Jaka wiertarka udarowa? Ranking wiertarek dla majsterkowiczów
20-08-2015Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Wiertarka to podstawowe elektronarzędzie w każdej firmie remontowej czy gospodarstwie domowym. Za pomocą wiertarki możemy wiercić otwory, mieszać farby i zaprawy, szlifować, polerować, czyścić lub użyć ją do szybkiego dokręcania śrub i wkrętów.
Na rynku znajdziemy kilkadziesiąt różnych rodzajów i marek wiertarek w cenach od 30 zł (tzw. na jeden raz) do nawet 2000 zł i więcej (bardzo specjalistyczne i profesjonalne). Na wstępie należy dodać, iż wiertarki dzielą się na wiertarki udarowe, bezudarowe, kątowe i do specjalnych zadań. W każdej z tych grup można znaleźć wiertarkę dla profesjonalisty oraz dla majsterkowicza lub amatora (czyli osobę, która używa wiertarki od kilku do kilkunastu razy w roku.
Pierwszą istotną kwestią jest to by wiertarka pasowała do zadania do którego będziemy jej używali. Przed wyborem konkretnego modelu warto zastanowić się nad typem wiertarki, który będzie najbardziej odpowiadał naszym potrzebom. Warto o tym pamiętać by nie okazało się, że kupiliśmy wiertarkę kątową, a chcieliśmy wykonywać jedynie proste otwory w ścianie. Decydujący wpływ na wybór wiertarki ma również to jak często będziemy jej używali i czy będą to prace amatorskie czy też bardziej profesjonalne.
Wiertarki bezudarowe przeznaczone są głównie od użytku amatorskiego, ponieważ zużywają się znacznie szybciej niż te profesjonalne. Ich zaletą jest również niższa cena. Są bardzo lekkie, dlatego nadają sie wprost idealnie do sporadycznych, lekkich prac domowych. Sprawdzają się głównie do materiałów miękkich np. drewna. Ich moc z reguły zamyka się w przedziale od 500 do 700W, tak jak w przypadku wiertarki bez udaru Bosch GBM 10 RE lub Hikoki D10VC3 WCZ.
Wiertarki udarowe są przeznaczone do znacznie cięższych prac. Wyposażone są w udar, który wykonuje ruchy posuwiste, dzięki którym wiertło dodatkowo uderza rytmicznie o obrabiany przez nas materiał. Pozwala to na tworzenie otworów w twardych materiałach, głównie budowlanych takich jak cegła, beton, kamień czy płyta ceramiczna. Tak jak wiertarka udarowa Itamati, wiele wiertarek udarowych posiada obecnie płynne przejście między funkcją wiertarki z udarem i bezudarowej, kupując taką wiertarkę zyskujemy dwie funkcje w jednej.
Wiertarki udarowe można podzielić na amatorskie i profesjonalne. Warto patrzeć na te amatorskie jak na wiertarki bezudarowe o rozszerzonej funkcjonalności, pozwalającej od czasu do czasu wiercić w twardszych materiałach. Z reguły wiertarki te cechują się mocą rzędu 700-800W. Do zastosowań profesjonalnych lepiej sprawdzają się te o mocy powyżej 1000W, takie jak wiertarka udarowa Bosch GBS 13 RE lub Ryobi RPD1010-K
Warto zwrócić uwagę również na typ udaru. Wyróżniamy udary mechaniczne oraz pneumatyczne. Te mechaniczne wymagają używania siły mięśni, by docisnąć wiertarkę do obrabianego materiału. Natomiast udary pneumatyczne nie wymagają dodatkowej siły, ponieważ wiertło samoczynnie naciska na powierzchnię wiercenia. Ich wadą jest jednak to, że produkują drgania nieco uciążliwe dla użytkownika.
Bardziej efektywne (stosowane głównie w elektronarzędziach profesjonalnych) są mechanizmy elektropneumatyczne, w których bijak poruszany sprężonym powietrzem uderza w obsadę wiertła. Ze względu na znaczną energię udarów w takich wiertarkach montowane są specjalne uchwyty do wierteł, a i same wiertła mają inną część mocującą tzw. uchwyt SDS. Stanowi to jednak odrębną grupę elektronarzędzi zwanych młotowiertarkami lub potocznie młotkami (istnieje jeszcze uchwyt SDS max o wiele mocniejszy używany w wyburzeniowych młotach udarowych - uchwyt SDS max to grupa młotów udarowych). Zakup wiertarki z elektropneumatycznym mechanizmem udarowym będzie miał sens, jeśli przewidujemy wiercenie dużej liczby otworów w betonie, np. przy samodzielnym montażu sufitu podwieszanego, układaniu okładzin ściennych na betonowych murach w szczególności w blokach gdzie jest z reguły jako element nośny stosowana płyta zbrojeniowa bądź cegła pełna.
Przymierzając się do zakupu jakiejkolwiek wiertarki, stajemy przed problemem, który typ wybrać i w jakim stopniu wysoka cena odpowiada funkcjonalności i trwałości tego urządzenia. NA wstępie naszych poszukiwań należy zadać sobie pytanie jak często będziemy używać narzędzia. Osobom, które mają grubszy portfel i zakładają, iż wszystko co droższe dłużej wytrzyma, odradzamy zakupu profesjonalnych wiertarek, gdyż ich żywotność często obliczana jest na 10 000 godzin pracy. Zakładając, że będziemy nią pracować 10x w roku po 1 godzinie - wystarczy nam ona na 1000 lat.
Standardowym wyposażeniem większości wiertarek jest elektroniczna regulacja obrotów i przełącznik lewo - prawo. Dzięki tym funkcjom możemy dostosować obroty do rodzaju wierconego materiału, używanych akcesoriów, a także wkręcać i wykręcać śruby i wkręty. Skuteczność takiego systemu zależy od rodzaju elektroniki zainstalowanej przez producenta. W prostych wiertarkach obroty głowicy zmieniają się pod wpływem oporu materiału wierconego. Może to w ekstremalnych warunkach doprowadzić do blokady wiertarki. Wielokrotne blokady mogą spowodować spalenie uzwojenia wirnika. Droższe wiertarki posiadają elektroniczne systemy regulacji obrotów, które utrzymują stałe obroty bądź nimi regulują w zależności od oporu – wiercenie głębokich otworów.
W przypadku potrzeby wkręcania i wykręcania śrub potrzebny będzie system regulujący moment obrotowy. Uniemożliwia zmiany prędkości obrotowych, co w konsekwencji uszkadza gwint lub łączone materiały.
Wiertarki większej mocy mogą mieć wbudowaną przekładnię mechaniczną umożliwiającą uzyskanie dwóch zakresów obrotów. Zaletą takiego rozwiązania jest wyższy moment obrotowy na pierwszym biegu, a więc możliwość większego obciążenia przy wierceniu otworów o dużej średnicy, mieszaniu gęstych zapraw.
Coraz popularniejszą grupę wiertarek stanowi sprzęt akumulatorowy, który nie wymaga podłączania kablem do sieci elektrycznej. Nowoczesne akumulatory litowo-jonowe sprawiają, że mocą urządzenia te dorównują sieciowym. Ze względu na wygodę posługiwania się nimi chętnie kupujemy je, gdy zamierzamy prowadzić prace poza domem: w ogrodzie, na budowie, w warsztacie. Obecnie najpopularniejsze są 12 V wiertarko-wkrętarki, które są idealnym elektronarzędziem w każdym domu ze względu na swoją operatywność i uniwersalność oraz komfort pracy.
Na ogół do wszelkich prac domowych wystarcza moc silnika wiertarki 500-600 W. Trzeba pamiętać, że podawana moc odpowiada mocy pobieranej z sieci - moc efektywna (na uchwycie narzędziowym) stanowi 50-60 proc. tej wartości i niektórzy producenci podają obie te wielkości.
Wiertarki o mocy ponad 650 W mają najczęściej przekładnie dwubiegowe i warto je kupić, gdy przewidujemy wykorzystanie ich do cięższych prac (wiercenie w drewnie i murze otwornicami, mieszanie zapraw).
Prędkości obrotowe podawane są przy pracy bez obciążenia i wynoszą najczęściej 2,5-2,8 tys. obr./min. Warto pamiętać, że wiertarki o takich samych mocach, ale różnych obrotach nominalnych, będą miały różne momenty obrotowe - im mniejsze obroty, tym większe opory pracy będą mogły pokonać.
Podawane przez producenta maksymalne średnice wierconych otworów należy uznać za orientacyjne, gdyż przy delikatnym i umiejętnym obchodzeniu się ze sprzętem można wywiercić większe otwory.
Ważna natomiast jest średnica uchwytu wiertarskiego, gdyż od tego zależy maksymalna średnica części chwytnej narzędzi roboczych. Wynosi ona najczęściej 10 lub 13 mm. Tylko w wiertarkach o dużej mocy montowane są uchwyty 16-milimetrowe. Tutaj należy dodać, iż popularne wiertło walcowe nie współpracuje z Młotowiertarki na uchwyt SDS plus czy SDS max i odwrotnie. Sam uchwyt może mieć konstrukcję tradycyjną - narzędzia robocze mocowane są za pomocą kluczyka, lub nowszą, zaciskaną tylko ręką, tzw. samozaciskowy/
Do wiertarki dołączane jest często przydatne wyposażenie ułatwiające pracę. Dodatkowa rękojeść pozwala na pewniejsze uchwycenie sprzętu, a wskaźnik głębokości wiercenia ogranicza zagłębianie się wiertła w materiał. Zlokalizowany w uchwycie pojemnik na wiertła i końcówki do wkręcania oraz zaczep na kluczyk pozwalają na przechowywanie tych akcesoriów łącznie z wiertarką.
Ogranicznik głębokości wiercenia pozwala ustawić blokadę wiercenia, dzięki której otwory nie będą zbyt głębokie. Warto zwrócić uwagę czy nasza wiertarka posiada ogranicznik głębokości w wyposażeniu podstawowym.
Najlepsza wiertarka będzie nieprzydatna, jeśli nie zamocujemy w uchwycie odpowiedniego elementu roboczego. Oprócz wierteł do metalu, drewna i betonu możemy kupić mieszadła do farb i zapraw, krążki elastyczne pozwalające na założenie papieru ściernego i szlifowanie powierzchni, obrotowe szczotki druciane, otwornice do wycinania dużych otworów. Ciekawą opcją są wiertła wielozadaniowe, którymi możemy wiercić zarówno w drewnie, stali czy betonie.
Podobnie jak same elektronarzędzia również elementy robocze mają bardzo zróżnicowaną trwałość - od profesjonalnych po narzędzia do jednorazowego użytku. Kupując je, weźmy więc pod uwagę przewidywaną intensywność wykorzystania, gdyż różnice cenowe są bardzo duże.
Najlepiej kupić podstawowe narzędzia robocze dobrej, choć niekoniecznie profesjonalnej jakości, gdyż szybko tępiącym się wiertłem czy rozlatującym mieszadłem możemy nie skończyć nawet drobnych prac. Pamiętajmy, że czas to pieniądz – nie warto nam będzie wracać do sklepu po nowe wiertła podczas wykonywanej pracy.
Jakość narzędzi wpływa też na trwałość wiertarki, która przy tępych wiertłach będzie bardziej obciążona, a nawet może dojść do uszkodzeń uchwytu czy pokaleczenia. Zwracajmy uwagę na dopuszczalne prędkości obrotowe tarcz i narzędzi o dużej średnicy, bo przy nadmiernych obrotach mogą one ulec niebezpiecznemu dla otoczenia zniszczeniu. Do precyzyjnych prac z małymi przedmiotami przydatny będzie statyw do wiertarki wyposażony w imadło lub zaciski mocujące. Do stacjonarnej pracy służą też uchwyty stałe lub obrotowe umożliwiające np. szlifowanie drobnych elementów, ostrzenie narzędzi. Statywy i uchwyty mają standardowy rozmiar części mocującej wiertarkę i umożliwiają zamocowanie w nim sprzętu różnych firm.
Istotną kwestią jest także sposób mocowania osprzętu. Wiertarka może mieć uchwyt mocowany za pomocą kluczyka, czyli kluczykowy i taki, który nie wymaga jego użycia (ani żadnych innych narzędzi) - czyli samozaciskowy. Mocuje się go ręcznie - kręcąc. Nowsze modele posiadają właśnie ten drugi rodzaj uchwytu, przydający się zwłaszcza wtedy, gdy konieczna jest częsta wymiana wierteł. Jednak i uchwyt kluczykowy ma nadal swoje grono zwolenników, podnoszących temat bezpieczeństwa takiego mocowania.
Przede wszystkim wiertarka nawet do zastosowań "domowych" musi mieć dużą moc. Powinna też posiadać udar. Udar nie musi być bardzo zaawansowany, ale bez niego nie da się wiercić dziur w twardszych ścianach. To, czy wybierzemy wiertarkę amatorską, czy droższą - profesjonalną, powinno zależeć od tego, jak intensywnie będziemy z niej korzystać i jakich efektów się po niej spodziewamy. Wiertarki amatorskie mają wkłady z tworzyw sztucznych, a nie z metalu i szybciej się niszczą. Wiertła produkowane są osobno do drewna, metalu i do betonu. Te ostatnie mogą być tanie widiowe, dobre do cegły i tynku lub droższe, tytanowe, radzące sobie z twardym betonem. Płyty gipsowo-kartonowe są na tyle miękkie, że dobrze się w nich wierci wiertłami do metalu.