Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
O jakiej porze dnia najlepiej kosić trawę i czy ma to jakiekolwiek znaczenie? To pytanie zadaje sobie wielu niedoświadczonych posiadaczy trawników. Czy aby na pewno jest ono bardzo ważne w perspektywie posiadania zadbanej i gęstej darni? W tym artykule odpowiemy na wszystkie sporne kwestie, dzięki czemu dowiesz się, kiedy najlepiej kosić trawę.
Spis treści:
1. Dlaczego odpowiednia pora koszenia trawy jest tak ważna?
2. Właściwe koszenie trawy - rano czy wieczorem?
2.1. Koszenie trawy rano
2.2. Koszenie trawy w południe
Choć samo koszenie trawnika wydaje się nieskomplikowaną czynnością, którą w przypadku posiadania odpowiednio dobranej kosiarki może wykonać każdy, to nawet przy niej należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Jednym z ważniejszych z nich jest pora dnia, a także idąca z nią w parze temperatura na zewnątrz. Dlaczego jest to aż tak ważne?
Źdźbła trawy po skoszeniu ich górnej części stają się o wiele słabsze i bardziej podatne na wpływ warunków atmosferycznych. Wówczas bardzo łatwo uszkodzić je może m.in. palące latem słońce. Jeśli chcesz, by Twoja darń rozwijała się w poprawny sposób, należy kosić trawnik w odpowiedniej porze dnia.
Gdy wiesz już, dlaczego trawnikowe prace pielęgnacyjne powinny być przeprowadzane w konkretnej porze dnia, można przejść do odpowiedzi na pytanie, o której godzinie najlepiej kosić trawę.
Koszenie trawy o 6 rano lub innej wczesnej porze dnia nie jest najlepszym pomysłem. Wiele osób może czuć zdziwienie taką informacją, ponieważ najczęściej to właśnie w takich momentach słychać pracujące na sąsiednich posesjach kosiarki. Argumentów za nie robieniem tego rano jest natomiast kilka.
Pierwszym z nich jest rosa. Nad ranem trawa jest mokra, co wpływa na obniżenie jej odporności. Jeśli zetniemy ją w takim momencie, nie tylko uzyskamy efekt nierównego cięcia (źdźbła uginają się pod ciężarem kropel, dlatego efekt koszenia może nie być zadowalający), ale także zwiększymy prawdopodobieństwo złapania przez darń różnego typu chorób.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat koszenia mokrej trawy, zapoznaj się z poświęconym temu zagadnieniu artykułem.
Najważniejszym argumentem jest jednak palące słońce. Jak już wspomnieliśmy, trawa po skoszeniu jest osłabiona i wymaga nieco więcej czasu na odbudowę. Jeśli jej cięcia dokonamy we wczesnych godzinach porannych, to palące promienie słońca wraz z wysoką temperaturą parę godzin później mogą mocno ją wysuszyć. Jeśli nie masz innego wyjścia i musisz skosić trawę rano, po zakończeniu prac podlej murawę. Dzięki temu zwiększysz szansę na brak negatywnego wpływu ostrego słońca i wysokiej temperatury.
Wiele osób zastanawiających się, kiedy kosić trawę, rano czy wieczorem, nie bierze pod uwagę godzin południowych lub wczesnych popołudniowych. Jest to zdecydowanie prawidłowa decyzja. W takiej porze dnia temperatura na zewnątrz zazwyczaj jest wysoka, ze względu na prażące promienie słoneczne. Jeśli zetniemy górną część trawy, źdźbła będą bardziej narażone na ich działanie. Szczególnie niebezpieczne dla nich jest to latem. Może to powodować przesuszenie trawnika, co mocno wpłynie na jego wygląd.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wpływu wysokiej temperatury na stan trawnika, przeczytaj dedykowany temu zagadnieniu artykuł o koszeniu trawy w upały.
Pytanie, o której godzinie kosić trawę, niesie ze sobą jeszcze jeden ważny aspekt, o którym warto wspomnieć przy okazji godzin południowych, choć nie jest on ściśle związany z samą darnią. Mowa tu o komforcie pracy. Wykonywanie jakichkolwiek czynności w przydomowym ogrodzie lub w innym miejscu z trawnikiem jest o wiele mniej przyjemne w pełnym słońcu i wysokiej temperaturze. Przy większych powierzchniach murawy, co wymaga też dłuższego koszenia, w skrajnych przypadkach może niekorzystnie wpływać na zdrowie. Warto więc myśleć nie tylko o kondycji trawnika, ale również swojej.
Skoro trawnika nie powinno się kosić rano i w południe, to czy najlepszym wyborem są zatem godziny popołudniowo-wieczorne? Zdecydowanie tak. To właśnie w tym fragmencie dnia źdźbła są najbardziej sprężyste i wytrzymałe, a temperatura najlepsza do pracy. Należy jednak zwrócić uwagę na to, by nie rozpoczynać koszenia, gdy trawa zaczyna robić się wilgotna, co przykładowo w sierpniu można zaobserwować już w okolicach godziny 19.
Darń po koszeniu, jak już wspominaliśmy, potrzebuje nieco czasu na dojście do siebie. Przez noc może się ona w spokoju odbudować i wzmocnić. Wszystko to zapewni więc finalnie najlepszy efekt wizualny, na którym zależy każdemu posiadaczowi trawnika.
Teraz gdy wiesz już, o której kosić trawę, warto jest zainteresować się także innymi ważnymi kwestiami, które mają wpływ nie tylko na wygląd, ale też stan murawy. Kluczowe informacje to m.in. odpowiednia wysokość cięcia i dobranie właściwej częstotliwości koszenia. Dzięki nim utrzymanie trawnika w odpowiedniej kondycji stanie się zdecydowanie łatwiejsze. Dbanie o niego nie kończy się jednak wraz z nadejściem chłodniejszych dni. Ważne jest także dobranie właściwego momentu, w którym należy przeprowadzać ostatnie koszenie przed zimą.
Jeśli chcesz mieć pełną wiedzę na temat pielęgnacji przez cały rok, musisz wiedzieć również, kiedy przeprowadzić pierwsze przycinanie murawy, już po zakończeniu chłodniejszych dni. Zbyt późne wykonanie tego zabiegu może mieć bowiem bardzo negatywny wpływ na wygląd trawnika w sezonie.
Przydatne okazać się mogą także porady dotyczące sprzętu ogrodowego i zachowania go w dobrej kondycji, np. jak przygotować kosiarkę na sezon wiosenny.