Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Wiertarka i wkrętarka to jedne z pierwszych elektronarzędzi przychodzących na myśl, jeśli chodzi o podstawowe sprzęty przydatne podczas różnego rodzaju prac montażowych czy remontowych. Jeśli zastanawiamy się, które z nich będzie dla nas najbardziej odpowiednie, warto wiedzieć, czego możemy oczekiwać po tych urządzeniach. W tym artykule postaramy się wyjaśnić na konkretnych przykładach zastosowania, co będzie lepszą opcją: wiertarka czy wkrętarka.
Wiertarka i wkrętarka to dwa różne urządzenia, ale w teorii umożliwiające wykonywanie tych samych czynności - wiercenie i wkręcanie. Decydując się na jedno z nich, warto wiedzieć, które sprawdzi się optymalniej w danym zadaniu, aby zaplanowana praca przebiegła sprawnie i efektywnie. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, jak działają w konkretnym zastosowaniu.
Wkręcanie to zdecydowanie zadanie, w którym lepiej sprawdzi się wiertarko-wkrętarka. Czynność ta wymaga lepszej kontroli przeciążeń w kierunku wkręcania-odkręcania, co umożliwia krótka głowica tego urządzenia. Istotne jest też ograniczanie momentu obrotowego, aby precyzyjnie wkręcić wkręt bez uszkodzeń materiału czy zbyt mocnego osadzenia akcesorium w danym elemencie. Tę możliwość daje sprzęgło przeciążeniowe z określoną liczbą nastawień, w które wyposażona jest wkrętarka. Wiertarka nie ma takiego mechanizmu, dlatego trudniej byłoby kontrolować jej siłę dokręcania. Warto też zwrócić uwagę na komfort użytkowania obu narzędzi. Wkrętarka jest mniejszym i bardziej poręcznym urządzeniem więc w pracach takich jak skręcanie mebli, rozkręcanie sprzętów elektrycznych czy montaż płyt kartonowo-gipsowych będzie wygodniejsza w obsłudze.
Sprawdź nasz ranking wiertarko-wkrętarek, jeśli już teraz wiesz, że to urządzenie, którego potrzebujesz.
Wiercenie otworów przy użyciu obu urządzeń to kwestia nieco bardziej złożona. W przypadku pracy z drewnem czy metalem zarówno wiertarka, jak i wkrętarka dają podobną skuteczność, jednak ze względu na gabaryty, przy pracy pierwszym z wymienionych sprzętów będzie nieco trudniej pilnować dokładności, choć wiele też zależy od wprawy użytkownika. Jeśli chodzi o wiercenie otworów w ścianach betonowych czy ceglanych, to tutaj lepiej sprawdzi się wiertarka wyposażona w udar. Odpowiednio dostosowana konstrukcja pozwala na bardziej ergonomiczne i efektywne trzymanie narzędzia podczas wiercenia udarowego, które wymaga dociskania wiertła. Łatwiej jest też zachować oś chwytu, kiedy akcesorium jest niejako “przedłużeniem ręki”. Przydatny może okazać się także ogranicznik głębokości wiercenia, a na pewno obowiązkowa jest rękojeść boczna jako uzupełnienie chwytu w osi silnika. Oba te elementy stanowią podstawowe wyposażenie każdej wiertarki udarowej.
Warto pamiętać, że wiertarkę powinno trzymać się tak, aby palec wskazujący i kciuk obejmowały tylną część korpusu i były na wysokości wiertła, a palce środkowy i serdeczny przytrzymywały włącznik. Urządzenie to jest specjalnie wyprofilowane do takiego chwytu.
Należy również zwrócić uwagę na to, że wiertarka, w przeciwieństwie do wkrętarki, może mieć uchwyt zębaty, a ten typ pozwala mocniej zamocować osprzęt, co będzie istotne przy pracy wiertłem do betonu, na które oddziałuje udar mechaniczny. W sytuacji, gdy zajdzie potrzeba zastosowania większych akcesoriów, ważny będzie także zakres rozwarcia szczęk uchwytu. Na tym polu, oferując maksymalny rozstaw 13mm, przegrywa wkrętarka. Wiertarka (nie każdy model) może mieć mocowanie powiększone o kilka milimetrów.
Jeśli potrzebujesz przede wszystkim sprzętu do prac montażowych związanych z wkręcaniem wkrętów, gdzie liczy się precyzja, postaw na wkrętarkę. Większość tego typu urządzeń to modele akumulatorowe więc zyskasz dodatkowo swobodę pracy w dowolnym miejscu. W sytuacji, gdy najczęściej będziesz potrzebować sprzętu do wiercenia udarowego, wybierz drugie z omawianych w tekście narzędzi. Pozwoli ono na sprawniejsze i wygodniejsze wykonywanie otworów w konstrukcjach z betonu.