Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Wędzenie nadaje żywności unikalnych właściwości, które uszlachetniają jej smak i zapach. Podbijają również wartości odżywcze. W dzisiejszym artykule przybliżymy Wam tajniki tej metody konserwacji jedzenia.
Proces wędzenia polega na poddawaniu różnego rodzaju artykułów spożywczych działaniu ciepła i związków chemicznych, które występują w drewnie. Żywność przez określony czas znajduje się w miejscu wypełnionym dymem (wędzarni) o konkretnym aromacie. Trwałość wędzonych produktów wynika z oddziaływania na nie zawartych w dymie bakterio- i grzybobójczych krezoli.
Za sprawą związków fenolowych żywność nabiera smaku, aromatu i barwy, a także traci część wody. Obsuszenie, wynikające z przebywania produktów w wysokiej temperaturze, zwiększa także wartości odżywcze oraz nadaje równomierny stan wilgotności.
W zależności od potrzeb i efektu, jaki chcemy uzyskać, należy wybrać odpowiednią metodę i czas wędzenia. Spośród najpopularniejszych sposobów wędzenia wyróżnić można:
Każdego rodzaju żywność wędzić można za pomocą jednej z wyżej wymienionych metod, jednakże te różnią się od siebie pod kilkoma względami. Przede wszystkim wędzenie na ciepło i gorąco to najszybsze sposoby (im wyższa temperatura, tym krótsze wędzenie, trwać może od kilkunastu minut do kilku godzin), podczas gdy wędzenie na zimno zajmuje znacznie dłużej (do kilku tygodni).
Przede wszystkim należy zrezygnować z drzew iglastych. Mogą się one wydawać dobrym pomysłem, ze względu na żywiczny aromat, który świetnie sprawdza się m.in. w piwie, lecz w przypadku wędzenia zadziała odwrotnie. W wysokiej temperaturze żywica zacznie się palić, nadając żywności posmak terpentyny i sprawiając, że ta będzie oblepiona sadzą.
Do wędzenia przeznaczone są drzewa liściaste i można używać ich w kawałkach bądź w zrębkach czy trocinach. Drewna używa się również do rozpalenia ognia w wędzarni. W przypadku niektórych rodzajów drzew warto jest także dodać ich jagody, czy chrust (jak w przypadku jałowca), dodatkowo wzbogacając smak.
Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę każdego z używanych do wędzenia drewien:
Do wędzenia niezbędna jest wędzarnia. W narzędzia.pl znajdziecie wędzarnie odpowiednie do mięs, ryb i innych artykułów spożywczych.
Do wędzenia ryb i mięs najlepiej sprawdzą się wędzarnie pionowe. Dzięki hakom w komorze wędzarniczej można wygodnie zawiesić żywność. Należy pamiętać o jej regularnym obracaniu.
W naszej ofercie znajdują się również grille ogrodowe z funkcją wędzenia, które są najbardziej uniwersalnym wyborem do domowych ogrodów. Poza standardowym paleniskiem są one wyposażone w specjalne komory przeznaczone na drewno.
Jeżeli posiadacie grille z dużymi rusztami, zachęcamy do zakupu pudełka na zrębki wędzarnicze. Umieszcza się je bezpośrednio na ruszcie i wypełnia wybranym drewnem.