Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Zastanawiasz się, czy sięgnąć po wyrzynarkę czy pilarkę tarczową? Wybór odpowiedniego sprzętu może być wyzwaniem, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z majsterkowaniem. Oba urządzenia mają swoje zalety i sprawdzą się w innych zastosowaniach, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej. W tym artykule omówimy możliwości, jakie oferują oraz podpowiemy, które narzędzie będzie lepszym wyborem do wykonania danej pracy.
Zastanawiając się nad tym, czy wyrzynarka, czy pilarka tarczowa będzie dobrym wyborem, trzeba zwrócić uwagę na ich sposób działania, który sprawia, że użytkowanie każdego ze sprzętów jest uzasadnione w odmiennych sytuacjach. Wynika to z różnic w budowie, a co za tym idzie, parametrów pracy oraz ostatecznego rezultatu cięcia, jaki można uzyskać, korzystając z danego urządzenia.
Podstawą działania wyrzynarki jest brzeszczot pracujący w ruchu „góra-dół”, natomiast pilarki – obracająca się tarcza tnąca. Każdy z tych elementów tnących daje inne możliwości obróbki, co omówimy szerzej w kolejnym akapicie. Oba urządzenia są też wyposażone w silniki o wyraźnie zróżnicowanych mocach, a to finalnie przekłada się na szybkość cięcia. Najmocniejsze wyrzynarki mają około 800W, czyli mniej więcej tyle, ile najmniejsze pilarki (ok. 600, 700W).
Na rynku znajdziemy też wyrzynarki z funkcją podrzynania, czyli takie, których brzeszczot, oprócz standardowego zakresu ruchu, wykonuje dodatkowy cykliczny ruch do przodu. Funkcja podrzynania pozwala szybciej ciąć dany materiał, ale mniej dokładnie. Niemniej jednak przy zgrubnym piłowaniu może być świetnym wsparciem, gdy przede wszystkim liczy się czas obróbki, a nie jej jakość.
Biorąc pod uwagę wyżej wymienione różnice omawianych urządzeń, zwróćmy uwagę na to, w jakich zastosowaniach najlepiej sprawdzi się dany sprzęt. Wyrzynarka wyposażona w brzeszczot pozwala na dużą swobodę w obrabianiu materiału – można nią wykonywać łuki, nieregularne kształty oraz otwory. Nie zrobimy tego pilarką, gdyż tarcza tnąca nie jest przystosowana do cięć krzywoliniowych. Chcąc zatem wycinać różnego rodzaju wzory, należy wybrać pierwsze urządzenie. Sprawdzi się ono także przy obróbce detali, gdyż jest mniejsze i łatwiej nim pracować przy docinaniu, np. niewielkich listew.
Co z cięciem prostoliniowym? Które narzędzie wybrać do tego typu pracy – wyrzynarkę czy pilarkę tarczową? Oczywiście oba sprzęty umożliwiają wykonanie tej czynności, dlatego w tym przypadku należy bardziej skupić się na szybkości oraz jakości obróbki. Znaczenie ma także wielkość czy typ obrabianego elementu. Wyrzynarki o niższych parametrach technicznych będą dobrą opcją do przecinania krótkich czy stosunkowo cienkich elementów. Pilarki natomiast lepiej sprawdzają się przy piłowaniu długich oraz grubych komponentów. Urządzenia te, jak już wspomnieliśmy, są wyposażone w silniki o większych mocach, dzięki czemu praca jest szybsza. Piła zaopatrzona także w solidną tarczę z odpowiednią liczbą zębów umożliwia uzyskanie precyzyjnego cięcia. Pomaga także uniknąć efektu wężykowania (wibrowanie akcesorium tnącego), który może występować podczas piłowania grubych elementów wyrzynarką.
Różnice między pilarkami i wyrzynarkami sprawiają, że narzędzia te uzupełniają się w pracach stolarskich i budowlanych. Pierwsze z nich sprawdzą się wszędzie tam, gdzie istotna jest szybkość oraz precyzja podczas cięcia w linii prostej. To sprzęty idealne do obróbki długich elementów i grubych materiałów w tym drewna konstrukcyjnego, płyt OSB czy MDF. Drugie natomiast są nieco mniej dokładna przy cięciu prostoliniowym, ale za to będą idealnym pomocnikiem przy wycinaniu nieregularnych kształtów. Ułatwią również obróbkę detali.
Jeśli uważasz, że w swojej pracy przydadzą Ci się oba omawiane urządzenia, sprawdź nasze zestawienie najpopularniejszych wyrzynarek, a także ranking pilarek tarczowych. Być może znajdziesz w nich sprzęty odpowiednie dla siebie.