Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Kosiarka spalinowa to popularny sprzęt do pielęgnacji trawnika. Charakteryzuje się dużą mocą i wydajnością, dlatego jest często wybierana przez profesjonalistów. Dla tych, którzy zastanawiają się nad zakupem tego urządzenia i chcą dowiedzieć się więcej, na jakich mechanizmach jest oparta jego praca, przygotowaliśmy poradnik. Omawiamy w nim, jak działa kosiarka spalinowa, a także ewentualne awarie mogące wystąpić w trakcie użytkowania.
Spis treści:
1. Podstawowe elementy kosiarki spalinowej
2. Zasada działania kosiarki spalinowej
3. Jak pracuje kosiarka spalinowa z napędem?
4. Najczęstsze problemy i awarie kosiarek spalinowych
5. O czym jeszcze warto pamiętać, aby kosiarka spalinowa działała sprawnie?
Omówienie, jak działa kosiarka spalinowa, należy zacząć od kilku informacji dotyczących konstrukcji urządzenia. Ona bowiem determinuje pracę tego sprzętu. Wersja benzynowa składa się z kilku głównych części. Sercem urządzenia jest silnik spalinowy, zazwyczaj jednocylindrowy, czterosuwowy. Napędza on noże tnące umieszczone na osi, które obracają się z dużą prędkością i ścinają trawę. Modele samobieżne wyposażone są dodatkowo w napęd ułatwiający prowadzenie kosiarki po trawniku.
Do typowych elementów obecnych w kosiarkach spalinowych można zaliczyć m.in. zbiorniki na benzynę i olej, świecę zapłonową czy filtr. W zależności od modelu sprzęt ten wyposażony jest też w linkę rozruchową bądź rozrusznik elektryczny, za pomocą którego uruchamia się urządzenie.
Działanie kosiarki spalinowej opiera się na spalaniu mieszanki paliwowo-powietrznej w silniku. Po uruchomieniu urządzenia za pomocą linki rozruchowej benzyna jest spalana. Proces ten generuje energię mechaniczną napędzającą wał obracający noże tnące. Wprawione w ruch ostrze ścina trawę, która następnie trafia do kosza albo pozostaje na trawniku w przypadku cięcia z mulczowaniem lub koszenia z wyrzutem bocznym.
W kosiarkach spalinowych wyposażonych w napęd energia mechaniczna z silnika jest przekazywana na koła za pomocą przekładni lub pasa napędowego. Dzieje się to w momencie, gdy użytkownik uruchamia napęd, czyli „łapie” i przyciąga do siebie specjalny uchwyt zlokalizowany w okolicach rękojeści (rozwiązanie stosowane w większości modeli). Mechanizm ten sprawia, że prowadzenie kosiarki staje się niemal bezwysiłkowe. Napęd może być włączany i wyłączany w każdej chwili, co pozwala na dostosowanie pracy urządzenia do aktualnych potrzeb.
Warianty zasilane paliwem i wyposażone w napęd to częsty wybór do pracy na dużych powierzchniach. Konkretne modele do tego typu terenu i nie tylko polecamy w artykule: Jaką kosiarkę spalinową wybrać do ogrodu o konkretnej powierzchni.
W wyniku nieprawidłowego użytkowania lub dużej eksploatacji awariom może ulegać nawet najbardziej niezawodny sprzęt. W skład najczęściej spotykanych usterek kosiarek na benzynę wchodzą trudności z odpalaniem, dymienie, awaria napędu oraz gaśnięcie po uruchomieniu.
Jeśli kosiarka spalinowa nie odpala, przyczyną może być zużyta świeca zapłonowa, zabrudzony gaźnik lub problem z układem zapłonowym. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy jest iskra i czy paliwo dociera do silnika. W przypadku gdy kosiarka odpala, ale zaraz gaśnie, przyczyną może być zatkany filtr powietrza lub paliwa. Ten pierwszy powinien być czysty, aby zapewnić odpowiednią wentylację silnika, przekładającą się na jego wydajność. Jeśli po przeczyszczeniu wymienionych elementów problem dalej występuje, mogło dojść do usterki gaźnika.
Urządzenie benzynowe jest też dość wrażliwe na takie kwestie jak nadmiar oleju w silniku, czy zużycie pierścieni tłokowych. Jedna z tych opcji może być odpowiedzią na pytanie, dlaczego kosiarka spalinowa dymi na biało.
Z kolei problemy z napędem zazwyczaj są spowodowane uszkodzonym paskiem napędowym, przekładnią lub zużytymi kołami zębatymi.
Kiedy kosiarka ulegnie awarii, warto udać się do specjalisty, który prawidłowo zdiagnozuje problem i wymieni odpowiednią część. Unikaj przeprowadzania samodzielnych napraw, jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Profesjonalne serwisowanie zapewni długą żywotność urządzenia oraz bezpieczeństwo podczas jego użytkowania.
W przypadku urządzenia spalinowego z silnikiem 4-suwowym należy regularnie sprawdzać poziom oleju oraz wymieniać go zgodnie z zaleceniami producenta. Od czasu do czasu warto również zweryfikować stan noży tnących. Elementy te muszą być ostre, aby zapewnić równomierne cięcie trawy i nie obciążać silnika. Po każdorazowym użyciu kosiarki należy też dokładnie oczyścić obudowę i noże z resztek trawy. W ten sposób zapobiegniesz zasychaniu zgromadzonego brudu. Ważne jest również przechowywanie kosiarki w suchym i bezpiecznym miejscu, aby chronić ją przed działaniem warunków atmosferycznych, takich jak słońce czy deszcz. Przykładowo wilgoć może prowadzić do korozji. Regularna konserwacja pozwoli cieszyć się sprawnym działaniem urządzenia przez długi czas.