Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Wiertarko-wkrętarka to wszechstronne narzędzie, które łączy w sobie funkcje dwóch urządzeń. Mając taki sprzęt pod ręką, z łatwością wykonamy wiele prac montażowych i remontowych, takich jak skręcanie mebli czy wiercenie otworów. W tym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące obsługi standardowej wiertarko-wkrętarki, a także bezpieczne metody użytkowania.
Spis treści:
1. Tryby pracy – wiercenie (z udarem lub bez) i wkręcanie
2. Biegi wiertarko-wkrętarki – do czego służą?
3. Regulacja prędkości w wiertarko-wkrętarce
4. Wkrętarka – jak używać sprzęgła dla pełnej precyzji pracy?
5. Przełącznik obrotów – kiedy się przydaje?
6. Wiertarko-wkrętarka – jak zmienić wiertło i inny osprzęt?
Wiertarko-wkrętarki mają różne tryby pracy, które są oznaczone czytelnymi ikonami. W zależności od modelu możemy wybierać między wkręcaniem, wierceniem bez udaru oraz wierceniem z udarem.
W trybie wkręcania narzędzie działa z niższą prędkością i większym momentem obrotowym, pozwalając na dokładne dokręcanie różnego rodzaju śrub i wkrętów. Wiercenie bez udaru służy do wykonywania otworów w materiałach takich jak drewno, metal, ceramika i tworzywa sztuczne. Funkcja udaru sprawdzi się natomiast podczas wiercenia w lekkim betonie i cegle. Niewielki skok posuwisto-zwrotny wiertła, przypominający wibracje charakterystyczne dla udaru mechanicznego, ma za zadanie dodatkowo wspomagać wykonywanie nawierceń w kruchych materiałach.
Jeśli twoja wiertarko-wkrętarka z udarem wyposażona jest w rękojeść boczną, warto ją zamontować, aby mieć większą kontrolę nad sprzętem podczas wiercenia otworów, np. w ścianie. Ten dodatkowy uchwyt sprawdzi się także przy pracy bez udaru w trakcie wiercenia dużymi otwornicami lub świdrami do drewna.
Sprawdź nasz ranking wiertarko-wkrętarek z udarem i dowiedz się, które modele były wybierane najczęściej.
Wiertarko-wkrętarki zazwyczaj posiadają dwa biegi. Pierwszy z nich służy do wkręcania z większym momentem obrotowym. Jest to szczególnie przydatne na przykład przy wkręcaniu dużych wkrętów w twardsze materiały. Na tym biegu można również wiercić otwornicami o większych średnicach w drewnie.
Drugi bieg zapewnia mniejszy moment obrotowy. Dlatego idealnie sprawdza się przy pracach wymagających precyzji, takich jak wkręcanie niedużych wkrętów czy śrub w cienkie blachy. Ta opcja będzie przydatna też podczas udarowego wiercenia otworów w ścianie. Stosowanie odpowiednich biegów sprawi, że narzędzie będzie osiągać maksymalną efektywność podczas realizacji różnych zadań.
W wiertarko-wkrętarkach regulacja prędkości odbywa się za pomocą nacisku na spust. Im mocniej naciśniesz, tym szybciej obraca się wiertło lub bit. Ten prosty mechanizm daje dużą kontrolę nad narzędziem, szczególnie podczas pracy wymagającej precyzji. Jeśli rozpoczynasz wiercenie czy wkręcanie, warto zacząć od niższych prędkości, a następnie możesz stopniowo zwiększać nacisk na spust aż do osiągnięcia pożądanego efektu.
Pierścień do regulacji momentu obrotowego (za którą odpowiada sprzęgło przeciążeniowe) to charakterystyczny element, jakim wyróżnia się wkrętarka. Jak go używać, aby było to efektywne? Jeśli potrzebna jest większa siła dokręcania, to przekręcamy pierścień na wyższą liczbę zaznaczoną na skali. Należy jednak pamiętać, że podane wartości nie stanowią dokładnej miary w niutonometrach, czyli cyfra 1 nie jest odpowiednikiem 1Nm itd. Podczas precyzyjnych zadań, takich jak wkręcanie w miękkie materiały, polecamy też najpierw nawiercić otwór, a dopiero potem wkręcać śruby. W ten sposób unikniesz ryzyka uszkodzenia materiału.
Jeśli planujesz zakup sprzętu, ale masz ograniczony budżet, przeczytaj nasz artykuł: Jaką wiertarko-wkrętarkę do 500 lub 1000zl wybrać?
Przełącznik kierunku obrotów pozwala na szybką zmianę pomiędzy wkręcaniem a wykręcaniem. Jest to szczególnie przydatne, gdy trzeba usunąć wkręt lub poprawić jego osadzenie. Element ten jest osadzony nad spustem włącznika, dzięki czemu łatwo zmieniać jego pozycję za pomocą kciuka lub palca wskazującego.
Wiertarko-wkrętarki są wyposażone w uchwyt samozaciskowy (zwany „futerkiem), który umożliwia beznarzędziową wymianę osprzętu. Aby zamontować wiertło, bit lub inny osprzęt roboczy, nie potrzebujesz dodatkowych narzędzi takich jak klucz czy nakrętki. Wystarczy przekręcić „futerko” tak, aby szczęki się rozwarły. Następnie należy włożyć trzpień akcesorium i dokręcić uchwyt, aby osprzęt został automatycznie zablokowany i stabilnie zamocowany.
Bezpieczeństwo to podstawa każdej pracy z elektronarzędziami, dlatego przed rozpoczęciem działania, zawsze upewnij się, że wiertarko-wkrętarka nie ma uszkodzeń, które mogłyby powodować zagrożenie podczas użytkowania. W trakcie pracy korzystaj też z okularów ochronnych, aby zabezpieczyć oczy przed dostaniem się opiłków metalu, drobnych odłamków betonu czy drobin z drewna.