Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Palnik gazowy przydaje się w każdym warsztacie i na budowie. Jest to urządzenie wyjątkowo uniwersalne i mające wiele zastosowań. Do jakich prac można go wykorzystać? Czy lepiej wybrać palnik gazowy na kartusze, czy z butlą?
Głównym zadaniem palnika jest wytwarzanie wysokiej temperatury (ok. 1300°C) oraz płomienia wskutek spalania paliwa (w tym przypadku – gazu). Palniki na kartusze lub większą butlę to urządzenia znajdujące zastosowania w wielu różnych branżach, a także w każdym domu lub garażu. Wykorzystać je można do ściągania farby, podgrzania zapieczonej śruby, która nie chce się odkręcić, cięcia metalu, odmrażania rur, spawania. Do łączenia, zgrzewania metali, np. rur, niezbędny będzie palnik do lutowania.
Z kolei do pokrywania dużych powierzchni dachu papą termozgrzewalną najlepszy jest profesjonalny palnik gazowy dekarski. W celach turystycznych przyda się do gotowania jedzenia, podgrzewania wody lub rozpalania ogniska w terenie. W domu natomiast palnika często używa się do szybkiego rozpalenia grilla, a w gastronomii – do przygotowywania deserów, potraw i opalania ich na chrupiąco.
Typy palników gazowych można rozróżnić na kilka sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest rodzaj zasilania:
Druga klasyfikacja palników gazowych dotyczy rodzaju zastosowanego gazu. Jest to pomocne w określeniu, do jakich prac dany palnik jest przeznaczony. Pod tym kątem wymienić można następujące palniki gazowe:
Przed zakupem palnika warto zastanowić się nad kilkoma aspektami, dzięki którym będziemy zadowoleni z ostatecznego wyboru. Ważny jest materiał, który decyduje o wytrzymałości, jakości i wadze. Palniki gazowe aluminiowe są najbardziej wytrzymałe, a jednocześnie lekkie, jednak wysoka cena powoduje, że nie są zbyt popularne. Stalowe z kolei są tańsze, ale dość ciężkie i z pewnością nie nadają się do pieszych wędrówek, bardziej do warsztatu. Są też modele mieszane, zbudowane z różnych materiałów i ich stosunek jakości do ceny jest zachęcający. W przypadku palnika na kartusze pasuje sprawdzić dostępność kartuszy, szczególnie jeżeli używamy ich w celach turystycznych, również za granicą.
W każdym palniku gazowym niezależnie od celu, w jakim został zakupiony, przydaje się zapalnik piezoelektryczny, umożliwiający zapłon bez konieczności ręcznego podpalania. Moc i temperatura urządzenia wpływają na jego wydajność i na to, czy będzie się nadawał do wymagających prac. Należy sprawdzić, czy palnik jest dostosowany do pracy pod kątem 360 stopni. Wartą uwagi funkcją jest możliwość blokady do pracy ciągłej – przy pomocy spustu palnik jest uruchamiany, a przy jego zwolnieniu ma przerwę w działaniu i nie trzeba w tym celu zakręcać butli z gazem.
Palnik gazowy na kartusze powinny wybrać osoby, które zamierzają wyposażyć swój warsztat lub garaż w palnik w celach amatorskich (do lutowania niewielkich obiektów, podgrzewania, na wycieczki). Do zaawansowanych prac (spawalniczych, dekarskich, lutowniczych) profesjonaliści powinni wyposażyć się w palnik gazowy na butlę. Nasz asortyment obejmuje sprzęty zarówno tańsze do użytku domowego, jak i te najbardziej zaawansowane – zapraszamy do przejrzenia oferty.