Jak rozpocząć przygodę z grawerowaniem?
01-04-2019Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Jakiś czas temu odkrywaliśmy przed Wami tajniki snycerstwa i pisaliśmy o tym, co jest potrzebne by zacząć rzeźbić w drewnie. Tym razem chcielibyśmy wykonać z Wami pierwszy projekt jakim jest drewniana łyżka! Gotowi? No to rzeźbimy!
Do wykonania projektu będziemy potrzebowali oczywiście drewna. Im bardziej miękkie, tym łatwiejsze w obróbce, dlatego warto wybrać wierzbę, lipę lub brzozę. W naszym projekcie sięgniemy po kawałek brzozy.
Na początek rozłupujemy w pół nasz kawałek drewna. W tym celu wbijamy siekierę w górną powierzchnię, podnosimy drewno narzędziem i delikatnie uderzamy w powierzchnię roboczą, aż przełamiemy kawałek drewna w pół.
Kiedy już rozłupiemy drewno, oczyszczamy powierzchnię siekierą i usuwamy ciemny rdzeń. Robimy to powoli i ostrożnie, aż całkowicie pozbędziemy się fragmentów ciemnego drewna.
Następnie zabieramy się za okorowywanie i oczyszczanie drewna. Za pomocą siekierki z ostrzekiem ustawionym w stronę zewnętrzną łupiemy w dół, zaczynając od środka. W ten sposób łatwiej odchodzi kora. Resztki kory usuwamy za pomocą noża.
Skoro mniej więcej znamy kształt naszej łyżki, możemy już przystąpić do zaokrąglania końców drewna, aby nadać mu kształt, nad którym będziemy dalej pracować. Chwytamy siekierę jedną ręką w pobliżu głowicy i uderzamy w końce kawałka drewna.
Na tym etapie sięgamy po nóż snycerski. Z jego pomocą obrabiamy zaokrąglenia w taki sposób jak przy obieraniu jabłka. Dodatkowe wsparcie kciukiem powinno ułatwić zadanie.
Na jednym z końców kawałka drewna szkicujemy okrąg, pozostawiając dodatkowo około centymetr marginesu. Jeżeli chcemy, aby nasza łyżka była dwustronna, musimy tę czynność wykonać również na drugim końcu i połączyć oba okręgi kształtem, który będzie służył za trzonek. Nie zapomnij lekko rozszerzyć trzonka w pobliżu okręgów.
Teraz nadszedł czas na rysowanie poziomych linii pod okręgami, które mają zapobiegać zniszczeniu naszego projektu, zanim go ukończymy. Zaznaczamy ołówkiem poziomą linię poniżej owalnego obrysu i za pomocą piły nacinamy drewno wzdłuż tych linii. W wyniku tego działania powstanie szczelina, która ma zapobiegać odłamywaniu się nieodpowiednich fragmentów łyżki podczas pracy siekierką. Następnie siekierką odcinamy materiał pozostały po bokach, między liniami i oczyszczamy krawędzie nożem snycerskim, aż będą gładkie.
Najwyższy czas, aby nasza łyżka nabrała kształtów. Trzymając za trzonek, drążymy wygiętym nożem wnętrza obu okręgów. Pamiętaj, aby robić to powoli, sprawdzając każdorazowo, czy dno każdego zagłębienia ma grubość około pół centymetra. Uważaj, aby nie wyciąć zbyt dużo drewna.
Pora na najbardziej czasochłonny etap, więc usiądź wygodnie. Wspomagając się kciukiem jako punktem podparcia, odkrawaj nożem snycerskim bardzo cienkie warstwy drewna. Podczas nadania kształtu tylnej i przedniej części staraj się wykonać trzonek tak prosto, jak tylko to możliwe. Całość musi być gładka.
Połowa pracy za nami. Teraz musimy wysuszyć naszą łyżkę, aby później proces szlifowania był łatwiejszy. W tym celu umieszczamy nasz projekt w foliowym woreczku z niewielką ilością suchych wiórów i pozostawiamy otwarty w temperaturze pokojowej, aby uwolnić wilgoć. Jeżeli co jakiś czas obrócimy łyżkę w worku, proces suszenia powinien zająć od 3 do 5 dni.
Czas na pracę Dremelem. Mocujemy naszą łyżkę w uchwycie, zakładamy frez szybkotnący i usuwamy materiał do całkowitego wygładzenia zagłębień. Warto mieć na uwadze, że przy pracy z miękkim drewnem unikać nacisku. Multiszlifierka z akcesorium wystarczy do wykonania pracy.
Mając już gładką łyżkę, czas dopracować jej wygląd i teksturę poprzez szlifowanie. Zakładamy tarczę ścierną o ziarnistości 180 i przystępujemy do pracy. Warto zacząć od zagłębień i boków. Następnie wygładamy łyżkę jeszcze bardziej, używając do tego tarczy ściernej o większej ziarnistości np. 280.
Na sam koniec warto pokryć powierzchnię łyżki niewielką ilością oleju spożywczego np. lnianego, z orzechów włoskich lub tungowego. Nie tylko doda to blasku i ochroni drewno, ale również wydobędzie kolory i wzory słojów. Nałóż niewielką ilość oleju na tarczę polerską i poleruj z prędkością 5000obr./min. Gotowe? Czas przetestować łyżkę!