Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Nie ulega wątpliwości, że współczesny świat oparty jest na elektryczności. Większość urządzeń codziennego użytku potrzebuje stabilnego zasilania. Codziennie korzystamy z prądu, nie zdając sobie sprawy z jego roli w naszym życiu. O tym, w jakim stopniu energia elektryczna jest niezbędna, dowiadujemy się podczas dłuższego braku dostępu do sieci albo w czasie awarii. Z pomocą przychodzą nam wtedy agregaty prądotwórcze. Warto wiedzieć, jaki model najlepiej spełni nasze potrzeby.
W budynkach wielorodzinnych zazwyczaj nie korzysta się z wielu urządzeń wymagających nieprzerwanego zasilania. Z codziennie działających sprzętów domowych jest to przede wszystkim lodówka, która może funkcjonować z krótkimi przerwami bez negatywnego wpływu na przechowywane produkty. W obliczu dłuższego braku elektryczności lub gdy mamy sprzęt potrzebujący ciągłego zasilania, konieczne jest odpowiednie przygotowanie w postaci alternatywnego źródła energii.
Wyjątkowa gęstość zabudowy oraz restrykcje narzucone przez administrację budynku komplikują sytuację. Ze względów bezpieczeństwa trudno jest myśleć o używaniu generatora wewnątrz mieszkania. Nawet z otwartymi oknami nie uda się zapewnić wystarczającej wymiany powietrza. Umieszczając generator na balkonie, stworzymy niedogodności dla sąsiadów i możemy narazić się na interwencję administracji. Najmniej inwazyjnym wyjściem w przypadku tradycyjnych agregatów jest korzystanie z urządzeń na gaz LPG, choć i tak trudno jest uniknąć hałasu. Ich zaletą jest jednak relatywnie niska uciążliwość spalin oraz możliwość zasilania z przenośnych butli gazowych. W sytuacjach nadzwyczajnych np. długotrwałej awarii, taki wybór mógłby być akceptowalny.
Jak więc postępować w sytuacji braku energii w budynku wielorodzinnym? Możliwe jest używanie magazynów energii nazywanych stacjami zasilania. Przykładem takiego produktu jest Zipper ZI PS330.
Więcej informacji o przenośnych magazynach energii znajdziesz w artykule Stacje zasilania zamiast agregatu prądotwórczego.
Dla budynków jednorodzinnych kluczowe jest zapewnienie ciągłości dostaw energii, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie ogrzewania. W blokach odpowiedzialność ta spoczywa na administratorze budynku, natomiast w domkach właściciel musi radzić sobie samodzielnie. Jednakże posiadanie własnej działki daje większe możliwości w zakresie doboru rozwiązań zasilających.
Zapotrzebowanie na energię w domach jednorodzinnych jest różnorodne: od ogrzewania, przez dostawę wody, po systemy alarmowe i zaawansowane rozwiązania "inteligentnego domu". Wybór odpowiedniego źródła zasilania powinien zatem zależeć od specyfiki i częstotliwości przerw w dostawach energii. Ważnym czynnikiem do rozważenia jest również rodzaj generowanego prądu. Chociaż dla wielu domów jednofazowy jest wystarczający, niektóre urządzenia mogą wymagać zasilania trójfazowego. Natomiast z agregatu trójfazowego można zasilać urządzenia jednofazowe, ale zazwyczaj przy ograniczonej mocy. Wynika to z faktu wykorzystywania jednocześnie tylko jednej fazy i w dłuższej perspektywie czasu nie jest korzystne dla agregatu prądotwórczego.
Do przeciętnego domostwa najczęściej wystarczy urządzenie o mocy wyjściowej 3kW, jednak jeśli mamy bardziej wymagające sprzęty, np. pompę ciepła, to zapotrzebowanie na moc będzie większe.
Kolejnym ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru agregatu, jest stabilność generowanego napięcia. Domowa elektronika i sprzęt AGD są szczególnie wrażliwe na jego skoki, więc dobrym pomysłem jest wybór modelu wyposażonego w system stabilizacji AVR. Przykładem może być model 01-3600 marki Smart365.
Jeśli chodzi o rodzaj stosowanego paliwa w generatorze, to częstym wyborem są agregaty na benzynę bezołowiową. Oferują różne opcje dostosowane do potrzeb i budżetu klienta. Najtańsze w zakupie są agregaty z silnikiem dwusuwowym. Choć doskonale sprawdzą się one do krótkotrwałej pracy o umiarkowanej mocy, to ich zastosowanie wiąże się z koniecznością dodawania oleju do paliwa. Dla tych, którzy oczekują dłuższej i niezawodnej pracy, wybór sprowadza się do agregatów na silnik czterosuwowy lub diesel. Te pierwsze wyróżniają się niższym poziomem hałasu i możliwością adaptacji na LPG, podczas gdy diesle są bardziej wydajne energetycznie i nadają się do pracy ciągłej.
Jeżeli szczególnie zależy nam, aby urządzenie nie przeszkadzało nadmiernie w wypoczynku na przykład na działce, a jednocześnie zapewniało dobrej jakości prąd zmienny, wówczas powinniśmy się skłonić ku modelom inwerterowym, które są cichsze i lżejsze od tradycyjnych generatorów. Dodatkową zaletą tej rodziny agregatów jest wysoka jakość otrzymywanego napięcia, co jest korzystne zwłaszcza dla domowej elektroniki. Jeśli potrzebny jest agregat do przyczepy kempingowej to warto rozważyć wspomniane wcześniej stacje zasilania, czyli przenośne magazyny energii.
Kolejnym z miejsc użycia agregatów prądotwórczych są place budowy i miejsca pozbawione stałej infrastruktury elektrycznej. Tutaj najczęściej zastosowanie znajdują mocne urządzenia napędzane ropą naftową. Zapotrzebowanie ze strony maszyn budowlanych czy innych sprzętów wymagających dużej ilości energii determinują parametry generatorów prądu. Kluczowymi cechami takich maszyn są odpowiednia moc wyjściowa i długa bezawaryjna eksploatacja. Istotne jest też to, do jakich urządzeń będzie potrzebne zasilanie.
Większość ciężkich maszyn budowlanych zasilanych jest prądem trójfazowym, ale występują również sprzęty wymagające źródła jednofazowego. Warto zatem wybrać generator o wysokiej mocy wyposażony zarówno w gniazda 400V i 230V. Przykładem takiego urządzenia jest model DEGB6500K Dedra.