Jaka szafka narzędziowa do mobilnego warsztatu? Szafki Yato pod lupą
15-12-2016Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Jak szybko obrać kable? Najlepiej używając odpowiednich narzędzi. W zależności od konstrukcji danego ściągacza izolacji możemy obierać izolację z pojedynczych żył, a niektóre narzędzia umożliwiają ściąganie zarówno izolacji zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Taki podział możemy wyselekcjonować wśród ściągaczy izolacji Neo, które często pełnią jeszcze dodatkowe funkcje, jak na przykład cięcie przewodów lub zaciskanie końcówek kablowych.
Ściąganie izolacji z pojedynczych żył
Ściągacz izolacji Neo 01-521 jest przystosowany do obierania przewodów o przekroju 0,34-6mm2. Szczypce są małe i poręczne, co zapewnia wygodne trzymanie. Zostały również zaopatrzone w zabezpieczenie przed otwarciem i sprężynę powrotną ułatwiającą pracę. Posiadają szczęki wykonane ze stali chromowo-wanadowej. Kolejnym narzędziem, które możemy wybrać są szczypce boczne Neo 01-525. Sprzęt wygląda jak tradycyjne szczypce do cięcia przewodów i taką też pełni funkcję, ale dzięki dodatkowym wyżłobieniom na szczękach sprawdzi się także przy ściąganiu izolacji z cienkich przewodów o przekroju 1,5 i 2mm2. Narzędzie posiada certyfikat uprawniający do pracy pod napięciem 1000V, dlatego może być bezpiecznie użytkowane przez elektryków. Przewody o zbliżonych przekrojach 1-3,2mm2 możemy obierać za pomocą automatycznego ściągacza izolacji Neo 01-520. Narzędzie posiada sprężynę ułatwiającą zaciskanie szczęk na przewodzie. Ponadto szczypce wyposażono w ogranicznik z blokadą, który umożliwia ustawienie stałej odległości, na jaką ma być ściągnięta izolacja. Model 01-520 wyposażono w szczęki ze stali szybkotnącej SK5. Przy usuwaniu izolacji z pojedynczych żył sprawdzi się również 01-519 Neo, który posiada także funkcję obcinania przewodów. Ściągacz jest przystosowany do pracy z przewodami o przekroju 0,5-6mm2. Został wyposażony także w regulację długości ściągania izolacji od 5 do 12mm. Ważne, aby przy używaniu tego narzędzia, nie ciągnąć "na siłę" za przewód, ale pracować narzędziem, gdyż szczęki są delikatne i przy rozciąganiu przewodu mogą ulec uszkodzeniu.
Ściąganie wewnętrznej i zewnętrznej izolacji
Jeśli zależy nam na bardziej uniwersalnych rozwiązaniach to możemy wybrać podstawowy sprzęt 01-524, który wyposażono w praktyczny zaczep do noszenia ściągacza w kieszeni. Narzędzie posiada wyżłobienia przystosowane do zdejmowania izolacji wierzchniej i wewnętrznej. Sprawdzi się przy obróbce przewodów o przekrojach 0,34-6mm2 i 8-13mm2. Bardziej zaawansowanym narzędziem jest automatyczny ściągacz izolacji 01-500 Neo, który jest w stanie obrać izolację z większości popularnych przewodów płaskich czy okrągłych o przekroju 0,2-6mm2. Ściągacz pozwala na ściąganie izolacji z kilku żył jednocześnie. Urządzenie zostało wyposażone w ogranicznik umożliwiający powtarzalne ściąganie izolacji na tej samej długości. Możliwa jest również regulacja siły docisku, co pozwala uniknąć uszkodzenia wewnętrznych żył przy obierani wierzchniej izolacji. Ponadto model 01-500 posiada miejsce do cięcia przewodów oraz trzy wyżłobienia do zaciskania końcówek konektorowych 22-10 AWG (1,5-6mm). Szczęki ściągacza wykonano ze stali o twardości 52-57 HRC, która zapewnia im długą żywotność. Ciekawym rozwiązaniem umożliwiającym ściąganie izolacji z grubych przewodów jest nóż monterski 01-551. Ściąganie izolacji nożem odbywa się w pierwszej fazie wzdłuż przewodu, a następnie po jego obwodzie. Nóż posiada specjalną stopkę, która chroni wewnętrzne żyły przed uszkodzeniem. Co więcej, jest narzędziem atestowanym do pracy pod napięciem 1000V, dzięki czemu może być użytkowany przez elektryków.
Zobacz: Jaki przecinak do kabli wybrać? Przegląd obcinaków do cięcia przewodów Neo
Podsumowanie: