Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Jaka wiertarko-wkrętarka będzie odpowiednia dla moich potrzeb? Na to i wiele innych pytań związanych z tymi popularnymi urządzeniami odpowiemy w tym artykule. Wybór właściwej wiertarko-wkrętarki nie zależy bowiem jedynie od indywidualnych potrzeb i częstotliwości użytkowania. Przed zakupem warto dokładnie przeanalizować nie tylko swoje wymagania, ale także konkretne rynkowe propozycje od renomowanych marek pod kątem ich specyfikacji. Pamiętać należy, że inwestycja w dobrej jakości narzędzie to gwarancja zadowolenia i jego długiej żywotności. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i nigdy więcej nie miej problemów z tym, jaką wiertarko-wkrętarkę wybrać.
Spis treści:
1. Zakup wiertarko-wkrętarki – na co zwrócić uwagę?
1.1. Wkrętarka z udarem czy bez – którą wybrać?
1.2. Jakie napięcie w wiertarko-wkrętarce?
1.3. Moment obrotowy we wkrętarkach – dlaczego jest ważny?
1.4. Wkrętarka szczotkowa czy bezszczotkowa?
1.5. Wymienne głowice i dodatkowe uchwyty we wkrętarkach
2. Jaka wkrętarko-wiertarka do domu, a jaka dla specjalisty – podsumowanie
Szukając idealnego sprzętu najłatwiej byłoby zapytać, jaka wiertarko-wkrętarka do domu, a jaka do zastosowań profesjonalnych sprawdzi się najlepiej. Uzyskana odpowiedź będzie jednak bardzo ogólna i w wielu przypadkach ograniczająca się do polecania sprawdzonych na rynku modeli, których zalet w danej sytuacji i przy wykorzystywaniu ich podczas konkretnych prac nie wykorzystamy lub nawet nie uświadczymy.
By artykuł o tym, jaką wkrętarkę wybrać, stał się poradnikiem z prawdziwego zdarzenia, zdecydowaliśmy się podzielić go na kilka sekcji, w których opisywać będziemy najważniejsze parametry techniczne tych urządzeń. Zwrócenie na nie uwagi przed zakupem będzie gwarantowało dobranie sprzętu do własnych potrzeb, co doprowadzi do pełnego zadowolenia ze zdecydowania się na konkretny model.
W narzedzia.pl znajdziesz szeroką ofertę wiertarko-wkrętarek.
Pierwszą dość istotną cechą urządzeń jest ich typ. Do wyboru są dwa warianty wkrętarek - z udarem lub bez. Ta dodatkowa funkcja zdecydowanie wpływa na wagę urządzenia, jego rozmiar, a także cenę.
Wiertarko-wkrętarki udarowe to elektronarzędzia, które śmiało można nazwać modelami 2w1. Poza standardowymi możliwościami zyskujemy także opcję pracy z twardymi materiałami, takimi jak chociażby beton. Nie zawsze jednak wybranie urządzenia z udarem jest najlepszą opcją. Nie ma sensu przepłacać, jeśli sprzętu użyje się tylko przy podstawowych zadaniach, takich jak skręcanie mebli czy dokręcanie luźnych śrubek. Dla tego typu zastosowań lepszym wyborem będzie wiertarko-wkrętarka bez udaru.
Chcesz zapoznać się z listą najpopularniejszych i najlepszych modeli? Sprawdź nasz ranking wkrętarek z udarem. W zestawieniu Top10 wiertarko-wkrętarek prezentujemy natomiast listę najczęściej wybieranych i najwyżej ocenianych sprzętów bez podziału na ich typ.
Jeśli jesteś specjalistą, nie zawsze uniwersalne urządzenie będzie najlepsze. Optymalnym wyborem, gdy w dużej mierze chcemy używać wkrętarki do wkręcania, jest zakup modelu bez udaru i doposażenie się w wiertarkę udarową lub młotowiertarkę. Szczególnie druga opcja jest swojego rodzaju “must have” jeśli planujemy prace chociażby w betonie.
Na rynku występują wiertarko-wkrętarki zasilane akumulatorami o różnych klasach napięcia. Ten parametr ma duże znaczenie, jeśli chodzi o wydajność i moc, jakie może oferować urządzenie. Jaką wybrać by cieszyć się z pełnego zadowolenia podczas korzystania z urządzenia? Wszystko jest zależne od docelowego zastosowania. Najpopularniejsze warianty to:
Moment obrotowy, który dzieli się ponadto na twardy i miękki, może w pierwszej chwili wprawić mniej zaznajomionych ze specyfikacją techniczną wiertarko-wkrętarek w osłupienie. Zagadnienie to jest jednak niezwykle ważne w przypadku doboru urządzenia, szczególnie jeśli chce się go używać przy bardziej wymagających pracach.
Maksymalny moment obrotowy to wartość określająca najwyższą siłę, z jaką wiertarko-wkrętarka może obrócić bit lub wiertło. Przy urządzeniach tworzonych z myślą o zastosowaniu amatorskim najczęściej jest podawana ogólna wartość, natomiast w wariantach profesjonalnych można spotkać rozróżnienie na miękki (siła dokręcania liniowa, czyli na całej długości wkręcanego wkręta w drewno) i twardy (siła dokręcania punktowa, moment styku śruby z metalem).
Niezależnie od podziału im wyższa wartość tym większa siła dokręcania, a co za tym idzie większa łatwość we wkręcaniu śruby, szczególnie w twardsze powierzchnie, takie jak metal. Większy moment obrotowy oznacza też, że narzędzie jest mniej podatne na przeciążenie podczas pracy z wymagającymi materiałami.
Jeśli zatem planujemy okazjonalne wykorzystanie urządzenia i zastanawiamy się np. jaka wkrętarka do skręcania mebli nada się najlepiej, nie trzeba przesadnie przejmować się tym atrybutem. Wartość ta będzie jednak ważniejsza dla profesjonalistów, którzy zwracają uwagę na każdy parametr, którym cechuje się wkrętarka. Ile Nm powinno mieć zatem urządzenie do specjalistycznego wykorzystania? Eksperci zalecają, by były tu urządzenia z momentem obrotowym powyżej 50 Nm, choć wartość ta może się zmieniać zależnie od konkretnych zastosowań.
Sprzęty bezszczotkowe, nie tylko wkrętarki, są urządzeniami zdecydowanie częściej polecanymi. Taki wariant silnika sprawia, że sprzęt jest mniej awaryjny, bardziej wydajny, a jego rozmiary kompaktowe. Wiertarko-wkrętarki bezszczotkowe cechują się też większym zakresem obrotów w trakcie pracy, a ich regulacja jest bardziej płynna.
Jak widać, warianty tego typu mają więcej zalet, ale co za tym idzie są również zdecydowanie droższe - model bezszczotkowy może być nawet kilkaset złotych droższy, niż nieposiadająca tej cechy wiertarko-wkrętarka. Jaką wybrać zatem do zastosowań w domu lub pracy zawodowej? Chcąc nabyć urządzenie, które będzie niezawodne przez wiele lat, zdecydowanie lepiej jest zainwestować w model bezszczotkowy, nawet jeśli będzie on wykorzystywany okazjonalnie.
Jeśli interesuje Cię zakup najlepszego modelu pozbawionego szczotek, zapoznaj się z naszym dedykowanym artykułem, w którym przedstawiamy ranking najlepszych wkrętarek bezszczotkowych.
Poszczególne modele urządzeń mogą też mieć wiele innych cech, które wyróżniają je od reszty. Będą one jednak głównie elementami ważnymi dla zastosowań profesjonalnych i specjalistycznych - zastanawiając się, jaka wkrętarka do domu będzie najlepszym wyborem, nie trzeba dużej uwagi przykładać do takich elementów jak wymienna głowica czy dodatkowa rękojeść.
Mając już pełnię wiedzy na temat omawianych urządzeń, wiesz już, na jakie cechy w ich specyfikacji warto zwrócić uwagę. Do podstawowych zadań domowych zdecydowanie najlepiej sprawdzi się niewielki model zasilany akumulatorem 18V. Do prac z trudniejszymi do przebicia materiałami, takimi jak twarde drewno czy beton konieczny może okazać się udar. Specjaliści spojrzą natomiast na inne cechy urządzeń. Kluczowe mogą okazać się wymienna głowica, dodatkowa rękojeść czy moment obrotowy przekraczający wartość 50 Nm.
Natomiast niezależnie od tego, do jakiego typu zastosowań, a także z jaką częstotliwością wykorzystywać będziesz wiertarko-wkrętarkę, warto jest zainwestować w urządzenie z silnikiem bezszczotkowym, który zapewnia mniejszą awaryjność, a co za tym idzie większą trwałość.