Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Zamontowanie oświetlenia z detektorem ruchu wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa na danym obszarze lub w budynku, komfort użytkowania oraz energooszczędność. Podpowiadamy, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje czujników obecności, jak działają i w jakich miejscach najlepiej je zainstalować.
Detektor ruchu to świetny sposób na oszczędność energii elektrycznej i zwiększenie bezpieczeństwa w swoim domu, firmie. Są to niewielkie urządzenia, które montuje się na ścianie bądź suficie, niemal niewidoczne. Nie psują wyglądu pokoju, korytarza czy elewacji, ponieważ nie rzucają się zbytnio w oczy. Urządzenie to wykrywa ruch w swojej okolicy, na określoną odległość.
Działanie czujnika obecności powiązane jest z kilkoma technologiami, które omówimy poniżej. Co ważne, urządzenie to można wykorzystać na dwa sposoby. Powiązanie czujnika z systemem alarmowym spowoduje uruchomienie alarmu, gdy ktoś niepowołany pojawi się w obszarze działania czujki i oprócz włączenia sygnałów dźwiękowych, wyśle automatycznie sygnał np. do firmy ochroniarskiej bądź innych służb.
Z kolei montaż oświetlenia z detektorem ruchu pozwoli na automatyczne uruchomienie się określonych lamp wewnątrz budynku lub na zewnątrz. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie stosowane coraz częściej w domach, blokach, budynkach użyteczności publicznej i firmach, a przy tym wpływające na obniżenie rachunków za prąd.
Działanie danego detektora ruchu uzależnione jest od technologii, w jakiej został wykonany. Najpopularniejsze obecnie rodzaje czujników to:
Większość detektorów ruchu, połączonych z oświetleniem, może działać równolegle z włączonym światłem. Decydując się na zamontowanie czujników, nie pozostaje nam wyłącznie poruszanie się w ich obszarze, aby mieć źródło światła, lecz można je zwyczajnie włączyć na dłuższy czas.
Innym kryterium podziału detektorów ruchu jest zastosowanie wewnętrzne lub zewnętrzne. Niektóre modele są więc przeznaczone do użytku w domu, a inne – do zamontowania na ścianie lub suficie na zewnątrz budynku.
Jeżeli zależy nam na zwiększeniu bezpieczeństwa i ochronie przed włamaniem, to warto zainstalować czujnik obecności na zewnątrz. Samo włączenie się światła odstrasza wielu złodziei – są wówczas bardzo dobrze widoczni, a zapalenie się lamp zwraca uwagę właścicieli posesji. Zaletą tej metody dla mieszkańców danej nieruchomości jest oświetlanie drogi do domu.
Osoby, które chcą zaoszczędzić na rachunkach za prąd, powinny zamontować czujniki ruchu wewnątrz domu (np. w korytarzach) lub w bloku (np. na klatkach schodowych, ciągach komunikacyjnych). To rozwiązanie sprawdza się również w siedzibach firm lub innych dużych budynkach, przez które przechodzi codziennie wiele osób. Nie da się w takich miejscach kontrolować regularnego wyłączania światła po opuszczeniu jakiegoś pomieszczenia przez daną osobę.
Szczególnie popularne oświetlenie z detektorem ruchu jest także w toaletach publicznych. Niezwykle komfortowe i efektowne jest zamontowanie czujników w szafkach – po otwarciu drzwiczek automatycznie włączy się oświetlenie LED. Sporą popularnością cieszy się ten rodzaj oświetlenia mebli w kuchniach, łazienkach.
Zapraszamy do naszego sklepu internetowego narzedzia.pl, oferującego wiele czujników ruchu, dostosowanych do różnych potrzeb i wymagań. Znajdziesz w nim modele pasywne i aktywne, o szerokim zasięgu detekcji (nawet 360 stopni) oraz do zastosowania wewnętrznego i zewnętrznego.