Działanie przedłużaczy - zasady użytkowania, pobór prądu i zwijanie
09-04-2024Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Rynkowa oferta przedłużaczy jest na tyle duża, że można mieć problem ze zdecydowaniem się nie tylko na konkretny model, ale nawet rodzaj tego akcesorium. Wybór nie należy do najłatwiejszych m.in. ze względu na różne typy, odmienne specyfikacje, a także wiele marek, oferujących produkty do domu, ogrodu, warsztatu czy na budowę. Czym zatem kierować się podczas zakupu? W tym artykule zapoznasz się z najważniejszymi faktami i dowiesz się, jaki przedłużacz będzie najlepiej spełniał Twoje potrzeby.
Spis treści:
1. Ile kosztuje przedłużacz i od czego zależy cena?
2. Jaki przedłużacz najlepiej spełni oczekiwania?
3. Jaki model wybrać - przedłużacz z uziemieniem czy bez uziemienia?
Rozważania na temat zasadności kupowania konkretnych modeli warto rozpocząć od ustalenia, ile kosztuje przedłużacz i co wpływa na ceny. Najważniejszy w określeniu kosztu jest typ akcesorium. Wybierać można spośród wielu wariantów, wśród których wyróżnić warto najpopularniejsze, takie jak przedłużacze bębnowe, modele pojedyncze do własnoręcznego zwijania, warianty siłowe umożliwiające pracę z napięciem 400V oraz szeroki wachlarz domowych listw zasilających.
Największą różnorodnością cen cechują się te ostatnie. Przedłużacze domowe, zwane też listwami zasilającymi są bardzo uniwersalne, a producenci dostosowują je do zróżnicowanych potrzeb konsumentów. W sprzedaży dostępne są warianty m.in. z wyłącznikami, odmienną liczbą gniazd lub kolorem czy też długością przewodu. To właśnie przez tak duże różnice w budowie konkretnej listwy rozpiętość ceny konkretnych przedłużaczy jest tak spora. Najprostsze modele domowe nie należą jednak do najdroższych, a ich ceny rozpoczynają się od niespełna 30 złotych.
Więcej zapłacić trzeba za warianty umożliwiające pracę na zewnątrz. Najprostsze konstrukcyjnie są przedłużacze pojedyncze, które przyjmują formę jednego długiego przewodu. Za wyższy stopień ochrony IP i dłuższy przewód trzeba jednak zapłacić podwójną cenę. Zdecydowanie droższe i wygodniejsze w obsłudze są przedłużacze bębnowe. Umożliwiają one nawinięcie przewodu po zakończonej pracy na specjalny bęben, co ułatwia z kolei przechowywanie, a co za tym idzie również utrzymywanie ich w czystości. Cena przedłużaczy bębnowych jest uzależniona głównie od ich długości roboczej, ale niemal niewykonalnym może być znalezienie modeli tańszych niż 100 złotych.
Szukając konkretnego modelu warto zapoznać się z zestawieniem najpopularniejszych modeli. Sprawdź, które akcesoria ujęte zostały w naszym rankingu listew zasilających oraz rankingu przedłużaczy bębnowych.
Zdecydowanie najdroższymi wariantami są te, które umożliwiają pracę z urządzeniami czy maszynami o napięciu 400V. Najtańsze przedłużacze siłowe przekraczają nieco cenę 200 złotych, ale zazwyczaj trzeba liczyć się z większym wydatkiem. Modele renomowanych marek mogą być bowiem zdecydowanie droższe, co uzależnione jest długością przewodu.
Alternatywą dla sklepowych ofert mogą być przedłużacze DIY. Choć wykonanie takiego akcesorium jest kuszące i potencjalnie zachęca niską ceną, to eksperci nie zalecają takich działań. Stworzony w ten sposób przedłużacz może być bowiem niebezpieczny podczas używania.
Gdy znamy już ceny konkretnych przedłużaczy, warto zastanowić się nad ich zastosowaniem. To właśnie ono warunkuje wybór. Potrzebujesz modelu do sprzętów domowych, na budowę lub wspomagającego pracę w ogrodzie? Poniższe porady zawierające krótką charakterystykę każdego z typów pomogą Ci znaleźć odpowiedni model.
Szukając bezpiecznego przedłużacza do mieszkania, domu czy na działkę, do którego podpięte będą najprostsze urządzenia wewnątrz budynku, najlepszym wyborem jest listwa zasilająca. Ze względu na dużą uniwersalność i możliwość podłączenia wielu wtyczek na raz, chętnie kupowana jest też do różnego rodzaju firm.
Bardziej zaawansowanym wariantem modeli tego typu jest listwa antyprzepięciowa. Czy warto ją zakupić? Tak, jeśli zależy nam na dodatkowym zabezpieczeniu podłączanych sprzętów. Listwa antyprzepięciowa może uchronić je przed nagłymi skokami napięcia, które wprawdzie zdarzają się bardzo rzadko, ale mogą zmusić Cię do wymiany lub naprawy podłączonych urządzeń.
Na jaki przedłużacz zdecydować się natomiast podczas prac z elektronarzędziami lub większymi maszynami? Wówczas niezbędne mogą okazać się tzw. modele budowlane, choć niekoniecznie zastosowanie znajdą tylko na budowie. Przedłużacze te występują w dwóch wariantach - bębnowym lub pojedynczym. Oba ze względu na nieprzeciętną długość przewodu umożliwiają nam podłączenie urządzenia nawet w znacznym oddaleniu od źródła prądu. Dodatkowo modele wyposażone w bęben gwarantują łatwość użytkowania i przechowywania. Specjalistycznymi wariantami modeli budowlanych są przedłużacze siłowe, ponieważ dają możliwość pracy ze sprzętem wymagającym zasilania 400V.
Długi przewód zasilający może być przydatny również podczas prac wokół domu, np. w sadzie lub ogrodzie albo na działce. W takich sytuacjach zazwyczaj jesteś w znacznym oddaleniu od zabudowań, dlatego przedłużacz może być niezbędny do wykonania niektórych zadań. Wówczas możesz wybierać spomiędzy modeli bębnowych z wieloma kontaktami, a także wariantów pojedynczych z jednym gniazdem. Przedłużacze ogrodowe to bowiem nic innego jak akcesoria przystosowane do pracy na zewnątrz w zmiennych warunkach pogodowych.
Zastanawiasz się, który wariant przedłużacza wybrać? Zapoznaj się z najczęściej wybieranymi modelami zawartymi w naszym rankingu przedłużaczy do ogrodu.
Częstym pytaniem jest też, jaki wariant wybrać do ogrodu - przedłużacz gumowy czy zwykły. Oczywiście ten, który cechuje się odpornością na kontakt z wodą na poziomie przynajmniej IP44. Wówczas przedłużaczowi nie są straszne delikatne opady deszczu lub poranna rosa. Oczywistym wyborem są więc modele gumowe. Zwykłe czyli wykonane z plastiku akcesoria najlepiej sprawdzą się wewnątrz budynków.
Inną istotną zagwozdką podczas zakupu przedłużacza jest wybór pomiędzy modelami z uziemieniem i bez uziemienia. Obecnie rynkowa oferta modeli bez tego zabezpieczenia jest zdecydowanie mniejsza i już to może być najlepszą odpowiedzią na zadane wcześniej pytanie. Uziemienie staje się powoli standardową funkcją w przedłużaczach, mając duży wpływ na bezpieczeństwo podłączanych urządzeń.
Warto też pamiętać o tym, gdzie można podłączyć konkretny model. Jeśli w gniazdku mamy tzw. bolec, jest to jasny sygnał, że powinno się tam wykorzystać przedłużacz trójżyłowy z funkcją uziemienia. Akcesoria bez dodatkowego zabezpieczenia można wykorzystać jedynie ze sprzętami wykonanymi w 2 klasie izolacji.