Ranking młotowiertarek do 500 i 1000zł
01-08-2024Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Przed dylematem związanym z zakupem młotowiertarki czy wiertarki udarowej staje wiele osób, które będą mierzyć się z wierceniem otworów przy okazji remontów czy okazjonalnych prac montażowych. Odpowiednio dobrany sprzęt to bowiem połowa sukcesu w osiągnięciu założonego celu. Producenci elektronarzędzi proponują wiele opcji do wyboru, jednak aby zdecydować się na właściwą, warto zapoznać się z działaniem i przeznaczeniem młotowiertarek i wiertarek udarowych.
Spis treści:
1. Młotowiertarka a wiertarka udarowa – podstawowe różnice
1.1. Mechanizmy udarowe w młotowiertarce i wiertarce udarowej
1.2. Budowa sprzętu – ważny aspekt
1.3. Rodzaje uchwytów w wiertarce a w młotowiertarce
Zastanawiając się nad tym, co lepiej się sprawdzi – młotowiertarka czy wiertarka udarowa, warto bliżej zapoznać się z tymi urządzeniami. Pierwszy z wymienionych sprzętów jest bardziej wszechstronny. To zaawansowane narzędzie elektryczne przeznaczone do wiercenia bez udaru, wiercenia z udarem oraz kucia w twardych materiałach. Wyróżnia się zazwyczaj wysoką energią udaru, dzięki czemu zapewnia efektywność podczas pracy z takimi materiałami jak beton, kamień czy cegła.
Wiertarka udarowa to sprzęt przeznaczony do wiercenia z udarem, jak też bez udaru. Świetnie radzi sobie z wykonywaniem otworów w lekkich ścianach, drewnie czy metalu. Wyposażenie w funkcję udaru to cecha, która zwiększa skuteczność tych sprzętów podczas działania w kruchych materiałach.
Mechanizmy generujące siłę uderzenia zastosowane w tych urządzeniach także rozgraniczają ich przeznaczenie, co jest bardzo pomocne do rozstrzygnięcia kwestii młotowiertarka a wiertarka udarowa. Różnice są widoczne w sposobie generowania udaru.
W młotach udarowo-obrotowych zastosowany jest mechanizm elektropneumatyczny. Wystarczy tylko lekko docisnąć sprzęt, aby udar umożliwiał efektywne działanie. Narzędzie generuje dużą energię, dzięki czemu lepiej radzi sobie z betonowymi czy żelbetonowymi konstrukcjami. Poza tym brak konieczności mocnego dociskania sprawia, że wiercenie jest łatwiejsze dla operatora sprzętu. Natomiast wiertarka udarowa wykorzystuje udar mechaniczny. W porównaniu do młotowiertarki jest mniej efektywna podczas wiercenia w bardziej wymagających materiałach takich jak żelbeton, ale wciąż skuteczna w pracy z cegłą czy lekkim betonem.
Warto też zwrócić tutaj uwagę na sposób działania udaru. W młotowiertarkach przypomina on bardziej kucie i odprowadzanie urobku ruchem obrotowym, za to w wiertarkach w większym stopniu polega na skrawaniu. Widać to w stosunku liczby uderzeń do liczby obrotów w obu maszynach. Młotowiertarki mają relatywnie niskie obroty i jest ich ok. 4 razy mniej niż uderzeń. Za to w wiertarkach udarowych występuje kilkanaście uderzeń (choć precyzyjniej można określić je jako skoki wiertła) na jeden obrót wiertła, a siła tego niewielkiego ruchu posuwisto-zwrotnego jest uzależniona od siły nacisku operatora wiertarki.
Warto też bliżej przyjrzeć się konstrukcjom omawianych sprzętów, ponieważ to także może rozstrzygnąć kwestię: co będzie lepsze – młotowiertarka czy wiertarka. Ten pierwszy wariant, z racji tego, że służy do wiercenia otworów o znacznych średnicach czy kucia w bardzo twardych materiałach, jest zwykle cięższy i większy. To może być nieco uciążliwe podczas dłuższego korzystania, lecz taka konstrukcja jest niezbędna z powodu dużej energii udaru, którą przenosi ten sprzęt. Ergonomia urządzenia jest często zoptymalizowana pod kątem intensywnych zadań.
Za to wiertarki udarowe są zwykle lżejsze i bardziej kompaktowe. To czyni je łatwiejszymi do obsługi w mniej wymagających zadaniach. Taki sprzęt jest bardziej poręczny i wygodny, zwłaszcza dla niewprawionych użytkowników.
Wybór odpowiedniego narzędzia do wiercenia i kucia często zależy od rodzaju uchwytu, w jaki jest wyposażony produkt, ponieważ to determinuje wielkość osprzętu, który można do niego zamocować. W wiertarkach udarowych stosowany jest uchwyt walcowy (samozaciskowy lub zębaty). Jest to najbardziej klasyczny typ mocowania, który można spotkać w wielu wiertarkach i wiertarko-wkrętarkach. Warto wiedzieć, że w przypadku takiego uchwytu osprzęt jest zaciskany trzema szczękami. Jest to istotne ograniczenie możliwości przekazania energii z maszyny na osprzęt. Zapewnia jednak znakomitą precyzję osi obrotowej tak istotną przy wykonywaniu otworów o małej średnicy.
Młotowiertarki natomiast są wyposażone w uchwyty SDS (Plus lub Max) umożliwiające stosowanie dużych wierteł i dłut. Sama wymiana osprzętu odbywa się bez potrzeby stosowania dodatkowych narzędzi, co znacznie usprawnia przygotowanie do pracy. Istotą tego typu uchwytu jest mocowanie osprzętu za pomocą zapadki, która wpasowuje się w wyżłobienie na wiertle/dłucie. To uniemożliwia wypadanie danego akcesorium z uchwytu w czasie pracy z silnym udarem.
Zastanawiając się, co będzie lepsze: młotowiertarka czy wiertarka udarowa, warto również spojrzeć na parametry. Najważniejsze są:
Poza tymi kluczowymi aspektami zwróć też uwagę na takie parametry jak waga urządzenia, maksymalna średnica wiercenia oraz funkcje dodatkowe. Dokładne prześledzenie tych wszystkich czynników pozwoli Ci wybrać model odpowiedni dla Ciebie.
Jeśli chcesz kupić sprzęt z udarem elektropneumatycznym, sprawdź nasz ranking młotowiertarek.
Wiertarka udarowa to dobre rozwiązanie w lżejszych pracach wykonywanych głównie w warunkach domowych. Ze względu na mniejszą masę będzie wygodniejsza w obsłudze dla początkujących użytkowników. Pozwoli na precyzyjne wiercenie w betonie, ale jest mniej wydajna niż młotowiertarka. Z uwagi na udar mechaniczny, na którego działanie składają się wysokie obroty, bardzo dużo słabszych uderzeń oraz konieczność silnego docisku, praca przy większej liczbie otworów staje się męczącą i obciąża rękę operatora.
Młotowiertarka to urządzenie dla wymagających, profesjonalnych zadań. Przydatna zwłaszcza jeśli wiercimy bardzo często. Zapewni wydajne wiercenie otworów o większej średnicy niż wiertarka udarowa. Możliwość wiercenia bez udaru oraz kucie pozwala na kompleksowe działanie. Udar elektropneumatyczny nie wymaga tak dużej siły nacisku, przy wolnych obrotach i silnym uderzeniu wystarczy lekki docisk, dzięki czemu obróbka twardych materiałów przebiega w bardziej komfortowych warunkach.