Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Przedłużacze to niezwykle przydatne akcesoria zarówno w domu, jak i na wyposażeniu firm. Z czasem jednak mogą one ulec zabrudzeniu na skutek kontaktu z kurzem, błotem, smarem lub innego rodzaju zanieczyszczeniami. Jak się ich pozbyć i zadbać nie tylko o ich wygląd, ale pełną sprawność? W poniższym artykule przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby na to, jak wyczyścić przedłużacz.
Spis treści:
1. Co jest potrzebne do wyczyszczenia przedłużacza?
2. Czyszczenie przedłużacza a kwestia bezpieczeństwa
3. Jak wyczyścić domowy przedłużacz?
To, co jest potrzebne do czyszczenia przedłużacza, zależne jest od skali zabrudzeń. Innych metod i przyborów użyjemy do starcia kurzu, a innych do pozbycia się zalegającej na obudowie zaschniętej farby lub błota w okolicach gniazd. Niezależnie od problemu, warto jest być przygotowanym na każdą sytuację. Niezbędnym wyposażeniem może okazać się:
Przed przystąpieniem do prac warto przygotować sobie odpowiednie miejsce. Przedłużacz można czyścić np. na stole w domu lub na szmatce czy ręczniku rozłożonymi w mniej sterylnym miejscu, takim jak warsztat czy plac budowy. Ze względu na pracę z akcesorium elektrycznym warto też zwrócić uwagę na wodę, a więc nie wykonywać żadnych czynności tam, gdzie panuje duża wilgoć lub istnieje ryzyko zachlapania przedłużacza przez osoby trzecie czy nagły opad deszczu.
Gdy jest się już w pełnej gotowości do rozpoczęcia prac, ma odpowiednie przyrządy oraz przygotowane miejsce, należy zadbać o własne bezpieczeństwo. Podstawą jest odłączenie przedłużacza od źródła prądu oraz innych urządzeń elektrycznych. W ten sposób unikniemy ryzyka porażenia prądem.
Przedłużacz domowy, częściej nazywany listwą zasilającą, jest obecny niemal w każdym budynku mieszkalnym. Trudno jest bowiem wskazać mieszkanie, które nie ma do akcesorium tego typu podłączonego żadnego urządzenia, chociażby pod biurkiem lub za szafką. Raz zasilony w ten sposób telewizor, modem czy radio rzadko są odłączane, a jeśli przedłużacz nie jest na widoku, można zapomnieć o jego istnieniu. Gdy sobie o nim jednak przypomnimy, okaże się, że zalega na nim gruba warstwa kurzu. Jak go wtedy wyczyścić?
Kluczowe będzie sprawdzenie, czy kurz jest jedynym zabrudzeniem. Jeśli tak, to po odłączeniu go od źródła zasilania wystarczy dokładnie przetrzeć wszystkie elementy suchą ściereczką z mikrofibry. Następnie gniazda należy z niską mocą odkurzyć, by wydobyć kurz z ich zagłębień.
W przypadku, gdy przedłużacz np. podczas remontu miał kontakt z farbą, a jej pozostałości nadal są widoczne na obudowie, należy zdecydować się na wykorzystanie zwilżonej wodą ściereczki lub delikatne użycie specjalistycznego preparatu.
Nigdy nie używaj wody lub innych preparatów czyszczących w okolicy wtyczki lub gniazd!
Po pozbyciu się zabrudzeń przedłużacz znów nadaje się do bezpiecznego użytku. Jeśli jednak wykorzystywaliśmy do czyszczenia jakieś płyny, warto jest poczekać, aż obudowa do końca wyschnie.
Przedłużacze ogrodowe lub budowlane/warsztatowe są zdecydowanie bardziej narażone na zabrudzenia, które mogą prowadzić do ich uszkodzenia. Mowa tu przede wszystkim o kontakcie z różnego rodzaju substancjami płynnymi, pyłem czy ziemią. Metody czyszczenia przedłużacza powinny więc być dostosowane do rodzaju zabrudzenia.
Najwięcej problemów może spowodować ziemia lub inne sypkie elementy. Ich dostanie się do gniazd, może być bardzo niebezpieczne w skutkach, dlatego warto jest wykorzystać miękką szczotkę, odkurzacz lub sprężone powietrze. W ten sposób najłatwiej będzie pozbyć się ciał stałych z newralgicznych miejsc przedłużacza.
Większe problemy czekają Cię, gdy zanieczyszczeniem jest smar lub inne płynne substancje. Jeśli ubrudzona nimi została zewnętrzna część obudowy lub przewód, można postarać się pozbyć ich za pomocą domowych sposobów lub specyfików typu “pasta BHP”. Jeśli jednak smar lub inny płyn dostały się do gniazd, wówczas najbezpieczniejszym wyjściem jest zaniechanie czyszczenia i utylizacja przedłużacza.
Jeśli Twój przedłużacz miał kontakt z niebezpiecznymi substancjami, najlepiej jest wymienić go na nowy egzemplarz.
Przedłużacz wykorzystywany w warsztacie, na budowie lub w ogrodzie na koniec warto jest też oczyścić z kurzu i pyłu. W tym celu skuteczne będzie sprężone powietrze lub odkurzacz z ustawioną niewielką mocą ssącą. Czyszczenie przedłużacza warto zakończyć przetarciem go suchą ściereczką z mikrofibry.
Czyszczenie przedłużaczy jest niezwykle istotne z wielu powodów. Jako podstawowy można uznać dbanie o trwałość akcesorium. Kurz, farba, ziemia czy smar mogą dostać się do gniazd lub wtyczki i łatwo je uszkodzić. Mniej martwiący jest kontakt brudu z samym przewodem, który jest odpowiednio zaizolowany.
Drugim argumentem za dbaniem o każdy rodzaj przedłużacza jest bezpieczeństwo. Brudne oraz zapylone elementy zwiększają ryzyko zwarć lub przegrzania, co może prowadzić do pożaru. Regularne czyszczenie pozwala zatem zminimalizować te zagrożenia i zapewnić bezpieczne korzystanie z urządzeń elektrycznych podłączonych do przedłużacza.
Ostatnim, choć dla wielu niemniej ważnym jest ich wygląd. Choć na budowie lub w warsztacie estetyka tego akcesorium ma mniejsze znaczenie, to już w przypadku widocznego na domowej listwie zasilającej kurzu reakcja zarówno domowników, jak i zaproszonych gości może być nieco inna.