Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Nazwa może być myląca, gdyż kojarzy się głównie ze szlifowaniem. Jednak tego rodzaju szlifierki równie dobrze sprawdzają się też przy wielu innych zadaniach na budowach i w różnych warsztatach. To zasługa niezwykle prostej, a zarazem ergonomicznej budowy pozwalającej na szybką i skuteczną pracę z wysoką prędkością. Z tego artykułu dowiesz się, do czego służy szlifierka kątowa z użyciem zarówno popularnego, jak i mniej znanego osprzętu.
Spis treści:
„Diaksem” (to jedna ze zwyczajowych nazw szlifierki kątowej) szlifować można metal, drewno, beton czy kamień. Korundowe tarcze do metalu zamontowane do szlifierki mogą nadawać ostateczny kształt przedmiotom czy usuwać niedoskonałości. Są też niezastąpione w spawalnictwie, gdzie pozwalają uzyskać gładką powierzchnię łączenia. W przypadku szlifowania materiałów mineralnych na urządzenie montuje się osprzęt z nasypem diamentowym, który umożliwia odświeżenie powierzchni i dokładne dopasowanie elementów. Diamentowe tarcze do betonu świetnie sprawdzają się także do jego czyszczenia, na przykład z resztek kleju do wykładziny czy płytek. Bardzo dokładne szlifowanie oraz praca z miękkimi materiałami (na przykład drewnem) są możliwe dzięki użyciu ściernic listkowych (lamelowych). W połączeniu z kompaktowymi wymiarami szlifierek (szczególnie tych z mniejszymi tarczami) możliwe jest obrabianie zróżnicowanych materiałów tak w warsztacie, jak i w terenie.
Metalowe szczotki mocowane na wrzecionie pozwalają na czyszczenie powierzchni. Zdzieranie starej farby, warstwy rdzy albo nalotu można wykonać przy użyciu wersji tarczowej, gdzie druty umieszcza się promieniście lub czołowej. Ta pierwsza sprawdzi się lepiej przy trudno dostępnych miejscach i punktowych zastosowaniach, a druga jest idealna do większych powierzchni. Ważne, by dobierać odpowiednio materiał włosia do budulca obrabianego elementu.
Oprócz szlifowania, to do czego szlifierka kątowa jest jeszcze używana najczęściej? Oczywiście do… cięcia. Szeroki wybór tarcz tnących umożliwia pracę z wieloma materiałami od drewna, przez ceramikę po metal. Dzięki temu, że to narzędzie trzymane w dłoni, łatwo można działać w trudno dostępnych miejscach oraz przy dużych konstrukcjach. Nie wolno jednak zapominać, że to właśnie przy cięciu zdarza się najwięcej wypadków – typową przyczyną jest obrócenie szlifierki powodujące wygięcie tarczy, która w rezultacie pęka i zmienia się w groźne pociski. Między innymi dlatego do powtarzalnych cięć warto stosować stojaki stabilizujące szlifierkę, które przy okazji poprawiają też komfort pracy. To idealne rozwiązanie choćby do skracania prętów zbrojeniowych. Dobrze też pamiętać o dodatkowej rękojeści bocznej, która poprawia zarówno precyzję działania (stabilizacja w dwóch osiach), jak i bezpieczeństwo.
O tym, jak używać szlifierki kątowej, dowiesz się szczegółowo w osobnym artykule.
Kątówka świetnie nadaje się do polerowania końcowego metalu oraz kamienia. Na rynku znaleźć można ogromną ilość różnego rodzaju dysków polerskich, gąbek, filców i futerek, które pozwalają uzyskać gładką, błyszczącą powierzchnię wielu materiałów. A co z lakierami? Technicznie polerowanie szlifierką kątową samochodu jest możliwe, choć wymaga urządzenia z regulacją obrotów i bardzo delikatnej techniki. Niezwykle łatwo przy tym przepalić lakier, dlatego zdecydowanie to odradzamy – znacznie lepiej wyposażyć się w polerkę.
Szlifierką kątową można też wiercić. To zastosowanie spotykane przede wszystkim w glazurnictwie. Diamentowa otwornica mocowana do wrzeciona pozwala na wykonywanie precyzyjnych otworów w ceramice czy gresie.
Wystarczy wymienić osprzęt, aby dostosować narzędzie do danej czynności. Pamiętaj jednak, że nie każda szlifierka będzie odpowiednia do każdego zastosowania, dlatego dokładnie sprawdź przed zakupem takie parametry jak moc i regulacja prędkości. Pomoże Ci w tym stworzony przez nas artykuł o tym, jaką szlifierkę kątową wybrać. Zawsze też używaj akcesoriów dobrej jakości dopasowanych do osiągów narzędzia – nie wszyscy wiedzą na przykład, że wiele tanich tarcz może rozpaść się przy zbyt wysokich obrotach. Pamiętaj też, że choć szlifierka kątowa jest uniwersalna, to nie służy do wszystkiego i może być bardzo niebezpieczna przy użyciu niezgodnym z przeznaczeniem.