Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Zanim trawnik znów zazieleni się na dobre, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie kosiarki. To pozwoli bez przeszkód rozpocząć jego koszenie, gdy zacznie się sezon. Należyte zachowanie sprzętu nie tylko wydłuży jego trwałość, ale też zapewni sprawną i efektywną pielęgnację murawy. Przygotowanie kosiarki do sezonu wcale nie musi być trudne. Nasz artykuł przeprowadzi Cię przez kluczowe etapy tej czynności. Czytaj dalej, a dowiesz się co zrobić, żeby urządzenie było gotowe do pracy, gdy tylko trawnik będzie wymagał pielęgnacji.
Jednym z najważniejszych elementów przygotowań jest sprawdzenie i naostrzenie noży. Tępe ostrza nie tylko są mniej efektywne, ale mogą także szkodzić trawnikowi, powodując strzępienie się końcówek darni. Ostrze można naostrzyć samodzielnie przy użyciu pilnika lub szlifierki, albo zlecić to zadanie profesjonalistom.
Wszystkie ruchome części kosiarki, takie jak osie, łożyska czy przeguby, powinny być dokładnie nasmarowane. Użyj oleju lub smaru przeznaczonego do maszyn ogrodniczych. Regularne smarowanie zapobiega korozji i minimalizuje ryzyko awarii.
Dla kosiarek elektrycznych ważne jest sprawdzenie połączeń elektrycznych. Jeśli korzystasz z urządzenia zasilanego akumulatorowo, to zweryfikuj stan baterii. Upewnij się, że akumulator jest w pełni naładowany i nie wykazuje oznak korozji. Wyczyść styki i sprawdź, czy wszystkie połączenia są mocne i nieuszkodzone. W przypadku kosiarki sieciowej warto skontrolować stan gniazda zasilającego oraz przedłużacza, który będzie podłączony do urządzenia.
Jeśli sprzęt został wcześniej odpowiednio zabezpieczony, to nie powinno dojść do sytuacji, że kosiarka po zimie nie odpala. Gdy mimo wszystko urządzenie nie jest sprawne, to warto spróbować zdiagnozować przyczynę. O najczęstszych awariach kosiarek elektrycznych, a także sposobie działania kosiarki spalinowej przeczytasz w naszych poradnikach.
Regularna konserwacja nie tylko przedłuża żywotność urządzenia, ale także gwarantuje, że Twoja praca w ogrodzie będzie łatwiejsza i bardziej satysfakcjonująca. Poświęć więc nieco czasu na wiosenny przegląd kosiarki, a sprzęt odwdzięczy się sprawnym i efektywnym koszeniem w sezonie.
Nadszedł sezon na prace ogrodowe, a wraz z nim pojawia się konieczność zadbania o stan techniczny kosiarki. Korzystamy z niej średnio 30 razy w ciągu roku. Tak częsta eksploatacja sprawia, że sprzęt jest narażony na zużycie poszczególnych elementów, a w niektórych sytuacjach nawet na uszkodzenie. Jak zatem samemu zapewnić mu pełną sprawność przez długi okres? Kluczem do tego jest regularna konserwacja urządzenia.
Niezależnie od typu kosiarki w trakcie sezonu warto dbać o jej czystość. Resztki trawy oraz inne zanieczyszczenia mogą przeszkadzać w działaniu sprzętu, dlatego też na bieżąco usuwaj wszelkie zabrudzenia. Najlepszym na to sposobem jest użycie sprężonego powietrza. Dzięki temu bardzo szybko i sprawnie usuniemy resztki trawy czy ziemi – nawet ze szczelin. Jeśli jednak nie posiadamy sprężarki, możemy posłużyć się szczotką. Warto pamiętać, aby nie używać myjek ciśnieniowych, ponieważ strumień wody może uszkodzić miejsca newralgiczne, jak wlew paliwa, oleju, łożyska czy uszczelniacze.
W przypadku kosiarek spalinowych ważna jest też kontrola części zamiennych. Skontroluj stan, w jakim jest filtr powietrza. Jego sprawne funkcjonowanie zapewnia płynną pracę gaźnika, łatwość uruchamiania i pełne wykorzystanie mocy silnika – przy mniejszym jego zużyciu. Po odkręceniu osłony i wyjęciu filtra należy go oczyścić, postukując nim o twarde podłoże. Nigdy nie należy używać do jego czyszczenia sprężonego powietrza lub rozpuszczalników. Aby spełniał swoje funkcje, należy go czyścić regularnie, np. raz w tygodniu. Kosiarka spalinowa – jak wszystkie urządzenia tego typu – posiada też świecę zapłonową. Jej kontrola sprzyja właściwej pracy silnika. Sprawdzenie stanu świecy wykonuje się poprzez zdjęcie tzw. fajki i wykręcenie świecy z cylindra. Ewentualne zanieczyszczenia usuwamy szczotką drucianą, następnie sprawdzamy odległość elektrod szczelinomierzem. Powinna ona wynosić 0,5mm.
Jeśli chodzi o modele sieciowe to warto też cały czas kontrolować stan kabla zasilającego oraz przedłużacza, a w kosiarkach akumulatorowych baterie.
Wraz z nadejściem zimy należy zabezpieczyć sprzęt na ten czas. Pamiętaj o tym, żeby go dokładnie wyczyścić. Urządzenie powinno być też przechowywane w pomieszczeniu. Pozostawienie kosiarki na świeżym powietrzu może okazać się zabójcze dla sprzętu.
Dla kosiarek spalinowych, ważne jest opróżnienie zbiornika paliwa. Pozostałości benzyny mogą się zepsuć i uszkodzić silnik. Zaleca się spalenie całego paliwa w urządzeniu lub jego odessanie. Następnie należy wymienić olej silnikowy (stary olej można spuścić po ostatnim koszeniu na rozgrzanym silniku), sprawdzić filtr powietrza i w razie potrzeby zastąpić nowym. Przegląd świecy zapłonowej również nie powinien być pomijany.
W przypadku kosiarek akumulatorowych kluczowe jest odpowiednie przechowywanie baterii. Akumulatory należy składować w suchym, chłodnym miejscu, z dala od bezpośredniego źródła ciepła. Upewnij się, że bateria jest naładowana przynajmniej w około 40-50% (a najlepiej w 100%) przed przechowaniem, co zapobiega całkowitemu rozładowaniu ogniw, które może być nieodwracalne.