Test ukośnicy z funkcją pilarki stołowej Ryobi RTMS1800-G
25-06-2020Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Drewniany kalendarz na lata to doskonały element wystroju wnętrz, jak również idealny pomysł na prezent dla kogoś bliskiego. Mając do dyspozycji trochę drewna, kilka narzędzi oraz odrobinę wolnego czasu, możesz taki kalendarz wykonać samodzielnie. To naprawdę proste!
Do wykonania projektu będą potrzebne materiały:
Przyda się również kilka narzędzi:
Na początek przy pomocy ukośnicy przecinamy naszą grubszą kantówkę na długość 60mm, tak aby uzyskać sześcian o boku 60mm. Do naszego kalendarza będziemy potrzebować dwóch sześcianów, więc cięcie wykonujemy dwukrotnie.
Następnie sięgamy po kantówkę 20x20mm, zaznaczamy długość 12cm i wykonujemy ukośnicą cięcie prostopadłe. Cięcie powtarzamy jeszcze dwukrotnie, ponieważ potrzebujemy 3 prostopadłościany o wymiarach 20x20x120mm.
Kiedy już mamy przygotowane bloczki dla dni oraz miesięcy naszego kalendarza, możemy przystąpić do wykonywania "półki". Będziemy potrzebować 4 elementów o wymiarach: 15x9cm, 15x7,5cm oraz dwóch elementów 9x6,7cm. Wymiary poszczególnych elementów zaznaczamy na sklejce i wycinamy za pomocą pilarki stołowej.
Kiedy już wszystkie elementy naszego kalendarza mamy wycięte, możemy przystąpić do ich szlifowania, aby pozbyć się ewentualnych drzazg i innych nierówności.
Czas przenieść cyfry i nazwy miesięcy na nasze drewniane bloczki wg poniższego wzoru.
Możemy to zrobić odręcznie lub metodą transferu z wydruku. My wykorzystaliśmy metodę pośrednią, gdzie w pierwszej kolejności odrysowaliśmy wzór ołówkiem na transparentnym papierze, następnie obróciliśmy kartkę obrysem do drewna i ponownie wykonaliśmy obrys. W ten sposób, grafit znajdujący się od strony drewna odbił się na drewnie, pozostawiając widoczny wzór.
Ważne! Pamiętaj, by w przypadku transferu zastosować lustrzane odbicie wzoru!
Czas na wypalanie naszego wzoru. Pomoże nam w tym lutownica R18SOI-0 z precyzyjnym grotem lutowniczym. Dobrze jest zacząć wypalanie od konturów, a następnie wypełnić obrys. Na pewno jest to czynność wymagająca cierpliwości i precyzji, ale uzyskany efekt jest tego wart.
W ostatnim etapie przechodzimy do klejenia naszych elementów ze sklejki z pomocą pistoletu do klejenia Ryobi R18GLU-0. Element o wymiarach 15x7,5cm będzie stanowił naszą podstawę i to do niego mocujemy tylną ścianę, czyli element o wymiarach 15x9cm, a następnie boki o wymiarach 9x6,7cm.
Projekt gotowy! Niewątpliwie taki kalendarz posłuży przez wiele lat, bez względu na to, czy to rok przestępny, czy nie! :)