Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Jak sprawić, by ktoś, kto nigdy nie wiercił w płytkach, potrafił zainstalować uchwyt do papieru toaletowego, na ręczniki, czy cokolwiek innego? Przede wszystkim, należy wybrać odpowiedni sprzęt. Znacznie ułatwi on pracę, a właściwie prawie wykona ją za nas
Wiercenie w płytkach nie jest sprawą prostą. Zwłaszcza dla kogoś, kto nigdy wcześniej tego nie robił. Może skończyć się porysowanymi, połamanymi płytkami i frustracją właściciela łazienki. Nie oznacza to jednak, że ktoś bez doświadczenia powinien z wiercenia w płytkach zrezygnować. Wręcz przeciwnie.
Sprawdź ofertę wiertarek w sklepie narzedzia.pl
Zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzie
Błyszcząca, gładka powierzchnia płytek ceramicznych sprawia, że ich perforacja jest nie lada wyzwaniem. Najlepszym sposobem, by uzyskać zamierzany przez nas efekt działania, jest zakupienie odpowiedniej wiertarki i wiertła, znalezienie właściwego miejsca przyłożenia i użycie właściwej siły. Najbardziej przydatna będzie wiertarka elektryczna, z regulacją obrotów, bowiem w przypadku takiego zadania, jak wiercenie w płytkach, prędkość ma ogromne znaczenie. A właściwie brak prędkości, bowiem szybciej nie zawsze znaczy lepiej, a już na pewno nie precyzyjniej, dokładniej. Natomiast jeśli chodzi o wiertła, najlepszym rozwiązaniem są węglikowe i diamentowe. Zwłaszcza te ostatnie są często używane w pracach związanych z wierceniem w płytkach, ponieważ zawierają wysoki procent krzemionki. To z kolei gwarantuje wytrzymałość wiertła. Potrzebny będzie również olej chłodząco-smarujący.
Oznaczenie miejsca wiercenia płytek
Wiercenie w płytkach wymaga tarcia o pewnym stopniu. Możemy uzyskać je poprzez przyklejenie taśmy maskującej nad obszarem, przez który chcemy się przewiercić otwór oraz użycia markera, by go oznaczyć. Taśma maskująca wytworzy tarcie między płytką a wiertłem i zmniejszy ryzyko poślizgu podczas wiercenia. Wystarczy zrobić znak „x” lub ośmioramienną gwiazdą z taśmy maskującej przed wykonaniem pracy.
Rozpoczęcie wiercenia
Zaczynamy od ustawienia wiertarki na małej prędkości, wywiercamy małą dziurkę. Od tej chwili wiercenie będzie już tylko łatwiejsze. Można zacząć działać na większych obrotach – zwiększyć prędkość wiercenia. Nie można jednak wiercić ze zbyt dużą siłą, ponieważ może spowodować to złamanie płytki. Pamiętajmy także o regularnym chłodzeniu wiertła.
Zmiana wiertła
W pewnym momencie zorientujesz się, że wiercenie można uznać za zakończone. Opór, który czuliśmy, wiercąc, zniknie. Oczywiście nie całkowicie, ponieważ będzie stawiać go ściana, ale tego od płytki czuć już nie będziemy. Wtedy będzie już można zmienić wiertło na odpowiednie do wykonania kolejnego planowanego wiercenia.