Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Ekologiczna energia pochodząca ze słońca to zagadnienie, którym coraz bardziej interesują się zarówno przedsiębiorstwa, jak i indywidualni użytkownicy. Marka Neo postanowiła wyjść naprzeciw tym drugim i zaproponować przenośne ładowarki solarne, które z powodzeniem sprawdzą się na kempingu, łodzi czy podczas pieszej wycieczki. Panele słoneczne Neo to praktyczne urządzenia do zasilania telefonu, tabletu czy akumulatora 12V w przyczepie kempingowej. Stanowią ważne uzupełnienie oferty turystyczno-survivalowej od marki Neo.
W ofercie marki Neo znajdziemy na tę chwilę 5 modeli ładowarek/paneli solarnych, które różnią się mocą, wielkością i nieco konstrukcją. Ich uzupełnieniem są przewody podłączeniowe oraz kontroler panelu. Marka Neo przygotowała także specjalny zestaw narzędzi ręcznych do fotowoltaiki składający się ze ściągacza izolacji, szczypiec do zaciskania konektorów z pozycjonerem, klucza do złącz MC4/MC3 oraz obcinaka kabli max. 10mm. W przyszłości ma także pojawić się w sprzedaży generator solarny. Panele słoneczne to nowoczesne rozwiązanie korzystające z energii słonecznej, dzięki której możliwe jest ekologiczne wytwarzanie prądu. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do tradycyjnego źródła zasilania, i gdzie wymagany jest nieduży pobór mocy. Panel można zabrać na kemping, pieszą wycieczkę czy na działkę i cieszyć się niezależnym od gniazda elektrycznego źródłem prądu. Prosta obsługa oraz praktyczna konstrukcja ładowarek Neo z pewnością zachęcają do korzystania z tego typu urządzeń.
Jeśli chodzi o ładowarki, to możemy wybierać wśród modeli o mocy 15, 100, 120, 140 i 200W. Wszystkie modele posiadają wysoką klasę ochronności: IP64 lub IP67.
Panel słoneczny o mocy 15W (model 90-140) będzie odpowiedni do ładowania telefonu, tabletu czy laptopa. Jest wyposażony w 2 gniazda USB. Posiada uchwyty, które umożliwiają przyczepienie go do plecaka, dlatego świetnie sprawdzi się podczas pieszych wycieczek. Można go składać. Jego wymiary po otwarciu i po złożeniu to odpowiednio: 580x285x15mm oraz 285x200x32mm.
Panel słoneczny o mocy 100W (model 90-143) posiada półelastyczną konstrukcję, co pozwala na jego wygięcie o 15 stopni. Można traktować go jako przenośną ładowarkę lub zamocować na stałe. Ładowarka solarna 90-143 umożliwia ładowanie akumulatorów 12V, np. w samochodzie kempingowym, przyczepie kempingowej, łodzi, jachcie itp. lub ładowanie innych systemów z akumulatorem 12V. Posiada wyjście na złącze MC4. Wymiary panelu to 850x710x2.8mm. Jego odpowiednikiem, tyle że o większej powierzchni jest panel słoneczny 90-144 o mocy 200W. Wymiary tego modelu to 1585x710x2.8mm
Panel słoneczny o mocy 120W (model 90-141) łączy w sobie funkcjonalność wcześniej wymienionych ładowarek. Może ładować akumulatory 12V w kempingu czy łodzi, a także zasilać urządzenia mobilne, np. telefon. Jest wyposażony w 2 wyjścia USB i 1 wyjście USB C. Posiada przewód MC4 oraz regulator napięcia. Dzięki składanej konstrukcji i kieszeni na przewody i akcesoria można go wygodnie przechowywać (wymiary po otwarciu: 1316x762x15mm; wymiary po złożeniu: 380x370x50mm).
Panel słoneczny o mocy 140W (model 90-142) ma podobne zastosowanie jak model 90-141. Sprawdzi się w samochodzie kempingowym, na łodzi czy podczas obozowania. Posiada 3 gniazda USB: 2 wyjścia USB i wyjście USB typu C. Jest także wyposażony w składane nóżki, które zapewniają stabilne ustawienie panelu na podłożu. Ładowarka ma także składaną konstrukcję z kieszeniami na akcesoria, co znacznie ułatwia jej transport i przechowywanie.
Niektóre ładowarki solarne Neo są dostarczane wraz z kontrolerem PWM. Jest on także w sprzedaży oddzielnie. Kontroler napięcia jest przeznaczony do wszystkich typów akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Nadaje się do ogniw litowo-jonowych (trójskładnikowych akumulatorów litowych), jak również do akumulatorów litowo-polimerowych (litowo-żelazowo-fosforanowych). Urządzenie to zostało zaprojektowane wyłącznie do obsługi panelu słonecznego. Trzeba pamiętać, aby nie podłączać do niego innych źródeł zasilania. Ogólnie rzecz ujmując, kontroler ma za zadanie dbać o prawidłowe działanie systemu fotowoltaicznego. Posiada zabezpieczenie przeciwzwarciowe, zabezpieczenie przed złą biegunowością oraz zabezpieczenie przed przeciążeniem. Dysponuje również podwójną ochroną prądem wstecznym MOSFET. W kontrolerze jest domyślnie ustawiona obsługa akumulatora litowego. Aby zmienić typ akumulatora należy przytrzymać przez 3 sekundy przycisk ustawienia przełącznika.
Panel można podłączać na 3 sposoby w zależności co chcemy ładować.
1. Podłączanie panelu do akumulatora 12V (rys. A):
2. Podłączanie panelu do generatora solarnego (rys. B):
3. Podłączanie urządzeń mobilnych (rys. C):
Wskazówka: aby optymalnie wykorzystać padające promienie słoneczne, należy ustawić panel powierzchnią absorbującą energię słoneczną pod kątem 90 stopni do promieni słońca.