Jaka pilarka łańcuchowa? - Ranking elektrycznych pilarek łańcuchowych do domu
25-08-2015Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Na rynku dostępne są pilarki elektryczne, spalinowe oraz akumulatorowe. Którą wybrać?
Pilarki spalinowe są z natury dość wytrzymałe, mają mocny silnik i nie wymagają podłączenia do prądu – pozwala to na użytkowanie ich w dowolnym miejscu. Używając piły spalinowej, musimy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej mieszanki benzyny i oleju. Właściwe proporcje znajdują się zawsze w instrukcji dołączonej przez producenta.
Używając pilarki spalinowej, trzeba przygotować się również na powodowany przez nie hałas oraz wydzielane spaliny. Warto zatem pomyśleć o zakupie słuchawek wygłuszających, które ochronią nasze uszy i zapewnią lepszy komfort pracy. Pilarki spalinowe poradzą sobie bez problemu z cięciem drewna o średnicy powyżej 30 cm. Długość prowadnicy w piłach spalinowych mieści się w granicach od 30 do 100 cm. Na użytek przydomowych prac wystarcz prowadnica do 40 cm jak w Hitachi CS33EB Te dłuższe dedykowane są dla drwali, zajmujących się profesjonalną wycinką drzew w lesie na przykład Makita EA7900P60E-PM.
Na co warto dodatkowo zwrócić uwagę, kupując piłę spalinową?
Niektórzy producenci oferują modele wyposażone w zintegrowaną dźwignię wyłącznika, łączącą dźwignię ssania, blokadę półgazu i włącznik zapłonu.
Pilarki elektryczne są cichsze i lżejsze niż pilarki spalinowe. Nie produkują spalin, więc można je używać również w zamkniętych pomieszczeniach jak Bosch GKE 40 BCE. Wymagają natomiast podłączenia pod źródło prądu, co ogranicza pole działania do długości kabla. Rozwiązaniem staje się zakup przedłużacza lub zmierzenie pola przewidywanej powierzchni roboczej i uwzględnienie tego parametru przy wyborze pilarki. Pilarki elektryczne sprawdzą się do przycinania gałęzi i przygotowania drewna do kominka o średnicy do 30 cm na przykład piła łańcuchowa Itamati. Posiadają prowadnice do 40 cm.
Pilarki akumulatorowe są ciche i nie emitują spalin. Pozwalają użytkownikom na swobodę poruszania się, jednakże przez zamontowanie akumulatora są one nieco cięższe, niż elektryczne. Trzeba też pamiętać o ich ładowaniu. Zazwyczaj wyposażone są w akumulator litowo-jonowy, który ładuje się od 0,5 do 1,5 godziny jak Makita UC250DWB. Czas pracy pilarki akumulatorowej zależny jest od wydatku mocy i mierzony jest ilością przewidywanych cięć. Wyposażone są w prowadnice do 30 cm. Posiadają również beznarzędziowy system napinania i wymiany łańcucha oraz szybki rozruch.
Przed zakupem pilarki warto odpowiedzieć sobie na pytania: do czego pilarka ma nam służyć i jak często będziemy z niej korzystać? Inny sprzęt będzie odpowiedni do drewna, inny do metalu, jeszcze inny do kamienia. Następnie sprawdzamy dostępne modele oraz ich parametry. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad pożądanym rodzajem zasilania piły łańcuchowej, natomiast następnie warto zwrócić uwagę na:
Operowanie piłą motorową spalinową, elektryczną czy akumulatorową wymaga wprawy. Jest to urządzenie dosyć niebezpieczne w obsłudze ze względu na konstrukcję, która wyklucza założenie jakiegokolwiek zabezpieczenia bądź osłony na element tnący. Najważniejsze jest zapoznanie się z instrukcją obsługi pilarki oraz nauczenie się korzystania z hamulca bezpieczeństwa. Aby zminimalizować ryzyko urazu, przecinany piłą łańcuchową materiał, powinien być unieruchomiony i pozbawiony metalowych elementów np. gwoździ. Najlepiej, by w najbliższej okolicy nie znajdowały się osoby trzecie. Oczy i uszy należy zabezpieczyć okularami ochronnymi oraz słuchawkami wygłuszającymi. Rękawice robocze pomogą w stabilnym utrzymaniu narzędzia w rękach.
Piłą łańcuchową tnie się w ustawieniu pionowym, nie należy jej skręcać na boki. Trzeba uważać na tak zwane odbicia, które zdarzają się często w niewprawnych rękach – w większości dostępnych obecnie modeli na rynku jest automatyczne włączanie hamulca bezpieczeństwa w takich sytuacjach. Najlepiej pracować z pilarką łańcuchową w pełnym skupieniu i stosować się do wytycznych wskazanych w instrukcji urządzenia.
W sklepie narzedzia.pl oferujemy pilarki motorowe akumulatorowe, elektryczne i spalinowe. Ich ceny zaczynają się już od ok. 200 zł, a kończą na sprzęcie profesjonalnym najwyższej jakości w cenie ok. 3000 zł. Każdy więc powinien znaleźć optymalne dla siebie urządzenie.