Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Aeracja trawnika to zabieg, który pozwala na zachowanie jego zdrowia i żywotności. Choć istnieje wiele gotowych narzędzi do wykonania tego procesu dostępnych na rynku, możliwe jest też wykonanie takiego sprzętu w domowym zaciszu. Aerator DIY może być skuteczny, lecz warto się zastanowić, czy więcej korzyści nie przyniesie gotowe urządzenie od znanego producenta. Czytaj dalej, a poznasz odpowiedź na to pytanie.
Spis treści:
Aeracja trawnika to proces polegający na tworzeniu niewielkich otworów w glebie, które ułatwiają dostęp powietrza, wody i składników odżywczych do korzeni trawy. Najczęściej wykonuje się go przy użyciu specjalnego urządzenia, jednak dzięki chęci do majsterkowania i odpowiednim narzędziom można własnoręcznie przygotować aerator, które równie skutecznie wykona cały zabieg.
Sama aeracja to zdecydowanie kluczowy zabieg, niezbędny do tego, żeby utrzymać darń w nienagannym stanie. Jej właściwe wykonanie sprawi, że trawa będzie zielona przez długi czas. Warto szczegółowo poznać, czym jest napowietrzanie, czyli aeracja oraz jakie korzyści wynikają z tego zabiegu.
Alternatywą dla gotowych narzędzi może być własnoręcznie stworzony aerator. Jak zrobić takie urządzenie? To nie musi być trudne zadanie. Jedną z opcji jest aerator z butów – do podeszw wysłużonego kompletu przybij kilka dużych gwoździ (możliwe, że trzeba będzie też wzmocnić podeszwę). Chodząc po trawniku w takim obuwiu, wbijasz gwoździe w glebę. W ten sposób dokonujesz aeracji.
Można też stworzyć narzędzie z deski. Jak zrobić aerator w tej wersji? Użyj deski, do której wbijesz gwoździe w równych odstępach. Przytwierdź uchwyty, aby łatwo przesuwać narzędzie po trawniku.
Możesz też wykorzystać kosiarkę do zbudowania aeratora DIY. W tym przypadku musisz własnoręcznie wykonać lub znaleźć listwę z kolcami, która będzie pasować do Twojego urządzenia. Wtedy wystarczy zastąpić nóż właśnie nią i w ten sposób wykonać aerację trawnika.
Aeracja widłami jest alternatywą dla gotowych wcześniej wspomnianych metod. Wystarczy, że weźmiesz do rąk to narzędzie i będziesz nakłuwać trawnik w regularnych odstępach. Możesz też zdecydować się na nakłuwanie murawy prętem lub innym ostro zakończonym przyrządem. Aeracja trawnika widłami może być mozolna i na dłuższą metę męcząca.
Tworzenie własnego sprzętu to ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala dostosować narzędzie do indywidualnych potrzeb. Choć aerator DIY może nie być tak skuteczny, jak profesjonalne modele, dla wielu ogrodników jest wystarczający. Jeśli jednak zależy Ci na precyzji i większej skuteczności, warto rozważyć zakup gotowego urządzenia. Co więcej, jeśli masz dużą przestrzeń do pielęgnacji, to nie zastanawiaj się, jak zrobić aerator do trawy, tylko postaw na sprawdzony model od firm, które tworzą tego typu narzędzia ogrodnicze.
Jeśli zdecydujesz się zakupić urządzenie, sprawdź artykuł o tym, jaki aerator do trawy wybrać lub zapoznaj się z ofertą naszych aeratorów.