Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Aeracja trawnika to nieodzowny proces w pielęgnacji, który ma kluczowe znaczenie dla jego stanu i wyglądu. Nakłuwając równomiernie glebę, spulchniasz ją i umożliwiasz korzeniom rośliny lepszy dostęp do powietrza, wody oraz składników odżywczych. W tym artykule omówimy kluczowe kwestie związane z czasem, częstotliwością, a także innymi aspektami dotyczącymi tej ważnej praktyki pielęgnacyjnej.
Spis treści:
Wiemy, chęć działania potrafi być ogromna, ale nie wszystko należy robić od razu – każdy trawnik potrzebuje nieco czasu na rozwinięcie skrzydeł, a przedwczesna aeracja mogłaby mu zaszkodzić. To kiedy aerować trawnik po raz pierwszy? W drugim roku od zasiania. Wtedy system korzeniowy roślin jest już na tyle mocny, że bez obaw można ingerować w glebę, której jednocześnie przyda się odświeżenie.
W przypadku trawników ozdobnych robi się to zazwyczaj raz, maksymalnie dwa razy na rok. To absolutnie wystarcza, aby utrzymać glebę w optymalnej kondycji. Inaczej ma się natomiast rzecz w przypadku intensywnie użytkowanych muraw, na przykład boisk sportowych. Wtedy aeracji dokonuje się kilka razy w roku na podstawie oceny aktualnego stanu. Zazwyczaj też same otwory są głębsze i gęściej rozmieszczone.
Kiedy robić aerację trawnika, by była skuteczna? Przede wszystkim wczesną wiosną, gdy rośliny wykazują wzmożoną aktywność. Wtedy ten zabieg wspomoże regenerację po zimie i przyspieszy wzrost. W przypadku, gdy stwierdzisz, że przyda się druga sesja, najlepiej wykonać ją późnym latem lub wczesną jesienią, co pomoże zabezpieczyć rośliny przed nachodzącymi mrozami. Jeśli jednak ulewne deszcze nie pozwoliłyby glebie choć trochę podeschnąć zanim pojawią się przymrozki, lepiej zrezygnować z napowietrzania.
W młodych, 2-3 letnich trawnikach niemal zawsze przeprowadza się płytką aerację (3-5 centymetrów). Sprawdzi się ona także w przypadku lekkich gleb, gdy widać, że kondycja trawy jest bez zastrzeżeń, a zabieg wykonuje się tylko w celach prewencyjnych. Natomiast głęboka aeracja (8-10 centymetrów) jest wskazana przy ciężkich glebach oraz przy intensywnie użytkowanych trawnikach. Radzimy ją wykonać także wtedy, gdy widoczny jest problem z przepuszczalnością wody, która tworzy stałe kałuże, a trawa wykazuje się słabą kondycją i powoli rośnie.
By poprawnie przeprowadzić cały zabieg, potrzebne jest odpowiednio dobrane urządzenie. O tym, jak wybrać aerator najlepiej dostosowany do powierzchni trawnika opisaliśmy w dedykowanym artykule. Alternatywą dla przeznaczonych do wykonywania tego zabiegu urządzeń mogą być aeratory DIY.
Trawnik bezwzględnie należy skosić przed zabiegiem i zebrać ściętą trawę. Podlać najlepiej jest kilka godzin wcześniej, aby ziemia była wilgotna, ale nie mokra i rozmiękła. Aeracja po deszczu to zdecydowanie zły pomysł – będzie ona tak samo trudna, co nieskuteczna. Już sam ten aspekt pokazuje, że na różne czynniki trzeba zwrócić uwagę, aby praca nie poszła na marne. W artykule o tym, jak wykonać napowietrzanie trawnika, znajdziesz jeszcze więcej informacji, które pomogą Ci odpowiednio przeprowadzić ten zabieg.
Kiedy aeracja trawnika będzie skończona, następuje idealny moment na przeprowadzenie piaskowania. Piasek, który wypełni powstałe otwory, dodatkowo zwiększy przepuszczalność gleby. Po tej czynności warto też pomyśleć o nawożeniu, a na koniec delikatnie podlać całość.
Regularna aeracja trawnika pozwala na utrzymanie zieleni w świetnym stanie, co przekłada się także na jej efektowny wygląd. To stosunkowo prosta i przyjemna czynność, a że nie trzeba jej wykonywać często, nie nudzi się. Nie zapomnij o niej przy planowaniu sezonowych prac ogrodowych.