Lato kojarzy nam się z beztroskimi wakacjami i odpoczynkiem. Wysoka temperatura panująca na zewnątrz sprawia, że w naszych domach jest ciepło, a my nie musimy ich już ogrzewać. Dlatego okres wakacyjny jest także idealny na odnowienie starych grzejników. Dzięki odpowiednio przeprowadzonej renowacji odzyskają one dawny blask i będą ozdobą mieszkań przez kolejne lata.
Odpowiednich zabiegów potrzebują szczególnie te kaloryfery, które służą do suszenia prania jesienią i zimą. Nieestetyczna, popękana farba czy postępująca korozja, sprawiają, że grzejniki nie wyglądają dobrze, a z czasem będą nadawać się do wymiany. Jak przywrócić im dawny wygląd? Zapraszamy do artykułu.
Niezbędne wyposażenie do odnowy grzejnika
Do odnowienia grzejnika potrzebne będą:
Odnawianie starego grzejnika krok po kroku
- Zniszczony grzejnik należy najpierw oczyścić ze starej, popękanej farby. Przed przystąpieniem do pracy nie zapominajmy o odpowiednim zabezpieczeniu podłogi i sprzętów znajdujących się wokół. Rozłożenie folii malarskiej znacząco skróci czas potrzebny na sprzątanie po skończonej pracy. Z wykorzystaniem opalarki oraz szpachelki pozbędziemy się powłok, które nie trzymają się już stabilnie podłoża kaloryfera. W trakcie pracy podgrzewamy powoli powierzchnię grzejnika, a odpadającą farbę usuwamy szpachelką.
- Następnie szlifujemy grzejnik papierem ściernym lub wiertarko-wkrętarką z odpowiednią głowicą czołową (zastosowanie elektronarzędzia pozwoli znacznie przyspieszyć pracę). Dzięki temu pozbędziemy się resztek odpadającej farby i usuniemy zewnętrzną, skorodowaną warstwę.
- Podczas szlifowania i czyszczenia grzejnika, a także w trakcie jego użytkowania, zgromadziło się na nim wiele pyłu i zanieczyszczeń. To właśnie teraz należy starannie oczyścić i odpylić kaloryfer, aby dobrze przygotować podłoże do malowania. Najpierw myjemy jego powierzchnię wodą z mydłem oraz płynem do mycia naczyń, po czym dokładnie ją osuszamy. Następnie przecieramy dokładnie kaloryfer ścierką nasączoną benzyną ekstrakcyjną.
- Jeśli na grzejniku znajduje się rdza, dobrze jest przed pomalowaniem go farbą, nałożyć pędzlem lub wałkiem malarskim odpowiedni podkład antykorozyjny do metalu i żeliwa. Zatrzyma on postęp korozji i przedłuży żywotność kaloryferów. Po nałożeniu warstwy preparatu należy zgodnie z zaleceniami producenta odczekać przed położeniem pierwszej warstwy farby.
- Odpowiednie pokrycie grzejnika wymaga przynajmniej dwukrotnego malowania. Warstw farby nie można kłaść jednej po drugiej bez zachowania przerw (zgodnie z zaleceniami producenta - u nas 24-godzinnych). Jeśli nie zastosujemy się do zaleceń podanych na opakowaniu, farba może się łuszczyć i nieestetycznie wyglądać. Idealnie do malowania sprawdzą się pędzle lub wałki malarskie. Do tego typu prac należy użyć preparatów przeznaczonych do malowania grzejników. Pamiętajmy, że zimą, kiedy kaloryfery są rozgrzane, farba musi wytrzymać naprawdę wysokie temperatury, dlatego wybierajmy mądrze.
Przydatne wskazówki
Odnawianie grzejnika nie jest trudnym zadaniem, jednak wymaga czasu, potrzebnego zwłaszcza na wyschnięcie kolejnych warstw farby. Warto podczas pracy wykorzystać elektronarzędzia takie jak wiertarki z odpowiednimi szczotkami czy opalarki. Sprzęt tego rodzaju znacząco ułatwia zadania i znacznie przyspiesza ich wykonanie. Jeśli zależy Ci na skróceniu czasu potrzebnego na wykonanie prac, wybieraj farby, które schną znacznie szybciej niż w ciągu doby, a jednocześnie są przystosowane do wysokich temperatur. Wśród preparatów do grzejników znajdziesz farby w różnych kolorach. Dzięki nim kaloryfer może stać się ozdobą pomieszczenia i nadać mu wyjątkowego charakteru.