Jaką szlifierkę wybrać do szlifowania drewna?
01-12-2015Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Szlifierka mimośrodowa czy oscylacyjna? Nie wiesz, którą wybrać? Już podpowiadamy. Szlifierki mimośrodowe łączą w swoim działaniu ruch oscylacyjny z obrotowym. W związku z tym szlifierki mimośrodowe mają szersze zastosowanie od szlifierek oscylacyjnych, gdyż nadają się one do szlifowania zgrubnego.
Szlifierki mimośrodowe to elektronarzędzia o zasadzie działania bardzo zbliżonej do zasady pracy szlifierek oscylacyjnych. Różnica pomiędzy tymi szlifierkami sprowadza się do wykorzystania w szlifierkach mimośrodowych, oprócz oscylacji, ruchu obrotowego stopy szlifierskiej. Ten dodatkowy ruch sprawia, że szlifierki mimośrodowe pracują bardziej agresywnie niż szlifierki oscylacyjne. Efektem tego jest możliwość bardziej efektywnego usuwania materiału od szlifierek oscylacyjnych.
Szlifierki mimośrodowe mają bardziej uniwersalne zastosowanie i nadają się do większości prac szlifierskich. Zostały wyposażone w elastyczny talerz szlifierski, dzięki czemu szlifierką mimośrodową można obrabiać powierzchnie wklęsłe i wypukłe. W przypadku powierzchni płaskich obróbka następuje to zdecydowanie szybciej niż np. przy użyciu szlifierki oscylacyjnej, gdyż stopa szlifierki mimośrodowej wykonuje nie tylko ruch oscylacyjny, ale jednocześnie ruch obrotowy. Ponadto po zmianie tarczy, szlifierka mimośrodowa może również pełnić funkcje polerki. Szlifierki mimośrodowe możemy podzielić na: szlifierki z ruchem obrotowym niewymuszonym i szlifierki mimośrodowe z ruchem wymuszonym. Zobacz też: ranking szlifierek mimośrodowych.
W szlifierce mimośrodowej z ruchem obrotowym niewymuszonym, ruch obrotowy wytwarzany jest przez siłę odśrodkową wytwarzaną przez mechanizm mimośrodowy. Stąd nie ma w nich żadnej bezpośredniej lub pośredniej transmisji obrotów z silnika do stopy szlifierskiej. W związku z tym prędkość obrotową stopy może być regulowana wyłącznie siłą nacisku szlifierki na obrabiany element. Słabszy nacisk to większa prędkość obrotowa oraz szybkość szlifowania i odwrotnie, – silny nacisk to mniejsza prędkość obrotowa i szybkość szlifowania.
Z kolei szlifierki mimośrodowe z ruchem obrotowym wymuszonym, to elektronarzędzia, w których stopa szlifierska obracana jest przez silnik. Ruch obrotowy w tym przypadku odbywa się za pośrednictwem mechanizmów przekładni. W związku z tym wielkość ruchu obrotowego w niewielkim stopniu zależy od siły nacisku operatora na szlifierkę.
Niezwykle przydatne i przyspieszające prace stolarskie, szlifierki mimośrodowe z wymuszonym ruchem stopy szlifierskiej są przeznaczone do wydajnego szlifowania zgrubnego. Jeśli nie zależy nam na szybkości pracy, wystarczy szlifierka mimośrodowa z niewymuszonym ruchem obrotowym stopy, która jest zresztą z reguły tańsza. Możemy nią wykonać zarówno szlifowanie zgrubne, jak i wykańczające.
Szlifierki oscylacyjne to narzędzia przeznaczone do prac szlifierskich na płaskich i równych powierzchniach jak i delikatnie zaokrąglonych. Szlifierki oscylacyjne służą do prowadzonej z wyczuciem, a zarazem szybkiej obróbki powierzchni drewnianych. Prostokątna stopa szlifierska gwarantuje także swobodne dotarcie i dokładne wyszlifowanie narożników. Delikatne, precyzyjne szlifowanie i wysoka jakość obróbki na dużych, płaskich powierzchniach to zadania dla szlifierki oscylacyjnej. Spokojna i regularna praca silnika zapewnia niski poziom drgań. Przy wyborze szlifierki oscylacyjnej należy pamiętać, że im większa stopa, tym szybciej uporamy się z pracą. Jednak wielkość stopy może być utrudnieniem, jeśli zależy nam na szlifowaniu powierzchni o mniejszych gabarytach, bądź w miejscach trudno dostępnych. Zobacz też: ranking szlifierek oscylacyjnych.
Przeczytaj też: Jaką szlifierkę wybrać do drewna?
1. Szlifierki mimośrodowe mają bardziej uniwersalne zastosowanie – przeznaczone są do bardziej zgrubnego szlifowania powierzchni płaskich i dokładnego lekko zakrzywionych. Mogą być także stosowane do zdzierania powłok malarskich.
2. Szlifierki oscylacyjne służą do precyzyjnego szlifowania płaskich powierzchni i do zgrubnego szlifowania powierzchni lekko zaokrąglonych. Prostokątna stopa szlifierska zapewnia także dotarcie do narożników.
Producenci wychodzą na przeciw oczekiwaniom klientów i coraz częściej oferują modele, które posiadają 3 wymienne stopy: delta, mimośrodową i oscylacyjną. jeśli zależy ci na uniwersalnej szlifierce, którą wykonasz większość prac w domu, jest to najlepsza opcja.