Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Zastanawiasz się czy warto postawić na piłę szablastą, a także na co zwrócić uwagę przy ewentualnym zakupie tego urządzenia? Zapoznaj się zatem z naszym poradnikiem. Zebraliśmy w nim przydatne wskazówki dotyczące tego, które parametry techniczne mają znaczenie, a także wskazaliśmy, kiedy sięgnąć po to urządzenie, porównując je z innymi elektronarzędziami do cięcia. Zebrane informacje powinny ułatwić Ci podjęcie właściwej decyzji.
Spis treści:
1. Porównanie pilarki szablastej z innymi narzędziami
1.1. Piła szablasta czy wyrzynarka – które z narzędzi wybrać?
1.2. Co będzie lepszą opcją – piła szablasta czy łańcuchowa?
2. Parametry robocze piły szablastej – na co zwrócić uwagę?
Zastanawiając się nad zakupem pilarki szablastej, potencjalni użytkownicy mogą mieć wątpliwości, czy to na pewno odpowiednie narzędzie do ich pracy. Na rynku jest bowiem wiele typów urządzeń, które także umożliwiają cięcie różnych materiałów. Przykładami mogą być wyrzynarka i piła łańcuchowa – najczęściej kojarzone jako zamienniki dla piły szablastej. Zaczniemy zatem od omówienia tego, kiedy warto postawić na dane elektronarzędzie.
Główną cechą, która łączy oba urządzenia jest możliwość pracy z brzeszczotami przeznaczonymi do cięcia różnych materiałów, więc nie dziwi fakt, że niektórzy użytkownicy mogą mieć wątpliwości, co do tego, jaki sprzęt wybrać. Jednak rozstrzygnięcie kwestii dotyczącej tego, czy piła szablasta czy wyrzynarka, będzie lepszą opcją, jest dość proste.
Konstrukcja pierwszego narzędzia zapewnia znacznie większą moc, dzięki czemu sprawdzi się w wymagających zastosowaniach, np. przy demontażu konstrukcji drewnianych lub metalowych. Jego podłużna budowa, z małą stopką podporową pozwala na pracę w trudno dostępnych miejscach, także w sytuacjach, gdy trzeba trzymać narzędzie nad głową. Brzeszczoty piły szablastej można też lekko naginać pod różnymi kątami, co jest nieocenione przy wycinaniu elementów znajdujących się blisko danej powierzchni, np. podczas skracania rury przy ścianie.
Wyrzynarka, ze względu na mniejszą konstrukcję, a także szeroką podstawę, zapewniającą dużą stabilność, umożliwia wykonywanie bardziej precyzyjnych cięć. Jej budowa pozwala także łatwiej i dokładniej wykonywać piłowanie krzywoliniowe.
Biorąc pod uwagę te aspekty można stwierdzić, że piła szablasta jest idealnym narzędziem dla tych, którzy potrzebują sprzętu do prac rozbiórkowych czy docinania dużych elementów konstrukcyjnych. Wyrzynarka z kolei będzie lepszym wyborem do zadań wymagających większej precyzji, np. w pracach stolarskich.
Porównując oba urządzenia, można stwierdzić, że pilarka łańcuchowa pozwala pracować nieco wygodniej, gdyż nie generuje drgań podczas piłowania. Świetnie sprawdzi się, np. przy zadaniach budowlanych związanych z cięciem drewna czy bloczków, jak też podczas prac leśnych. Jednak przewagą piły szablastej jest jej większa wszechstronność, gdyż urządzenie to umożliwia obróbkę wielu materiałów, od metali po tworzywa sztuczne. Często też w trudnych pozycjach roboczych, czego przykładem jest wspomniane już cięcie elementów położonych blisko danej powierzchni. Podobnie zatem, jak w poprzednim przypadku, wybór między piłą szablastą a łańcuchową, zależy od tego, w jakich pracach ma być użytkowane dane narzędzie.
Wiedząc już, w jakiej pracy sprawdzi się omawiane urządzenie, wybór konkretnego modelu warto zacząć od zdecydowania się na jego rodzaj zasilania. Najpopularniejsze są modele bezprzewodowe oraz te zasilane z sieci elektrycznej, a każde z nich ma swoje zalety.
Zastanawiając się nad tym, czy piła szablasta akumulatorowa, czy sieciowa będzie najlepszą opcją, trzeba wziąć pod uwagę dwa aspekty. Pierwszym z nich jest cena, którą też należy rozpatrywać na różnych płaszczyznach. Przy mniejszym budżecie, a także jednostkowym zakupie, naszą uwagę powinna przykuć sieciowa piła szablasta – najtaniej wypada właśnie tego rodzaju narzędzie, gdyż nie wymaga zaawansowanych technologii, jakie wiążą się z zasilaniem baterią litowo-jonową. Bezprzewodowe lisice mogą jednak również być korzystne cenowo, ale przede wszystkim dla tych osób, które chcą inwestować w dany system akumulatorowy. Wybierając ten typ urządzenia, warto zatem poszukać modelu w wersji solo, kompatybilnego z posiadanymi bateriami i ładowarką, albo wybrać zestaw, który w perspektywie można będzie rozbudować o kolejne elektronarzędzia.
Drugą kwestią do rozważenia jest miejsce użytkowania pilarki szablastej. Jeśli często pracuje się w terenie, na budowie lub przy rozbiórkach w trudno dostępnych lokalizacjach, model akumulatorowy z pewnością będzie bardziej komfortowy w użytkowaniu niż urządzenie sieciowe wymagające stałego podłączenia do gniazda elektrycznego. Przy zadaniach wykonywanych w warsztacie czy obrębie gospodarstwa domowego można natomiast postawić na piłę szablastą przewodową.
Warto rozważyć te aspekty, zarówno przy wyborze urządzenia na potrzeby domowe, jak i profesjonalne.
W zestawieniu akumulatorowych pił szablastych oraz rankingu modeli sieciowych znajdziesz najczęściej kupowane sprzęty w Narzedzia.pl. Sprawdź te propozycje, jeśli szukasz konkretnych podpowiedzi.
W kolejnym kroku spójrzmy na pozostałe parametry robocze, a także dodatkowe udogodnienia, które mogą wpływać na komfort czy bezpieczeństwo pracy. Przygotowaliśmy jedną listę (bez podziału na warianty bateryjne i przewodowe), gdyż większość atrybutów czy cech jest tożsama, niezależnie od tego, jak będzie zasilana piła szablasta. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać urządzenie, które spełni różne oczekiwania? Najważniejsze aspekty to:
Biorąc pod uwagę wszystkie kwestie, które omówiliśmy w naszym poradniku, z pewnością łatwiej będzie wybrać najlepsze urządzenie. Określenie konkretnych potrzeb, a także budżetu, jaki ma być przeznaczony na zakup piły szablastej, to proste kroki do znalezienia odpowiedniego modelu.