Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Wiercenie otworów w drewnie nie jest trudne, pod warunkiem korzystania z właściwych narzędzi i odpowiedniej techniki
Do najczęściej popełnianych błędów, pojawiających się podczas wiercenia w drewnie, należy używanie wierteł do metali i praca na wysokich obrotach ze zbyt dużym naciskiem. Jednak działając według kilku nietrudnych wskazówek, możemy wiercić (prawie) tak dobrze, jak stolarz.
Wybierz wiertarkę w sklepie narzedzia.pl
Wybierz wiertło do drewna w sklepie narzedzia.pl
Przede wszystkim, zaopatrz się w wiertła odpowiedniego rozmiaru i rodzaju. Należy pamiętać również o tym, by, jak wspomniano, nie wiercić w drewnie, używając wierteł do metalu. Oczywiście, da się i taką pracę przeprowadzić, ale nie są to na tyle drogie akcesoria, by nie móc zaopatrzyć się w wiertło do drewna, jeśli w domu mamy tylko wiertło do metalu.
Wyróżniamy kilka rodzajów wierteł do drewna:
wiertła kręte – tymi akcesoriami wykonamy głębokie otwory; ten rodzaj wierteł zakończony jest gwintowanym stożkiem;
wiertła płaskie – jak sama nazwa wskazuje, mają one płaski kształt; wywiercą otwory o większych średnicach niż pozostałe rodzaje wierteł;
wiertła typu sednik – wykonanją otwory nieprzelotowe, z doskonale płaskim dnem; do używania w wiertarkach stacjonarnych;
wiertla szalunkowo-instalacyjne – do stawiania szalunków, wykańczania wnętrz, robót sanitarnych.
Następnie, dokładnie zmierz i zaznacz lokalizację otworów, które chcesz wywiercić. Zmierz także grubość drewna, przez które będziesz się przewiercać. Można również okleić trzon wiertła na takiej samej długości, jaką ma materiał, na którym będziemy pracować. Dzięki temu dokładnie będziemy widzieć, ile jeszcze zostało nam do przewiercenia się na drugą stronę.
Przed uruchomieniem wiertarki, przyłóżmy wiertło dokładnie w środek oznaczonego przez nas miejsca przewiertu. Ustawmy wiertło pod małym kątem, aby dokładnie osadzić końcowkę i ustawić wyrównanie wiertła.
Zacznij wiercić z niewielką prędkością, umiarkowanym naciskiem. Stabilność i cierpliwość są tym, co najlepiej przydaje się przy wierceniu w drewnie. Działając tak, unikniemy poślizgnięć, odprysków i nierównych otworów. Jeśli będziemy wiercić zbyt szybko, wiertło się przegrzeje, stanie się miękkie i tępe. Może także przypalić drewno. Zmniejsz nacisk na wiertło, odchylając je nieco do tyłu od czasu do czasu. Pozwoli to także na pozbycie się zbędnych wiórów i trocin spod trzonka wiertła. Ciągłe wiercenie sprawi, że wióry łączą się ze sobą, czyniąc wiertło oklejonym lub blokując je.
Zwolnij szybkość wiercenia, gdy będziesz już blisko wywiercenia otworu. Nadzoruj, na jakim etapie jest praca, poprzez obserwowanie taśmy na wiertle. Zatrzymaj działanie, gdy ujrzysz ją po drugiej stronie obrabianego materiału. Takie postępowanie uchroni Cię przed ułamaniem kawałka drewna i zniszczeniem całej Twojej pracy.
Na koniec, odwróć kawałek drewna, na którym pracowałeś i przyłóż końcówkę wiertła w mały otwór z tyłu. Powoli i stopniowo wierć poprzez pozostałą grubość drewna.
Tym sposobem otrzymasz prosty, gładki otwór w drewnie.