Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Kiedy przychodzi pora na zakup nowego sprzętu do pielęgnacji trawnika, często można się pogubić w różnych rodzajach dostępnych na rynku urządzeń. Czym się różni kosa od podkaszarki lub kosiarki, a także które z nich będzie odpowiednie w konkretnej sytuacji? Na te oraz wiele innych pytań odpowie nasz poradnik.
Spis treści:
1. Czym się różnią podkaszarka, kosa oraz kosiarka?
2. Kosa, podkaszarka czy kosiarka - co wybrać?
2.1. Podkaszarka, kosa czy kosiarka - które z urządzeń wybrać na podstawowe?
2.2. Podkaszarka czy wykaszarka lepsza do poprawek?
2.3. Zakup wszystkich trzech urządzeń pielęgnujących ogród
2.4. Które urządzenie lepsze na duży trawnik?
2.5. Kosiarka, podkaszarka czy wykaszarka lepsza na mały trawnik?
Choć kosiarki, wykaszarki i podkaszarki to z pozoru podobne urządzenia służące do ścinania trawy, to po głębszej analizie ich budowy i sposobu działania można się zorientować, że mają wiele różnic. To właśnie one wpływają na ich docelowe zastosowanie, a co za tym idzie, są kluczowym aspektem determinującym zakup konkretnego sprzętu. Z tego też powodu warto bliżej się przyjrzeć każdemu z tych urządzeń.
Pierwszym i zdecydowanie najpopularniejszym jest kosiarka. Częste ich wybieranie jest podyktowane największą uniwersalnością, łatwością użytkowania, zdecydowanie najwyższym bezpieczeństwem podczas korzystania z nich, a także najszybszym koszeniem. Przycinanie trawy za ich pośrednictwem daje też niezwykle równomierny efekt, czego nie zawsze można powiedzieć o konkurencyjnych urządzeniach.
Kosa czy podkaszarka są bowiem sprzętami o nieco innym sposobie działania. Wymagają od operatora znacznie większych umiejętności, skupienia, a nierzadko również siły. Obracane w trakcie ich używania żyłka lub ostrze tnące przycinają trawę na zdecydowanie mniejszym niż w przypadku kosiarki obszarze. Czym się różni podkaszarka od kosy? Przede wszystkim zastosowaniem, ponieważ pierwsze z urządzeń jest na ogół dodatkowym wyposażeniem (zazwyczaj dokupowanym do kosiarek, wspierającym pracę w trudno dostępnych miejscach, np. blisko rabatek lub narożników), a drugie samodzielnym sprzętem, przy którego użyciu można kosić większe tereny, szczególnie tam, gdzie jest dość nierówno (np. pobocza, rowy czy skarpy). Kosy są też na ogół cięższe i większe od podkaszarek, a podczas używania ich należy zachowywać dużą ostrożność i mieć założoną odpowiednią odzież BHP. Najczęściej wykorzystywane są przez profesjonalne firmy do koszenia miejsc często niezadbanych, np. pasów zieleni przy drogach.
Warto też zwrócić uwagę na nazewnictwo, które często jest mylone. Mniejsze z urządzeń to podkaszarka, a wykaszarka to z kolei inna nazwa kosy. Słowa te nie są synonimami, choć niejednokrotnie wykorzystywane są zamiennie.
Różna charakterystyka tych 3 urządzeń powoduje, że każde z nich będzie dobrym wyborem w odmiennych sytuacjach. Warto więc zapoznać się z przykładowymi, by mieć pewność, że stojąc przed wyborem kosiarka, podkaszarka czy kosa, dokona się odpowiedniego zakupu.
Jeśli znasz już podstawowe trzy urządzenia do pielęgnacji trawnika, a także jesteś w stanie znaleźć różnice pomiędzy kosiarką, kosą a podkaszarką, masz już podstawową wiedzę, która jest potrzebna do dokonania przemyślanego zakupu. Jeśli jednak nadal trapią Cię wątpliwości, poniżej przedstawiamy dodatkowe porady, dotyczące tych sprzętów i ich przydatności w konkretnych sytuacjach. Dla ułatwienia podzielone zostały one na kilka grup tematycznych.
Jeśli Twoje fundusze są ograniczone i szukasz tylko jednego, najpotrzebniejszego urządzenia, swój wzrok skieruj ku kosiarce lub kosie. Podkaszarka jest w głównej mierze dodatkowym sprzętem, które poprawi niedokładności w trudno dostępnych miejscach. Oczywiście można nią skosić cały trawnik, jednak jest to działanie nieefektywne, ponieważ modele tego typu nie są do tego przeznaczone.
Wybierając pomiędzy kosą a kosiarką, warto zwrócić uwagę na ich główne zalety i zestawić je z własnymi potrzebami. Jeśli trawa do skoszenia znajduje się na nierównych terenach, lepszą opcją jest wykaszarka. Kosiarka może nie poradzić sobie w takich warunkach, a co więcej, ryzykuje się uszkodzeniem ostrzy. Kosa natomiast nie ma takiego problemu i bez większego kłopotu poradzi sobie zarówno ze zwykłym trawnikiem w trudno dostępnym miejscu, jak i gęstą trawą pokrytą niewielkimi krzewami lub chwastami.
Jeśli jednak masz do czynienia z trawnikiem niemalże równym jak stół, najlepszym wyborem stanie się kosiarka. Wymaga ona stabilnego podłoża, ale gwarantuje za to najlepszy efekt po przycinaniu.
Po wybraniu podstawowego sprzętu do koszenia trawnika można rozpocząć rozglądanie się za urządzeniem dodatkowym. Zdarza się bowiem, że przycinanie, szczególnie przy wykorzystaniu kosiarki, może w wielu miejscach nie być dokładne. Sprzęt ten ma bowiem ze względu na swoje gabaryty problemy z dojeżdżaniem do krańców trawnika.
W tego typu sytuacjach najlepiej sprawdza się podkaszarka. Jest ona stworzona właśnie do takich celów, a jej kompaktowe wymiary wraz z łatwością obsługi gwarantują nienaganne przycinanie tam, gdzie kosiarka nie dojedzie. A co z kosą, która ma podobną budowę? W teorii również nią można poprawić koszenie kosiarki, jednak może to być męczące dla operatora, szczególnie w przypadku dużych i ciężkich urządzeń. Moc wykaszarki w połączeniu z chwilą nieuwagi jest w stanie również spowodować straty, np. wycięcie niedawno zasadzonego drzewka lub kwiatów.
Jeśli w Twoim posiadaniu znajduje się już kosiarka lub wykaszarka, a podkaszarka doskonale uzupełnia pracę głównego sprzętu, zakup trzeciego urządzenia nie jest konieczny. Wyjątkiem jest sytuacja, w której musisz radzić sobie ze ścinaniem trawy na terenach o różnym poziomie, a przy tym często trudno dostępnych. Przykład mogą stanowić m.in. wiejskie domy z dużą powierzchnią ogrodu i pokaźnym podjazdem. Wówczas równe przydomowe tereny z trawnikiem najlepiej jest przyciąć kosiarką, okolice drzew, ogrodzenia i inne trudno dostępne podkaszarką, a pozostałe miejsca, gdzie dominują nierówności (np. rów melioracyjny przed posesją) kosą.
Wiemy już, że podkaszarka nie nada się do samodzielnego koszenia większych powierzchni. Mając do przycięcia duży trawnik podstawowym “problemem” jest zasięg urządzenia i długość ciągłej pracy. Z wiadomych względów odpadają więc sprzęty elektryczne, a także te z akumulatorami małej pojemności. Najbezpieczniejszym wyborem jest więc urządzenie benzynowe. Zatem kosa spalinowa czy kosiarka o takim samym typie zasilania będzie lepszą opcją?
Decyzja zakupowa powinna więc być uzależniona od osobistych preferencji. Dominacja trudno dostępnych i nierównych terenów powinna być wystarczającym argumentem do zakupu kosy. Jeśli jednak trawnik jest na stałym poziomie, a trawa nie jest zbyt gęsta, zainteresować powinna Cię odpowiednia kosiarka spalinowa.
Wiesz już, który wariant zasilania wybrać, a teraz zastanawiasz się nad konkretnym modelem? Sprawdź nasze artykuły, które pomogą w dokonaniu udanego zakupu. Przydatne okażą się ranking kos spalinowych oraz zestawienie najlepszych zasilanych benzynowo kosiarek.
Ze względów ekologicznych i zdrowotnych warto jednak zwrócić uwagę na zasilane bateryjnie kosy i kosiarki. Urządzenia tego typu wyposażone w akumulator o pokaźnej pojemności sprawdzą się równie dobrze, a przy tym nie będą generowały spalin i tak dużego hałasu.
Wybór urządzenia do koszenia małego trawnika jest jednym z najtrudniejszych, ponieważ każdy z opisywanych sprzętów poradzi sobie z tym zadaniem. Warto jednak zauważyć, że wykonanie przycinania trawy w niektórych przypadkach będzie zdecydowanie przyjemniejsze.
Najłatwiejsze i najmniej czasochłonne będzie wykorzystanie kosiarki. Jeśli teren do skoszenia jest wystarczająco równy, nie musisz się również przejmować typem zasilania. Do wyboru masz więc kosiarki akumulatorowe, elektryczne lub zasilane benzynowo. Jeśli trawnik jest naprawdę bardzo mały, to możesz również pomyśleć o wykorzystaniu podkaszarki. Choć urządzenie to nie zostało stworzone konkretnie do tego typu celów, to przy odrobinie cierpliwości poradzi sobie z niedużą murawą.
Odpowiednim, choć niezbyt optymalnym wyborem będzie też kosa. Wykaszarki tworzy się bowiem w celu wykorzystania ich na terenach większych lub trudno dostępnych. Przydomowy trawnik można więc skosić tego typu urządzeniem, jednak będzie to niczym używanie kombajnu do wymłócenia pola wielkości stodoły.