Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Chcesz położyć płytki, a nie wiesz, jak się do tego zabrać? Z nami to żaden problem. Pokażemy Ci wszystko krok po kroku.
Potrzebujemy:
Krok 1: Wyznaczenie poziomu płytek
Na oczekiwanej wysokości wyznaczamy linie za pomocą poziomicy lub bardziej skomplikowanych urządzeń pomiarowych. Następnie montujemy konstrukcję nośną dla płytek. W tym celu listwy montujemy do ściany. W pierwszej kolejności należy wywiercić otwory w listwie, zaznaczyć miejsce pod otwór na ścianie. Wiertarką z udarem przygotować otwór, przyłożyć listwę, a następnie wybić kołki. Pamiętamy, że wkładając kołki przez otwory, instalujemy je z plastikową częścią, gdyż mają one kołnierz. Dzięki temu kołek nie przelatuje nam do środka. Ponadto, kołków nie dobijamy do końca, ponieważ po wyschnięciu kleju, demontujemy listewkę.
Krok 2: Przygotowujemy klej
Wsypujemy klej do wody, w proporcjach wskazanych przez producenta. Rozpoczynamy mieszanie. Prace ułatwimy sobie, sięgając po mieszadło zamontowane na wiertarkę lub korzystając z mieszarki. Pamiętajmy, żeby mieć jak najmniejsze obroty. Najpierw wkładamy mieszadło i później włączamy wiertarkę.
Krok 3: Nakładamy zaprawę klejową
W pierwsze kolejności nakładamy zaprawę klejową na ścianę przy użyciu szpachelki i pacy zębatej. Nie nakładamy kleju na zbyt dużej powierzchni, żeby nam nie wysechł zanim ułożysz kafelki. Istotne jest, żeby pacę trzymać pod jednym kątem. Wówczas grubość kleju będzie wszędzie taka sama. Nakładamy również cienką warstwę kleju na płytkę, żeby lepiej związała nam całość. Zwracamy uwagę na naroża, bo tam z reguły kleju jest najmniej. Oczywiście sprawdzamy poziomicą piony.
Krok 4: Kładziemy glazurę
Przygadamy pierwszą płytkę. Zaczynamy od rogu ściany. Potrzebujemy krzyżyki, żeby zdystansować już położone płytki.
Krok 5: Otwory w płytkach
Jeśli napotkamy na przeszkodę typu gniazdko, kontakt, itp. musimy wyłączyć korek napięciowy i zdemontować gniazdko. Następnie wywiercić w płytce otwór o średnicy puszki. W tym celu musimy sprawdzić odległość gniazdka od już położonych płytek. Wyznaczamy odległość odejmując 2mm (szerokość fugi) i przygotowujemy otwór. Do wiercenia używamy zwykłych obrotów (bez udaru, żeby nie potłuc płytki!). Najlepiej sięgnąć po diamentową otwornicę. Ponieważ ciężko jest namierzyć środek, mając szeroki kołnierz, wykorzystamy do tego celu wiertło widiowe zamontowane na zwykłej wiertarce. Odwracamy dla bezpieczeństwa płytkę do góry nogami i wiwiercamy otwór. Płytkę przyklejamy do ściany.
Krok 6: Wyjmujemy krzyżyki
Gdy kafelki wyschną, usuwamy krzyżyki dystansowe.
Krok 7: Fugowanie
Zabieramy się za fugowanie. Rozcieramy fugę pod różnymi kątami, żeby nam wypełniła wszelkie szczeliny. Bierzemy fugownicę gumową i zacieramy nasza fugę tak, aby szczelnie wypełniła rowki.
Krok 8: Ostatnie poprawki
Gdy fuga podeschnie czyścimy kafelki gąbeczką. Takie mycie możemy wykonać po 10-15min od fugowania. Musimy poczekać aż fuga trochę zwiąże, żeby jej nie wypłukać. Po wyprowadzeniu fug czas na montaż detali – gniazdko, kontakt, itp. Na koniec odkręcamy listwy służące jak konstrukcja nośna.