Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Zastanawiając się nad wyborem właściwej nagrzewnicy należy odpowiedzieć sobie na pytanie o najodpowiedniejszy dla własnych potrzeb rodzaj zasilania - elektryczny, gazowy lub olejowy, a także typ grzałki (w przypadku wersji sieciowej). Każdy z wymienionych wariantów ma bowiem swoje wady i zalety. W tym artykule przybliżymy je, aby rozwikłać pytanie jaką nagrzewnicę wybrać w konkretnej sytuacji, by najlepiej spełniała indywidualne wymagania użytkownika.
Spis treści:
1. Odpowiednia nagrzewnica - jaką wybrać do własnych potrzeb?
1.1. Docelowe zastosowanie nagrzewnicy
1.2. Wybór nagrzewnicy a warunki pracy
1.3. Dobór nagrzewnicy do pomieszczeń z ludźmi lub zwierzętami
1.4. Wybór nagrzewnicy i kwestia paliwa
2. Nagrzewnicę zasilaną jakim paliwem wybrać?
2.1. Kiedy wybór nagrzewnicy elektrycznej jest najkorzystniejszy?
2.2. Nagrzewnica gazowa - jakie są jej wady i zalety?
2.3. Nagrzewnice olejowe - idealne do dużych powierzchni
3. Nagrzewnica gazowa czy olejowa - którą wybrać?
4. Nagrzewnica gazowa czy elektryczna - która będzie lepszym wyborem?
Zakup nagrzewnicy powinno się poprzedzić odpowiednią analizą własnych potrzeb, czyli w głównej mierze celu, jaki będzie stawiany przed urządzeniem. By nie wyrzucić pieniędzy w błoto i podjąć właściwą decyzję zakupową, zalecamy zadać sobie również kilka innych, niezwykle ważnych pytań. Odpowiedzi na nie będą kluczowym elementem wyboru modelu nagrzewnicy, ponieważ w ten sposób poznasz najważniejsze parametry techniczne, które warto wziąć pod uwagę.
Właściwe określenie zastosowania urządzenia jest jednym z kluczowych elementów, które należy rozważyć przed podjęciem decyzji zakupowej. Jeśli nagrzewnicę zamierzasz wykorzystywać głównie do ogrzewania pomieszczeń w domu, potrzebujesz modelu zapewniającego odpowiednią moc, płynną regulację temperatury oraz kompaktowe wymiary. Z kolei do szybkiego ogrzania przestrzeni w warsztacie o dużej powierzchni lub na placu budowy, zaleca się wybór urządzenia o większej mocy i wysokiej odporności, w tym również na niesprzyjające warunki. Inne nagrzewnice będą także potrzebne w bardziej specyficznych sytuacjach, np. do ogrzania kurnika.
Pomóc w wyborze właściwego urządzenia może również pytanie dotyczące warunków, w jakich będzie pracować nagrzewnica. Dostępne na rynku modele cechują się bowiem odmiennymi parametrami technicznymi i mogą być bardziej lub mniej odpowiednie w konkretnej sytuacji.
Przykładowo, jeśli nagrzewnica ma pracować w pomieszczeniu większych rozmiarów, a przy tym z dużym przepływem powietrza, konieczne będzie wybranie modelu o sporej mocy grzewczej. Przydatne może się wówczas okazać także odpowiednie określenie zalecanej powierzchni, w jakiej konkretny model sprawdzi się najlepiej. Jeśli natomiast nagrzewnica ma być używana w pomieszczeniu wymagającym cichej pracy, warto zwrócić uwagę na modele kompaktowe, które generują znacznie mniejszy hałas.
Wpływ na wybór odpowiedniej nagrzewnicy mogą mieć również inne warunki pracy, takie jak wilgotność powietrza czy temperatura otoczenia.
Pytanie o to, czy w pomieszczeniu będą przebywać ludzie/zwierzęta, ma kluczowe znaczenie w doborze odpowiedniej nagrzewnicy. Jest ono istotne, ponieważ niektóre modele mogą w trakcie generowania ciepła wydzielać szkodliwe substancje, takie jak tlenek węgla, będący w nadmiarze szkodliwy dla zdrowia żywych organizmów.
Określenie preferowanego rodzaju paliwa może być jednym z kluczowych czynników, decydujących o wyborze nagrzewnicy - ma on bowiem duży wpływ na sposób działania, cenę urządzenia, a także koszty późniejszej eksploatacji.
Teraz, gdy wiesz już, że jednym z najważniejszych nie tylko dla łatwości użytkowania, ale także dla ceny zakupu i eksploatacji czynnikiem jest typ paliwa, warto poznać wady i zalety konkretnych rozwiązań.
Nagrzewnice elektryczne przeznaczone są do ogrzewania mniejszych pomieszczeń takich jak: niewielki pokój, nieduży sklep, kiosk lub mała budka. Cechuje je stosunkowo niska wydajność przy dużym poborze mocy. Nagrzewnica elektryczna jest idealna, jeśli zamierzasz ogrzać pomieszczenia o wielkości podobnej do 2x2m. Nie oznacza to jednak, że nagrzewnicą elektryczną nie możesz dogrzać większych powierzchni, aczkolwiek musisz się wówczas przygotować na spory rachunek za prąd, co jest istotną wadą takiego rozwiązania.
W poczet zalet należy jednak zaliczyć to, że urządzenia tego typu szybko nagrzewają pomieszczenie, w którym pracują. Wyposażone są bowiem w wentylator, przez który emitowane jest ciepłe powietrze. Niewątpliwą zaletą nagrzewnic elektrycznych jest również brak otwartego ognia, co gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania. Jakakolwiek awaria nagrzewnicy nie stanowi dzięki temu zagrożenia dla użytkownika ani pomieszczenia, które dogrzewa. Używając nagrzewnicy elektrycznej nie musisz się więc martwić o pożar lub wybuch.
Nagrzewnice elektryczne zapewniają także duży komfort użytkowania – nie emitując spalin, są proste w obsłudze, nie zużywają tlenu. Zostały też przystosowane do pracy ciągłej i zapewniają bezproblemowe ustawienie w dowolnie wybranym miejscu.
Zagadnieniami często pojawiającymi się w kontekście urządzeń elektrycznych są nagrzewnice ceramiczne czy spiralne. Te enigmatyczne z pozoru nazwy to nic innego jak określenie typu wykorzystanej grzałki. Modele ceramiczne nagrzewają się zdecydowanie szybciej i oddają ciepło punktowo. Nagrzewnice spiralne natomiast utrzymują je zdecydowanie dłużej i lepiej sprawdzają się do ogrzewania całego pomieszczenia, a nie jego konkretnego punktu.
Model zasilany sieciowo jest według Ciebie najlepszym wyborem? Sprawdź nasz ranking nagrzewnic elektrycznych, w którym prezentujemy topowe propozycje tego typu.
Gazowe nagrzewnice powietrza stanowią swoisty kompromis między jakością a ceną. Zarówno same urządzenia, jak i paliwo do nich są stosunkowo tanie. Można nimi pracować w dowolnie wybranym miejscu, w którym jest dostęp do prądu stałego (niszą jak na razie są modele z wentylatorem zasilanym akumulatorem), jednak najczęściej używa się ich do ogrzewania pomieszczeń o dużej powierzchni i wysokości, np. fabryk, hal i magazynów. Zaletą tego typu nagrzewnic jest także regulowana moc cieplna, łatwość obsługi i prostota konserwacji.
Modele gazowe mają jednak swoje wady. Gaz w procesie spalania wypiera z pomieszczenia tlen, co w przypadku nieodpowiedniej wentylacji grozi zaczadzeniem. Ponadto nagrzewnica tego typu w czasie spalania wydziela sporą ilość wody, zatem bez odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu nastąpi rozwój pleśni i grzybów.
Decydujesz się na zakup urządzenia zasilanego gazem? Sprawdź nasz ranking nagrzewnic gazowych, w którym prezentujemy najczęściej wybierane rynkowe modele.
Nagrzewnice olejowe przeznaczone są do ogrzewania średnich i dużych pomieszczeń lub otwartych przestrzeni. Cechuje je bowiem najwyższa wydajność, choć zmusza ona do kontrolowania wydzielanych spalin. Olej opałowy, którego używa się do zasilania tego rodzaju nagrzewnic, jest z kolei stosunkowo tani.
Podczas poszukiwania idealnego modelu często pojawia się jednak pytanie – wybrać nagrzewnicę olejową z kominem czy bez? Modele z odprowadzeniem spalin adresowane są do ogrzewania dużych pomieszczeń, w których przebywają ludzie – hal, budynków mieszkalnych, itp. Wykorzystanie komina ogranicza więc zagrożenie dla zdrowia lub życia osób w pobliżu.
Natomiast nagrzewnice bez tej możliwości zaleca się używać w miejscach, w których zapewniony jest stały przepływ powietrza, np. na budowach. W związku z tym, że nie mają odprowadzania spalin całe ciepło wraz ze szkodliwymi substancjami uzyskane ze spalania przekazywane jest do ogrzewanego pomieszczenia.
Szukasz najlepszych modeli tego typu? Sprawdź, nasz ranking nagrzewnic olejowych, w którym prezentujemy topowe propozycje z ofert liderów branży.
Jeśli zamierzasz ogrzewać większą powierzchnię i nie chcesz narażać się na ogromne koszty, z pewnością odrzucisz modele zasilane elektrycznie. Który z pozostałych wariantów będzie jednak lepszy w konkretnej sytuacji - nagrzewnica olejowa czy gazowa?
Wybór pomiędzy nagrzewnicą gazową a olejową zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Oto kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę:
Reasumując nagrzewnice gazowe są zdecydowanie lepszym wyborem dla osób chcących osiągnąć efekt szybkiego dogrzania pomieszczenia o dużej powierzchni. Przy tym są jednak mniej wydajne, gdy muszą pracować przez dłuższy czas - wówczas lepiej zdecydować się na warianty olejowe.
Jeśli wiesz już, że modele zasilane olejem są dedykowane do większych powierzchni, a Ty masz do ogrzania średnie lub nawet małe pomieszczenie, w grę wchodzą pozostałe dwa typy. Nagrzewnica elektryczna czy gazowa będzie zatem lepszym wyborem w Twoim przypadku? Decyzje zakupową warto poprzedzić analizą swoich oczekiwań, zastanawiając się nad poniższymi zagadnieniami.
Odpowiednio dobrany pod kątem specyfikacji model zasilany gazowo lepiej sprawdzi się więc w warunkach, gdy wymagane jest szybkie i efektywne ogrzewanie całego pomieszczenia (lub przestrzeni otwartych), np. niewielkiego lokalnego sklepiku. W takich sytuacjach zależy nam, aby cała powierzchnia była mniej więcej równomiernie dogrzana. Warto jednak pamiętać, że będzie to ekonomiczny wybór głównie tam, gdzie mamy dostęp do instalacji gazowej, a ponadto wymaga on odprowadzenia spalin.
Nagrzewnica elektryczna natomiast będzie bardziej odpowiednia w przypadku pomieszczeń o niewielkich rozmiarach, gdy potrzebne jest precyzyjne ogrzewanie oraz tam, gdzie nie ma dostępu do gazu lub jego zużywanie byłoby zbyt kosztowne. Najlepszym przykładem zastosowań są kioski czy inne niewielkie lokale użytkowe o bardzo ograniczonej powierzchni.