Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Niejeden raz obserwowałeś swojego wujka, dziadka z werwą operujących piłą ręczną. Sam jednak, koniec końców, nigdy tego nie próbowałeś. Teraz takie zadanie spadło na Twoją głowę. Bez obaw – praca piłą ręczną nie jest trudna, nie musisz udawać się na specjalne szkolenia, by zyskać wiedzę, jak operować tak ostrym narzędziem
Na efektywne cięcie piłą ręczną w drewnie składają się takie czynniki, jak odpowiednia technika, postawa. Niezależnie od tego, jakiego jesteśmy wzrostu, czy mamy sylwetkę Herkulesa, czy raczej mniej okazałą. Dzięki prawidłowej postawie wykonamy bowiem odpowiednie cięcie, nie musząc używać przy tym dużej siły.
Przed przystąpieniem do pracy z pilarką ręczną najlepiej zdefiniować obszar pracy i oznaczyć, np. linią, miejsca cięcia.
Wybierz pilarkę ręczną w sklepie narzedzia.pl
Pamiętajmy, aby drewnu, które będziemy ciąć, dać odpowiednie podparcie, po obu stronach. Najlepszym na to sposobem jest użycie koziołka, ławki. Tym, co może nas zgubić, jest pośpiech. Przed przystąpieniem do procesu piłowania musimy więc wyznaczyć sobie wystarczającą ilość czasu na jego przebieg.
A przebieg ten będzie zbyt długi, a efekt marny, jeśli piła ręczna nie będzie odpowiednio ostra. Cięcie niewystarczająco naostrzonym narzędziem będzie kosztowało jego użytkownika o wiele więcej wysiłku niż praca z właściwie przygotowanym narzędziem. Jak sprawdzić ostrość pilarki ręcznej? Wystarczy skierować jej zęby pod ostry strumień światła. Nie odbija ono bowiem ostrych kształtów, więc gdy jest inaczej, można mieć pewność, że urządzenie jest tępe.
Sposobem na skukces są również regularne ruchy i stały, lekki nacisk, które zapewniają cykliczność pracy i pozwalają na prawidłowy jej przebieg.
Co skłąda się na budowę pilarki ręcznej? Zasadniczo, składa się z dwóch części: tarczy i uchwytu. To właśnie dzięki uchwytowi siła ramienia i ręki operatora przenosi się do piły. Kontrolujemy nim również prędkość, wydajność, dokładność piłowania. Uchwyty skonstruowano tak, że można chwycić je dłonią, używając kciuka i palca wskazującego jako mechanizmów sterujących.
Na prawidłową postawę podczas cięcia pilarką ręczną składa się ustawienie swojego ramienia, łokcia i nadgarstka równo z ostrzem piły. Stójmy naprzeciwko piłowanego materiału, utrzymując linię prostą między ramieniem i przedramieniem, z lekkim zgięciem w łokciu. Tym sposobem działanie zdaje się znacznie prostszym.
Tnąc, nie starajmy się trafić dokładnie w wyznaczoną wcześniej linię, bo sami się wymęczymy. Wystarczy, że będziemy ciąć przy tej linii. Zaczynaj, kierując piłę powolnym ruchem w swoim kierunku. Powtarzaj ten proces do czasu, gdy uzyskasz precyzyjne cięcie. Cięcie w obu kierunkach na początkowym etapie może spowodować uszkodzenie drewna, zaczynać więc należy zawsze, kierując urządzenie w swoją stronę.
Nie ma sensu próbować przepiłować drewno na siłę. Ustaw pilarkę ręczną pod kątem 60-65° podczas nacinania drewna i pod kątem 40-50° podczas jego przecinania. W szybszym pocięciu danego surowca pomaga ustawienie narzędzia pod kątem 90°.