Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Sezon ogrodniczy w pełni. W ogródkach i na balkonach możemy podziwiać krzewy, byliny i kwiaty, które zdobią nasze domy i mieszkania. Piękno roślin możemy eksponować na różne sposoby, niekoniecznie inwestując w to duże pieniądze. Czasem wystarczy trochę chęci i dobry pomysł. Tak powstały donice ze starych puf, które zyskały drugie życie. Zapraszamy na prosty tutorial, w którym w kilku krokach pokazujemy, jak wykonać drewniane donice na kwiaty.
Pufy użyte w projekcie, były obite skórą i gąbką. W jednej zachowały się też kółka. Zaczynamy od wyjęcia bolców, na których zamontowano kółka. Do zdjęcia skóry przyda się specjalny rozszywacz do zszywek lub zwykły płaski nóż, który zmieści się między zszywkę a materiał. Najważniejsze, żeby wyjmowanie zszywek było bezpieczne. Warto pamiętać o okularach, bo zszywka może pęknąć, a jej element dostać się do oka. Po wyciągnięciu wszystkich zszywek należy rozciąć tkaninę wzdłuż jednego boku i zdjąć materiał. Następnie należy usunąć gąbkę. Najpierw usuwamy zszywki, którymi gąbka jest przymocowana w narożnikach, a dalej zrywamy gąbkę przyklejoną do boków puf.
Zabieramy się za szlifowanie. Pufy nie są duże więc do szlifowania wystarczy wybrać małą szlifierkę deltę. W projekcie była użyta szlifierka oscylacyjna Ryobi. Szlifowanie dobrze zacząć od papieru o niskiej gradacji (im niższa numeracja papieru tym grubsze ziarno ścierne), aby początkowe szlifowanie było bardziej agresywne. Na pufach były jeszcze resztki kleju i drobiny z gąbki, których trzeba było się pozbyć, dlatego papier o grubszym ziarnie (gradacja 40) był tu jak najbardziej wskazany. Na kolejnych etapach szlifowania zmieniamy papier na coraz wyższą gradację, tak aby wykańczać powierzchnię drobnym ziarnem. Pufy wykończyliśmy ziarnem 120.
Oszlifowane powierzchnie dokładnie odpylamy, aby były czyste przed malowaniem. Szlifierka Ryobi posiada pojemnik na pył i większość urobku trafia właśnie do niego, ale zawsze jakieś drobiny ze szlifowania zostają na szlifowanej powierzchni. Po szlifowaniu warto też zadbać o samo narzędzie. Opróżnić pojemnik z pyłu i oczyścić szlifierkę. W tym celu można odkręcić stopę deltę i usunąć pył zalegający pod stopą szlifierską.
Zaczynamy malowanie. Tutaj wykorzystaliśmy resztę impregnatu do drewna, który został po malowaniu mebli ogrodowych. Impregnat najlepiej stosować według zaleceń producenta, które znajdują się na opakowaniu. Po pokryciu donic pierwszą warstwą czekamy rekomendowany czas i nakładamy kolejną warstwę. 2-3 warstwy są wystarczające.
Pomalowane, suche donice czekają na wypełnienie ich ziemią i kwiatami. Warto zacząć od wyłożenia donicy folią. Dalej wsypujemy część ziemi, wlewamy trochę wody i umieszczamy kwiaty. Następnie dosypujemy jeszcze ziemi i rozprowadzamy ją równomiernie i stabilizujemy kwiaty. Na koniec ponownie podlewamy. Gotowe.
Już teraz możemy cieszyć oko drewnianymi donicami i kolorowymi kwiatami, które upiększą nasz ogród czy taras.
Wskazówka: Jeśli tkanina obiciowa jest jeszcze w dobrym stanie można uszyć z niej torbę, plecak lub co sobie wymyślimy. Gąbka też może się jeszcze przydać. Obszyta tkaniną bawełnianą może pełnić rolę siedziska. Przy czym pamiętajmy, aby najpierw oczyścić i odświeżyć zarówno obicie, jak i gąbki. Polecamy też wytężyć wyobraźnię i pomyśleć, co można zrobić z kółkami. Na pewno wpadniecie na jakiś kreatywny pomysł :)