Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Takery wykorzystywane w tapicerstwie, budownictwie i innych dziedzinach przemysłu potrzebują solidnych zszywek. Ich dobór powinien być ściśle związany z materiałem, z jakim zamierzamy pracować. Poszczególne typy zszywek różnią się między sobą rozmiarami, kształtami i tworzywem, z którego są wykonane. W tym poradniku postaramy się przybliżyć charakterystykę tych akcesoriów.
Nie każdy wie, że jest alternatywa dla powszechnie używanych gwoździ i młotka, po które sięgamy w pierwszej kolejności, gdy trzeba coś naprawić, zbić czy zbudować. W przypadku desek jest to logiczny wybór, ale do drobnych napraw mebli jako narzędzie dla stolarza sprawdzi się zszywacz tapicerski. Identyczna sytuacja dotyczy montażu tapicerki bądź dekoracji drewnianych. Nierdzewne zszywki do takera, oprócz niekwestionowanej wytrzymałości, pozwalają na staranne i efektowne wykończenie mebli, zwłaszcza tapicerowanych. W niczym nie ustępują gwoździom, wręcz przeciwnie – są od lat wykorzystywane w tapicerstwie i sprawdzają się bez zarzutu.
Przy wyborze rodzaju zszywek tapicerskich powinniśmy brać pod uwagę, jakie materiały chcemy za ich pomocą łączyć. I dalej, stosowanie do danego tworzywa wybrać te o odpowiednich parametrach. Typy zszywek tapicerskich cechują się atrybutami takimi jak określona szerokość, długość oraz kształt grzbietu. Co więcej, poszczególne rodzaje mogą mieć różne oznaczenia, w zależności od konkretnego producenta. Przykładem są popularne zszywki typ 53. Co to znaczy? Tą nazwą określa się łączniki o szerokości (rozstawem) 11,3mm i grubości 0,7 mm. Na niektórych opakowaniach można znaleźć też symbol 530 lub 053.
Sprawdź, jak działa ręczny zszywacz tapicerski.
Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje zszywek:
Sprawdźmy, jakie jest ich zastosowanie.
Do tych materiałów należy dobrać zszywki z cienkiego drutu. Nie powodują uszczerbków w tkaninie, jej pękania ani innego naruszenia struktury delikatnego materiału. Pozostawiają mało widoczne, dyskretne dziurki (np. zszywki do takera typ 53, za których przykład może posłużyć model Yato YT-7051).
W tych zastosowaniach najlepiej sprawdzą się modele z drutu płaskiego, które trwale i mocno utrzymują montowany materiał na miejscu.
Do przytwierdzania tego typu elementów zaleca się dobranie zszywek wąskich i długich. Wbijają się głęboko w podłoże i gwarantują stabilne mocowanie.
Prace instalacyjne kabli o niskim napięciu (sprzęt muzyczny, komputerowy, telefoniczny) wykonuje się zszywkami do zszywacza tapicerskiego z zaokrąglonym grzbietem. Ich kształt jest dopasowany do elementów o przekroju okrągłym, dlatego nie uszkadzają przewodów, a także ułatwiają prowadzenie i optymalne ułożenie kabli. Przykładem tego typu mogą być zszywki półokrągłe typ S, 12mm, 6,2x1,2mm, 1000szt. Proline 55332.
Wymienione powyżej rodzaje to nie jedyne cechy, które umożliwiają dobranie odpowiednich zszywek. Rozmiary, a precyzyjniej rzecz ujmując – długość i szerokość, dają niezwykle ważną informację dla kupującego oraz pozwalają na trwałe i stabilne przymocowanie wybranego materiału. Ogólnie można przyjąć zasadę, że rozmiar zszywek powinien trzykrotnie przekraczać grubość materiału, który ma zostać przymocowany – jest to bezpieczny wybór. W przypadku cienkich tworzyw (np. tkanina, folia) zaleca się dobrać dłuższe o kilka milimetrów, natomiast do twardego drewna najlepiej wybrać dwa razy dłuższe niż mocowany element.
Najpopularniejsze rozmiary zszywek do omawianego narzędzia tapicera to:
Czy coś jeszcze warto wiedzieć, aby odpowiednio dobrać zszywki do zszywacza? Rozmiary i typy to kluczowe informacje, ale należy pamiętać o tym, że te akcesoria powinny być dopasowane także względem konkretnego takera. Żaden model nie jest przystosowany do obsługiwania zszywek w zakresie od 4 do 50 mm. Zazwyczaj ten zakres jest bardziej zróżnicowany, dlatego przed zakupem warto sprawdzić parametry i dobrać urządzenie do indywidualnych potrzeb.
Niemal wszystkie typy zszywek do takera tapicerskiego sprawdzają się również w innych zastosowaniach – przydadzą się w każdym warsztacie majsterkowicza lub hobbysty, a nawet w domu do szybkiego montażu czy usuwania usterek. Sprawdź nasz ranking zszywaczy i poznaj najlepsze opcje z różnych półek cenowych.