Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Dedykowane profesjonalistom elektronarzędzia to sprzęt z górnej półki, który cechują najwyższe parametry, ale również szerokie możliwości. Fachowcy muszą mieć do dyspozycji narzędzia do trudnych i skomplikowanych zadań. Jeżeli poszukujesz solidnej wiertarki do użytku stricte profesjonalnego, czyli maksymalnie wymagającego, to mamy dwie propozycje: wiertarka udarowa i kątowa.
Wiertarki, szczególnie do fachowego użytku, dzieli się na kilka rodzajów w zależności od funkcji czy zastosowania: bezudarowe, udarowe, kątowe i specjalistyczne. Wiertarki bez udaru to sprzęt głównie dla amatorów, majsterkowiczów i ogólnie osób, które nie korzystają z niego zbyt często. Znaczenie ma tutaj również zastosowanie urządzenia – bezudarowe sprawdzają się w pracy z drewnem lub miękkimi materiałami. Wiertarka dla profesjonalistów często jest potrzebna do długiego, intensywnego użytku w betonie i innych trudnych w obróbce materiałach – bez udaru ani rusz. Z tego też względu skupimy się w tym tekście na modelach wiertarek, które w głównej mierze interesują fachowców. Dobre parametry, trwała konstrukcja zapewniająca długą żywotność, ergonomiczne kształty i uchwyty – to wszystko ma kluczowe znaczenie w sprawnym i komfortowym korzystaniu z narzędzia. Pociąga to za sobą również koszty, ponieważ za sprzęt najwyższej jakości nie zapłacimy 200 czy 300 zł. Droga wiertarka będzie inwestycją na długie lata.
O tym narzędziu mówi się, że jest przeznaczone do zadań specjalnych i rzeczywiście to ma często odzwierciedlenie w rzeczywistości. Służy zarówno do wiercenia, jak i wkręcania. Urządzenie stanowi dodatkowe wyposażenie skrzynki narzędziowej monterów, stolarzy, cieśli, fachowców budowlanych. Solidna wiertarka kątowa, mimo lekkiej konstrukcji i małych gabarytów, radzi sobie w wymagających warunkach. Większość modeli jest jednoręcznych, bez problemu można ją trzymać wysoko nad głową jedną ręką, a drugą trzymać się np. drabiny. To jest właśnie przykład zadania, które jest trudne do wykonania zwykłą wiertarką, a możliwe kątową. Ponadto ma mocną głowicę i długie ramię, co wpływa pozytywnie na jej ergonomię. Średnica wiercenia wynosi maksymalnie 25 mm w drewnie i 10 mm w metalu, przynajmniej w większości modeli. Prędkość obrotowa może wynosić do 2500 obr./min, a płynna regulacja obrotów zwiększa wygodę użytkowania. Wysoka moc i prędkość obrotowa są bardzo istotne, ponieważ mogą stwarzać warunki do współpracy z wiertłami diamentowymi, z którymi wiercenie w cegle, betonie i żelbetonie to pestka. Mocna wiertarka kątowa zasilana jest sieciowo – jest to gwarantem długotrwałej pracy na najwyższych obrotach. Model z litowo-jonowym akumulatorem też pozwala na efektywną pracę, dlatego coraz częściej profesjonaliści wybierają wygodne rozwiązania bezprzewodowe.
Udar w wiertarce to mechanizm, który wytwarza rytmiczne uderzenia wiertła, co potęguje ich siłę. Zastosowany mechanizm jest mechaniczno-zębatkowy lub rzadziej stosowany – ślimakowy. Wiertarki udarowe przystosowane są do wiercenia w twardych tworzywach takich jak beton, pustak, mur, cegła. Udarowa wiertarka dla profesjonalistów powinna cechować się następującymi parametrami i opcjami:
prędkość obrotowa – wysokie osiągi tego parametru pozwalają na wydajne wykonywanie wierceń. Najlepiej dysponować urządzeniem z dwoma biegami.
stała prędkość obrotowa, nawet przy dużym obciążeniu.
moc – profesjonalna, mocna wiertarka ma moc 1300-1500 W.
moc udaru – w półprofesjonalnych i profesjonalnych wiertarkach wynosi 5-10 J. Do tej wartości dostosowany jest uchwyt SDS bądź SDS Plus.
liczba udarów – wartość podawana na minutę działania, mniejsza w pierwszym i wyższa w drugim biegu (zazwyczaj ok. 20 000/50 000).
średnica wiercenia – różna w zależności od materiału (beton, mur, drewno, stal, kamień).
regulacja głębokości wiercenia.
solidna obudowa przekładni – wpływa na długą żywotność urządzenia.
możliwość pracy w stojaku.
Wszystkie powyższe parametry są ze sobą ściśle powiązane. Profesjonalne zastosowanie wymaga sprzętu najwyższej jakości, co przekłada się zarówno na wysoką ceną, jak i długoletnią żywotność. Należy pamiętać o tym, że solidna wiertarka powinna wyróżniać się nie tylko dobrymi parametrami technicznymi, ale także wysoką jakością wykonania. Bez trwałych komponentów, nie można liczyć na wytrzymałą konstrukcję i bezawaryjność urządzenia.