Najlepsza ukośnica – ranking urządzeń
30-10-2024Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Każdy kto szuka sprzętu zapewniającego mu precyzję oraz swobodę cięcia materiału pod różnym kątem powinien zainwestować w dobrą ukośnicę. Jak wybrać tę, która najlepiej spełni nasze oczekiwania? Kluczem staje się zrozumienie najważniejszych cech oraz płynących z nich korzyści. Pomoże w tym nasz przewodnik wyjaśniający to, co warto wiedzieć przed zakupem kapówki.
Ukośnice przeznaczone są w szczególności do cięcia długich i szerokich kawałków drewna, dlatego tak często traktowane są jako narzędzia dla stolarza, a także sprzęt wykorzystywany przez parkieciarza. Przyrząd pozwala też obrabiać aluminium oraz materiały z tworzyw sztucznych. Cechuje go przede wszystkim precyzja oraz dokładność obróbki danego surowca. Aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania, większość producentów dba o to, aby przełączniki umieszczać z daleka od tarczy tnącej, która podczas pracy działa z dużą prędkością i może stanowić zagrożenie dla niedoświadczonego użytkownika. Inne spotykane nazwy to: kapówka, piła ukosowa lub ukośna.
Ostrza stanowią jeden z najważniejszych komponentów wyposażenia piły ukośnej. Określają one bowiem zarówno głębokość jak i wysokość cięcia. Te, które otrzymujemy wraz z zakupem sprzętu zazwyczaj spełniają dobrze swoje zadanie i pozwalają na swobodę działania. Należy jednak wspomnieć, że na rynku istnieje również wybór ostrz specjalnie dedykowanych pod poszczególny materiał jak precyzyjne tarcze do drewna miękkiego i twardego Ważne, aby zmieniając ostrze pamiętać o tym, by szerokość tarczy oraz średnica otworu była identyczna jak ta podana przez producenta. Kupując ostrze warto również zwrócić uwagę na ilość zębów, kierując się zasadą - im zębów mniej tym cięcie szybsze, ale mniej dokładne. Jeżeli zatem zależy nam na uzyskaniu większej precyzji warto zaopatrzyć się w tarczę z większa ilością zębów.
Szukasz odpowiednich narzędzi dla montera stolarki budowlanej? W naszym sklepie na pewno znajdziesz właściwy asortyment!
Jak sama nazwa wskazuje ukośnice służą do obróbki materiału w przekroju kątowym i są one dostosowane do pracy od kąta 45 do 90 stopni z możliwością jego regulacji jak np. Bosch GCM 350-254. Niektóre z ukośnic przeznaczone są do pracy jednostronnej - uwarunkowane jest to ich konstrukcją i umiejscowieniem silnika jak w ukośnicy Hecht 814 . Bardziej profesjonalne modele pozwalają na pracę dwustronną tak jak Hikoki C12RSH2 WAZ - to praktyczne rozwiązanie zwiększa wydajność i wygodę działania konsumenta.
Dzięki posuwowi cięcie kawałków materiału o większej długości nie stanowi problemu, gdyż stabilizuje on i usztywnia materiał, zapewniając użytkownikowi komfort pracy. To powód, dla którego ukośnica z posuwem to przydatne narzędzie cieśli. Warto jednak zastanowić się przed zakupem modelu, ponieważ wiele zależy od zastosowania sprzętu. Planowanie wycinania na przykład: ogrodowych słupków, płotów czy paneli wiąże się z zakupem przyrządu takiego jak ukośnica Metabo KGS 254 I PLUS. Jeżeli decydujemy się na tworzenie ramek do zdjęć, obrazów, półek oraz mniejszych elementów, to funkcja ta nie będzie mieć już takiego znaczenia i można wtedy sięgną po ukośnicę 1500W Verto 52G206.
Piła ukośna z funkcją odchylenia pozwala na cięcie dwóch kątów jednocześnie. Dzieje się tak za sprawą głowicy piły, która przechylając się na bok, jednoczenie obraca się również na stole. Zastosowanie to pozwala na kompleksowe działania w szczególności przydatne podczas formowania korony lub innych bardziej skomplikowanych prac meblarskich. Możliwości takie daje ukośnica DeWalt DW717XPS.
Kupując piłę ukośną warto zwrócić również uwagę na dodatkowe funkcje i gadżety, które różnią się w zależności od ceny narzędzia oraz producenta. Większość ukośnic wyposażona jest w światło, które przydatne jest podczas prac w trudnych warunkach oświetleniowych tak jak ukośnica Metabo KGS 216 M. Niektóre z nich, w tym piła ukośna Evolution RAGE3S-2015 posiadają również laser, pokazujący linię cięcia – szczególnie przydatny przy pracy z większym kawałkiem materiału. Inną z ciekawych funkcji są wysięgniki oraz zaciski, które idealnie wspierają i podtrzymują obrabiany materiał.
Jeżeli mamy zamiar pracować w różnorodnych materiałach oprócz odpowiednich ostrzy warto również pomyśleć nad prędkość obrotową silnika. Przy pracy z aluminium lub innymi tworzywami sztucznymi możemy zaopatrzyć się w ukośnicę z mniejsza prędkością obrotową. Natomiast jeżeli w przeważającej ilości chcemy pracować w drewnie, a w szczególności w drewnie twardym takim jak: buk, dąb czy jesion wtedy prędkość obrotowa powinna oscylować w graniach od 5000 obr./min. jak w ukośnicy z podstawą Makita LF1000.
Jak już wspomnieliśmy na rynku istnieje wiele rodzajów ostrz przeznaczonych do cięcia różnych materiałów. Kupując ostrze trzeba zwrócić uwagę na to, aby wybrać odpowiednią średnicę z odpowiedniej wielkości otworem. Im większa średnica tarczy, tym możliwość cięcia szerszego kawałka materiału.
Aby ułatwić sobie transport urządzenia można zakupić stojak, który przeważnie jest uniwersalny i będzie pasować do naszej kapówki bez względu na markę i producenta tak jak uniwersalny stojak do ukośnicy AEG PSU 1000. Dla stołu również istnieją akcesoria ułatwiające i stabilizujące pracę takie jak: nośniki rolkowe i wsporniki nóżek. Nie zapominajmy również o tym, że podczas cięcia generowana jest sporo ilość pyłu i aby zminimalizować jego pojawiania się warto zaopatrzyć się w odkurzacz lub torbę na pył. Większość producentów dołącza ją wraz z ukośnicą jak w Metabo KGS 216 M.
Jak widać ukośnica jest niezwykle przydatnym narzędziem dla każdego warsztatu, a jej wybór uzależniony jest jedynie od tego na jaką skalę i w jakiej formie mamy zamiar ją wykorzystywać w naszej pracy.