korpusu piły w stosunku do stopy w zakresie do 45° według podziałki umieszczonej na maszynie.