Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Kosiarka jest jednym z najczęściej używanych narzędzi w ogrodzie. Sezon na koszenie trawy jest długi, zaczyna się wczesną wiosną i kończy przed pierwszymi przymrozkami. Dlatego też znalezienie odpowiedzi na pytanie, jaka jest dobra kosiarka do trawy to kluczowy krok w pielęgnacji trawnika. Warto przy tym wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które mogą wpłynąć na efektywność oraz satysfakcję z użytkowania.
Spis treści:
1. Jaka kosiarka najlepsza do ogrodu? Kluczowe kryteria doboru
1.2. Ukształtowanie i zagospodarowanie trawnika
1.3. Częstotliwość i sposób koszenia
1.4. Dostępność źródeł zasilania
1.5. Przechowywanie i konserwacja
1.7. Budżet
Zastanawiasz się, jaka kosiarka będzie najlepsza do Twojego ogrodu? Poniżej przedstawiamy najważniejsze kryteria, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem. Dzięki nim znajdziesz urządzenie najlepiej dostosowane do własnych potrzeb.
Kluczem do efektywnej pielęgnacji trawy jest wybór odpowiedniej kosiarki, która będzie idealnie dopasowana do wielkości Twojego trawnika. Poniżej omówimy, jakie warianty będą najlepszym wyborem do małych, średnich i dużych ogrodów.
Małe trawniki wymagają kosiarek, które są poręczne i łatwe w manewrowaniu. Idealnym rozwiązaniem są modele bębnowe, zwane również ręcznymi. Przy niewielkich powierzchniach praca tego typu urządzeniem nie jest zbyt męcząca dla użytkownika. Warto zwrócić uwagę na kosiarkę bębnową Fiskars StaySharp 113872, która dzięki innowacyjnej konstrukcji, jest łatwa w prowadzeniu, a także gwarantuje większą skuteczność cięcia twardszych gatunków traw. Urządzenia elektryczne z szerokością cięcia do ok. 40cm również są dobrym wyborem. Przykładem może być model Bosch ARM 37 4. generacji, z nożem umożliwiającym skoszenie 37-centymetrowego pasa trawy przy jednym przejeździe. Alternatywnie, także modele akumulatorowe świetnie się sprawdzą na małych areałach. Nie będą nawet wymagały przerwy na ładowanie akumulatora lub posiadanie drugiego na zmianę. Więcej na temat tych wariantów możesz przeczytać w artykule: Jaka kosiarka akumulatorowa do małego lub dużego trawnika.
Do pielęgnacji średniej wielkości trawnika również warto rozważyć kosiarki elektryczne lub akumulatorowe. Pierwsze z wymienionych są łatwe w obsłudze i bardziej przyjazne dla środowiska, ale mają zasięg ograniczony do długości kabla zasilającego. Te drugie z kolei charakteryzują się większą mobilnością, ponieważ pracują bezprzewodowo, co czyni je wygodnym rozwiązaniem dla średniej wielkości murawy.
Duże trawniki wymagają kosiarek o większej wydajności. W tym przypadku najlepszym wyborem będą modele spalinowe lub akumulatorowe o znacznej mocy. Kosiarki na paliwo oferują niezależność od źródła zasilania, co jest niezwykle przydatne na obszarach o dużej powierzchni. Podobnie kosiarki akumulatorowe, jeśli posiadają odpowiednio pojemne baterie, mogą również poradzić sobie z pokaźnych rozmiarów trawnikami, zapewniając mobilność i wygodę bez konieczności używania paliwa czy kabli zasilających. Modele o najwyższych parametrach gwarantują możliwości pracy jak kosiarki spalinowe, ale są bardziej ekologiczne. Więcej na temat różnic między tymi typami urządzeń przeczytasz w artykule: Kosiarka spalinowa czy akumulatorowa – która lepsza?
Przy koszeniu powierzchni powyżej 1000m2 najlepszym rozwiązaniem będą kosiarki z napędem. Praca takim sprzętem jest komfortowa i szybka, gdyż maszyna praktycznie „sama jedzie”. Wystarczy tylko trzymać za rękojeść i wyznaczać kierunek jazdy. Godne uwagi są tu modele akumulatorowe, np. Greenworks GD60LM51SP lub Makita DLM532Z oraz spalinowy – Dedra DED8725-53B.
Małe, dekoracyjne i równe murawy do 50m2 najlepiej kosić kosiarką bębnową. Do koszenia niewielkich trawników o nieregularnym kształcie, które są często uzupełnieniem roślinności, doskonale nadają się modele o małej szerokości roboczej. Zarówno urządzenia akumulatorowe, jak i bębnowe, świetnie sprawdzają się w tym zadaniu, umożliwiając łatwe manewrowanie między drzewami, krzewami czy rabatami. Z kolei kosiarki elektryczne zdają egzamin na prostych małych lub średnich trawnikach, gdyż przewód zasilający utrudnia manewrowanie i może niszczyć roślinność. W trakcie koszenia konieczne jest bowiem prowadzenie kabla między rabatami, co może przyczynić się do uszkodzenia kwiatów czy niewielkich krzewów.
Duże trawniki bez dodatkowej roślinności najlepiej jest kosić za pomocą kosiarek o znacznej szerokości roboczej, powyżej 40 cm, oraz o imponującej mocy, najlepiej wyposażonych w napęd. W przypadku rozległych terenów, ale porośniętych drzewami lub krzewami odpowiednia będzie kosiarka akumulatorowa lub spalinowa bez napędu – manewrowanie nimi jest zdecydowanie łatwiejsze. Warto wybierać także modele o mniejszej szerokości koszenia. Jeśli chodzi o ukształtowanie terenu, należy pamiętać, że większość urządzeń spalinowych jest wyposażona w silnik 4-suwowy, co sprawia, że nie są one zalecane do pracy na obszarze o znacznym nachyleniu. W takich przypadkach lepiej sprawdzają się kosiarki z silnikiem 2-suwowym, a także modele akumulatorowe.
Jeśli naszym celem jest utrzymanie krótko przystrzyżonej murawy o ozdobnym wyglądzie, nieprzekraczającej 3 cm wysokości i planujemy koszenie minimum raz w tygodniu, wówczas najlepszym wyborem będzie kosiarka bębnowa, elektryczna lub akumulatorowa. Natomiast, jeśli nasz trawnik nie wymaga częstego koszenia i zazwyczaj przycinamy go rzadziej niż raz w tygodniu, warto sięgnąć po kosiarkę elektryczną lub spalinową, wyposażoną w silnik o średniej mocy. W sytuacji, gdy trawa jest cięta rzadko i wyrasta dość wysoko, a podczas koszenia może być mokra lub pokryta chwastami, najlepszym rozwiązaniem będzie kosiarka spalinowa o dużej mocy z wyrzutem bocznym, np. Makita PLM4628N.
Nie wiesz jak często kosić swój trawnik? W podjęciu decyzji pomoże Ci nasz poradnik.
Jeśli masz łatwy dostęp do gniazdka elektrycznego, kosiarka sieciowa może być odpowiednim wyborem. Musimy również pamiętać, że istotna jest także odległość od źródła zasilania. Nie zaleca się bowiem pracować kosiarką elektryczną w odległości powyżej 25 metrów od gniazda zasilającego, ponieważ występują wówczas straty napięcia, co wpływa na jakość pracy. Jeśli jednak preferujesz większą mobilność i niezależność, i masz łatwy dostęp do prądu, aby podładować baterię, modele akumulatorowe będą dobrym rozwiązaniem. W przypadku całkowitego braku dostępu do zasilania z sieci elektrycznej odpowiednie będą kosiarki spalinowe lub bębnowe.
Najmniej wymagające, jeżeli chodzi o konserwacje, są kosiarki bębnowe. Podobnie elektryczne oraz akumulatorowe. W ich przypadku należy głównie pamiętać o systematycznym czyszczeniu wnętrza obudowy z resztek trawy oraz regularnym sprawdzaniu stanu ostrza tnącego. Zdecydowanie bardziej wymagające są kosiarki spalinowe.
W artykule „Jak działa kosiarka spalinowa” poruszamy m.in. kwestię konserwacji. Zapoznaj się z nim, aby odpowiednio korzystać z urządzenia zasilanego paliwem.
Kosiarkę niezależnie od rodzaju należy przechowywać w pomieszczeniu suchym i ogrzewanym, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez wilgoć. Jeśli dysponujemy ograniczoną przestrzenią, warto rozważyć zakup małego, lekkiego modelu, który łatwiej będzie przechować. Niektóre modele możesz nawet zawiesić na ścianie, co dodatkowo zaoszczędzi miejsce. Warto rozważyć zakup kosiarki z funkcją składanego uchwytu. Natomiast, kosiarkę z silnikiem spalinowym zaleca się przechowywać zawsze w pozycji poziomej, aby uniknąć wycieków paliwa lub oleju. Więcej na temat różnic konstrukcyjnych znajdziesz w artykule: Rodzaje kosiarek i ich budowa.
Istotny może być dla Ciebie też komfort pracy związany z poziomem głośności danego urządzenia. Najmniej hałaśliwe są kosiarki ręczne, ponieważ nie posiadają silnika, a także elektryczne lub akumulatorowe, które generują dźwięk o poziomie natężenia między 69 a 88dB. Natomiast modele wyposażone w silnik spalinowy są zdecydowanie głośniejsze.
Jeżeli masz problem z kompostowaniem, wybierz kosiarkę z funkcją mulczowania (drobne cięcie trawy). Rozdrobniony pokos pozostawiony na murawie szybciej się rozkłada i użyźnia glebę, wpływając na lepszy wzrost trawy. Należy jednak pamiętać, iż mulczowanie jest zalecane, gdy źdźbła mają nie więcej niż 4 cm. Szerzej to zagadnienie zostało opisane w artykule: Na jaką wysokość kosić trawę. Jeśli cenisz sobie ekologię, polecamy kosiarki akumulatorowe lub bębnowe, które pracują bez spalin, hałasu i nieprzyjemnego zapachu.
Dla osób dysponujących mniejszym budżetem polecamy kosiarki bębnowe i elektryczne.
W przypadku średnich budżetów mamy szeroki wachlarz możliwości – kosiarki akumulatorowe, sieciowe i spalinowe. Jeśli decydujesz się nabyć kosiarkę elektryczną, zachęcamy do przejrzenia rankingu modeli sieciowych do 500, 600 lub 1000zł.
Przy dużym budżecie mamy już najbardziej zaawansowane modele z wieloma pomocnymi funkcjami. W tym segmencie jest spory wybór kosiarek akumulatorowych i spalinowych. Propozycje konkretnych modeli zasilanych paliwem znajdziesz w artykule o kosiarkach spalinowych do 1500, 2000 lub 3000zł.
Podsumowując, wybór odpowiedniej kosiarki do trawy zależy głównie od powierzchni i rodzaju trawnika oraz indywidualnych potrzeb użytkownika. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować powyższe kryteria.
Kosiarki bębnowe są najtańszym rozwiązaniem zarówno przy zakupie, jak i podczas użytkowania. Charakteryzują się cichą pracą oraz niezależnością od źródła zasilania. Zalecane są głównie do małych trawników o powierzchni do 50 m².
Właścicielom małych i średnich ogrodów zaleca się kosiarki elektryczne, gdzie dostęp do gniazdka jest łatwy, a korzyści wynikające z cichej pracy i braku emisji spalin są istotne.
Dla tych, którzy potrzebują mobilności, niezależnie od wielkości terenu, świetnym wyborem są kosiarki akumulatorowe. Zasilane baterią, eliminują konieczność uciążliwego prowadzenia kabla. To idealne rozwiązanie do manewrowania wśród roślinności. Należy jednak pamiętać, że dobre modele bezprzewodowe są droższe i wymagają regularnego ładowania akumulatora. Natomiast, kosiarki spalinowe doskonale radzą sobie z koszeniem dużych powierzchni, trawy wysokiej czy mokrej.