Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Multiszlifierka łączy funkcjonalność szlifierki, frezarki oraz wiertarki. To idealne narzędzie dla wielbicieli majsterkowania i nie tylko. Jak wybrać najlepszą multiszlifierkę, która będzie nam służyła przez lata? Sprawdźmy!
Multiszlifierki to bardzo praktyczne i uniwersalne urządzenia. Łączą w sobie funkcje kilku innych elektronarzędzi. Urządzenia te nie zajmują dużo miejsca, dlatego sprawdzą się, gdy nie posiadamy wielkiego garażu czy warsztatu do przechowywania wielu narzędzi. Podstawowe modele multiszlifierek posiadają opcję szlifowania, cięcia i polerowania. Istnieje jednak wiele rodzajów tego typu urządzeń, które potrafią znacznie więcej.
Multiszlifierka może służyć także do czyszczenia, wygładzania, wiercenia, frezowania, grawerowania, żłobienia, ścierania, przycinania, ostrzenia czy rzeźbienia. Jest bardzo precyzyjnym urządzeniem, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w pracach remontowych, wykończeniowych, a także artystycznych. Budowa multiszlifierki w zależności od modelu może być wzorowana na szlifierce oscylacyjnej lub kątowej.
Ogromnymi zaletami multiszlifierek są ich niewielka waga i rozmiar, które pozwalają na pracę sprzętem w nawet ciasnych i trudno dostępnych miejscach. Urządzenie idealnie sprawdzi się w warsztacie majsterkowicza, jak i w profesjonalnym zakładzie. Docenią je również zegarmistrzowie, rzeźbiarze czy modelarze. Multiszlifierki nadają się zarówno do prac wykonywanych wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz.
Każda multiszlifierka zbudowana jest z podłużnego uchwytu i obrotowego trzpienia, na którym montowane są wymienne nakładki. Większość dostępnych modeli nie wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi do wymiany końcówek. W zależności od wybranej nakładki urządzenie może służyć do obróbki materiałów różniących się pod względem rodzaju powierzchni i stopnia twardości.
Producenci oferują wiele modeli multiszlifierek, które różnią się nie tylko wagą czy przeznaczeniem, ale także parametrami technicznymi. Odpowiednio dobrane narzędzie zapewni nam precyzję i komfort pracy oraz zastąpi wiele innych, zwykle potrzebnych podczas majsterkowania urządzeń. Wybierając multiszlifierkę, należy zwrócić uwagę na takie parametry jak: sposób zasilania
Multiszlifierki mogą być zasilane sieciowo lub akumulatorowo. Urządzenia podłączane do prądu mają dużą moc, dlatego sprawdzają się doskonale nawet podczas pracy z twardymi materiałami. Kupując multiszlifierkę, zwracajmy uwagę na długość kabla, która powinna być dostosowana do potrzeb i wielkości pomieszczenia, w którym pracujemy. Multiszlifierki akumulatorowe są wygodniejsze w użytkowaniu, gdyż nie musimy martwić się o kabel podczas pracy. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do gniazd elektrycznych.
Będą więc świetnym rozwiązaniem dla osób, które najczęściej pracują na zewnątrz. Brak kabla umożliwia swobodne manewrowanie urządzeniem i pozwala dotrzeć do nawet trudno dostępnych miejsc. Niestety modele akumulatorowe są słabsze i nie nadają się do pracy z twardymi materiałami, dlatego wykorzystuje się je do lżejszych prac. Minusem tego typu urządzeń jest ograniczony czas ich pracy, który zależy od stopnia naładowania akumulatora.
Wybierając multiszlifierkę akumulatorową najlepiej zdecydować się na model z baterią litowo-jonową, która nie traci tak szybko ładunku, dzięki czemu pozwala na dłuższą pracę. Niektórzy producenci oferują urządzenia z dwoma akumulatorami lub dają możliwość dokupienia kolejnej baterii, co znacząco wydłuża czas nieprzerwanej pracy.
Kupując multiszlifierkę, zawsze powinniśmy zwracać uwagę na nasze potrzeby oraz możliwości i ograniczenia urządzeń. Tak również jest w tym przypadku, gdy stoimy przed wyborem pomiędzy multiszlifierkami zasilanymi elektrycznie i akumulatorowo.
Niektóre modele oprócz standardowych funkcji zostały wyposażone w opcje dodatkowe, które poprawiają komfort wykonywanych prac oraz zwiększają ich bezpieczeństwo. Dobrym przykładem może być tutaj system antywibracyjny, który zmniejsza wibracje powstałe w czasie obróbki materiałów. W okolicy miejsca pracy multiszlifierek unosi się wiele pyłów, które brudzą przestrzeń. Gdy zależy nam na czystości, warto wybrać modele z systemem odsysania pyłu. Dzięki tej funkcji unikniemy długiego sprzątania po zakończonej obróbce.
Multiszlifierkę tak, jak każde inne narzędzie należy dopasować do własnych potrzeb. Nie zawsze modele z najwyższej półki cenowej będą optymalnym rozwiązaniem. Jeśli z multiszlifierki będziemy korzystać sporadycznie i wykonywać nią lekkie prace, to wystarczy nam nawet tańszy model o przeciętnych parametrach. Nie ma sensu kupować także ogromnego zestawu, jeśli jest duże prawdopodobieństwo, że nigdy go nie wykorzystamy, a przynajmniej jego większej części. Zawsze w razie konieczności można przecież dokupić pojedyncze końcówki.
Do zastosowań domowych najlepiej kupować modele uniwersalne, które umożliwiają montaż różnych końcówek od wielu producentów. Dzięki temu w razie potrzeby z łatwością poszerzymy funkcjonalność urządzenia. Fachowcy muszą na multiszlifierkę wydać nieco więcej, jeśli zależy im na długiej żywotności urządzenia i wydajnej pracy z nawet bardzo twardymi materiałami. Z reguły dobrym wyborem dla profesjonalistów okazują się rozbudowane zestawy, które pozwalają na pracę z wieloma materiałami i powierzchniami.