Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Zastanawiasz się nad tym, czym różnią się klucz udarowy i wkrętarka? Chcesz poznać ich praktyczne zastosowanie? Przeczytaj nasz artykuł, w którym znajdziesz charakterystykę obu urządzeń, ze wskazaniem, w jakich pracach warto postawić na pierwsze lub drugie narzędzie.
Szukając odpowiedzi na pytanie, co się lepiej sprawdzi – klucz udarowy czy wkrętarka, warto przyjrzeć się bliżej ich budowie. Rozwiązania techniczne zastosowane w obu sprzętach różnią się od siebie i są zaprojektowane tak, aby dane narzędzie sprawdzało się optymalnie w konkretnych zadaniach.
Klucz udarowy, w zależności od modelu, może mieć uchwyt kwadratowy 1/2", 3/8", 3/4" lub 1", umożliwiający mocowanie nasadek udarowych. Do podstawowych elementów budowy należy też przełącznik kierunku obrotów oraz dioda LED oświetlająca miejsce robocze. Bardziej zaawansowane warianty mogą być wyposażone w kilka trybów pracy, czyli różne poziomy prędkości i siły dokręcania, w tym automatyczne zwolnienie obrotów przy poluzowaniu śruby.
Jeśli chodzi o budowę wiertarko-wkrętarki, to z wyżej omówionym urządzeniem, łączy ją przełącznik obrotów i oświetlenie LED. Pozostałe elementy konstrukcyjne są inne. Do istotnych trzeba zaliczyć pierścień do regulacji momentu obrotowego (możliwość precyzyjnego wkręcania wkrętów) i trybów pracy oraz przełączanie biegów za pomocą przekładni, umożliwiające ustawienie odpowiednich obrotów do wiercenia. Narzędzie posiada uchwyt samozaciskowy, który jest na tyle uniwersalny, że oprócz wierteł i bitów, kojarzonych jako typowe akcesoria do wkrętarki, umożliwia pracę także ze szczotkami ściernymi na trzpieniu czy otwornicami.
Pozostając przy rozwiązaniach konstrukcyjnych, wyjaśnijmy jeszcze, które elektronarzędzie, i dlaczego generuje większą siłę dokręcania - klucz udarowy czy wkrętarka. Porównując ten parametr w obu urządzeniach, jednoznacznie można stwierdzić, że pierwsze elektronarzędzie jest zdecydowanie mocniejsze. Wynika to z tego, że pracuje z wykorzystaniem mechanizmu udarowego młotkowego, zapewniającego wysoki moment obrotowy, a także zrywający na poziomie nawet około 2000 Nm. We wkrętarce siła jest o wiele niższa, gdyż nie jest generowana przez udar. Najwyższe wartości sięgają około 170 Nm. Należy też wyjaśnić, że są na rynku wiertarko-wkrętarki z udarem, ale mechanizm ten nie służy do wkręcania/dokręcania, jak w przypadku klucza udarowego, a do wiercenia w konstrukcjach ceglanych czy betonowych.
W rankingu wiertarko-wkrętarek udarowych znajdziesz popularne modele, na które stawiają Klienci naszego sklepu.
Biorąc pod uwagę bardzo wysoką siłę dokręcania klucza udarowego oraz przystosowanie do pracy z nasadkami, można uznać to urządzenie za specjalistyczne, które sprawdzi się w rękach fachowców. Rekomenduje się je do zadań związanych z budową konstrukcji stalowych i drewnianych wymagających trwałych połączeń śrubowych. Znajduje zastosowanie też w różnego rodzaju pracach serwisowych, np. przy odkręcaniu/dokręcaniu elementów maszyn gospodarskich, przemysłowych i wielu innych, łączonych śrubami o dużych średnicach. Może być zatem świetnym narzędziem dla rolnika czy serwisanta linii produkcyjnej. Tego typu urządzenie jest również powszechnie wykorzystywane w warsztatach samochodowych czy wulkanizacjach. Używa się go do odkręcania/dokręcania kół pojazdów. Na wyposażeniu mechanika najczęściej można spotkać klucz udarowy pneumatyczny, ale modele akumulatorowe również zyskują coraz większą popularność.
Natomiast wiertarko-wkrętarka jest narzędziem bardziej uniwersalnym, po które sięgają zarówno fachowcy, jak i majsterkowicze. Tak jak wcześniej zostało wspomniane, może pracować z różnego rodzaju osprzętem. Jest przystosowana zarówno do wiercenia, jak i wkręcania, dlatego często wykorzystuje się ją w pracach montażowych, remontowych oraz serwisowych. Wyposażona w regulację siły dokręcania, będzie praktycznym sprzętem dla stolarza, konstruującego i montującego meble czy też hobbysty chcącego zbudować budę dla psa. Sprawdzi się również jako narzędzie dla elektryka, który zajmuje się serwisowaniem skrzynek rozdzielczych czy wyposażenie elektromechanika naprawiającego różnego rodzaju urządzenia. Zakres zastosowania wiertarko-wkrętarek jest bardzo szeroki, a podane przykłady to tylko kilka z wielu możliwych.
Podsumowując, jeśli szukasz mocnego urządzenia do odkręcania i dokręcania śrub różnej wielkości, postaw na klucz udarowy. Wkrętarka natomiast będzie dobrym wyborem do lekkich prac związanych z wkręcaniem wkrętów czy wierceniem otworów w drewnie, metalu, a przy opcji z udarem, także betonie.