Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Wielu posiadaczy trawnika zapomina o niezwykle ważnym elemencie pielęgnacyjnym, który wpływa na wygląd darni. Wertykulacja, bo o niej mowa, może wspomóc rozwój trawy, ale tylko w przypadku odpowiedniego doboru urządzenia. Zatem jaki wertykulator wybrać i jakie jego rodzaje są dostępne na rynku?
Spis treści
Rodzaje wertykulatorów
Wertykulatory, podobnie jak inne urządzenia ułatwiające pracę w ogrodzie, występują w wielu wariantach. Jest to spowodowane działaniami producentów, którzy podejmują próby dostosowywania swoich produktów do zróżnicowanych potrzeb klientów. Inną grupą docelową są bowiem ogrodnicy, którzy niemalże codziennie korzystają z tego urządzenia i oczekują przede wszystkim niezawodności, a inną hobbyści, którzy chcą pielęgnować swój trawnik jak najmniejszym nakładem pracy i wykonują taki zabieg zdecydowanie rzadziej.
Poniżej prezentujemy najpopularniejsze z dostępnych na rynku typów wertykulatorów do trawnika wraz z krótką charakterystyką ich działania.
Wertykulatory mogą też występować w formie urządzeń 2w1, dając ponadto ich posiadaczom możliwość płytkiej, delikatnej, przypominającej bardziej grabienie aeracji trawnika. Jeśli interesuje Cię tego typu sprzęt, warto zwrócić uwagę na model Dedra DED8706.
Piękny trawnik to marzenie każdego posiadacza własnego domu lub działki. Potrafi on być wizytówką i chlubą gospodarza, ale tylko jeśli regularnie przechodzi odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Do tego potrzebna jest między innymi wertykulacja, przy użyciu właściwego sprzętu. Dokonanie odpowiedniego wyboru tylko z pozoru wydaje się skomplikowane.
By dobrze dobrać urządzenie do własnych potrzeb, należy przede wszystkim zastanowić się, jaki wertykulator jest nam potrzebny. Jeden wariant urządzenia może lepiej sprawdzić się na niewielkich, przydomowych trawnikach, a inny na większych połaciach terenu. Największe i najbardziej zaawansowane technicznie sprzęty szczególnie przydatne są natomiast na murawach boisk, polach golfowych lub w parkach. To właśnie powierzchnia i potencjalny nakład pracy powinny być kluczowymi argumentami podczas zastanawiania się, czym wertykulować trawnik.
Na internetowych forach skupiających miłośników ogrodnictwa i przebywania na działce często można znaleźć pytania w stylu “jaki wertykulator spalinowy polecacie do małego ogródka?” oraz “ręczny czy elektryczny wertykulator będzie najlepszy na mój trawnik?”. Padają tam różne odpowiedzi, które często mijają się z prawdą. Niewielki przydomowy skrawek terenu nie wymaga zakupu najdroższego sprzętu o najwyższej mocy.
Jeśli twój trawnik ma powierzchnię do 50m², w zupełności wystarczy Ci model ręczny. Choć wymaga on włożenia większej siły w wertykulację, to efekt z pewnością będzie satysfakcjonujący. Dodatkowo zaoszczędzisz na paliwie lub prądzie. W razie potrzeby wertykulacji ogrodu o większej powierzchni warto zastanowić się nad wyborem elektrycznych lub spalinowych wariantów urządzeń. Pierwsza grupa zdecydowanie ułatwia pracę na trawnikach do nawet 800m². Wertykulator spalinowy ze względu na największą moc jest natomiast zalecany na powierzchniach powyżej 800m².
Kiedy wiemy już, jaki wertykulator kupić, warto zastanowić się nad kwestią ceny. Od czego jest ona zależna, i dlaczego bywa aż tak zróżnicowana? Wnioski można wyciągnąć na podstawie parametrów technicznych urządzeń, które podajemy poniżej. Widełki cenowe są uzależnione od wybranej konfiguracji i mogą wahać się od kilkudziesięciu złotych za wertykulatory ręczne, do blisko 1,5 tysiąca za najnowocześniejsze modele od producentów uznanych marek. Które parametry wpływają zatem na cenę i jakie najlepiej wybrać?
Za szerokość roboczą, podobnie jak w kosiarkach i innych tego typu urządzeniach, określa się mierzony w centymetrach pas naciętej podczas jazdy na wprost darni. W teorii najlepszym urządzeniem będzie więc to, które zapewnia najwyższą wartość, jednak czasem lepiej wybrać mniejszy, a co za tym idzie lżejszy wertykulator. Jak zawsze kluczowe są więc indywidualne preferencje. Szerokość robocza najpopularniejszych modeli urządzeń waha się w granicach 30-40 cm.
Noże wertykulatora mogą nacinać darń na różnej głębokości. Tę ustala się zależnie od stopnia jej zniszczenia. Podstawowy zabieg pielęgnacyjny dla trawnika to usuwanie warstwy filcu dzięki ustawieniu głębokości rzędu od 5 do 10 mm. Większe i silniejsze wertykulatory mogą natomiast oferować możliwość mocniejszego wgryzienia się w glebę.
Noże urządzenia to mocno eksploatowana część, która zużywa się (skraca) podczas pracy w glebie i po kilku sezonach wyjściowe parametry pracy są inne niż te pierwotne. Z tego powodu wybierając wertykulator warto patrzeć na głębokość pracy w dłuższej perspektywie.
Najtańsze modele to oczywiście te, dla których głównym napędem są ludzkie mięśnie. Profesjonalne wertykulatory spalinowe są odpowiednio droższe, przy czym za największą wygodę uznaje się wariant elektryczny z dołączonymi akumulatorami i to właśnie za nie trzeba zazwyczaj zapłacić najwięcej.
To, ile kosztuje wertykulator do trawy, zależne może być również od innych czynników, takich jak wielkość kosza, moc oraz możliwość wykonywania aeracji (lub jej brak). Obecnie chcąc kupić takie dwufunkcyjne urządzenie, należy w budżecie domowym odłożyć od 500 do nawet 2000 zł.
Jeśli wiesz już, na czym polega prawidłowo wertykulacja trawnika, czym powinno się ją najlepiej wykonywać i od czego zależne są ceny urządzeń, z pewnością możesz dokonać właściwego wyboru. Jeśli szukasz najpopularniejszych urządzeń na rynku, zapoznaj się z rankingiem wertykulatorów elektryczych. Zawiera on te, które cieszą się największym zaufaniem posiadaczy trawników.