Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Wkrętarka czy zakrętarka - co będzie lepszym wyborem? Z tym dylematem może mierzyć się wiele osób poszukujących optymalnego narzędzia do prac montażowych. Postanowiliśmy pomóc go rozstrzygnąć, przybliżając nieco charakterystykę obu sprzętów oraz zwracając uwagę na ich praktyczne zastosowanie. Odpowiednio dobrane narzędzie z pewnością ułatwi i usprawni wykonywanie zaplanowanych zadań.
Wkrętarka i zakrętarka to urządzenia, które świetnie sprawdzą się w pracach montażowych, ale ze względu na różnice konstrukcyjne nie w każdym zadaniu będą działać na podobnym poziomie. W dalszej części artykułu postaramy się wskazać konkretne przykłady zastosowań obu elektronarzędzi, wyjaśniając, dlaczego dane z nich będzie lepszym wyborem.
Przyjmijmy, że około 150Nm (jedna z najwyższych wartości na rynku, gdzie w większości standardowych modeli to 50, 60Nm) to maksymalny moment, jaki osiąga wkrętarka. Zakrętarka natomiast może pracować z siłą dokręcania na poziomie nawet 300, 350Nm. Porównując te wartości, można by stwierdzić, że drugie z wymienionych urządzeń będzie lepszym wyborem niż to pierwsze, jednak odpowiedź wcale nie jest tak jednoznaczna.
Owszem, mocna zakrętarka świetnie sprawdzi się przy montażu dużych wkrętów ciesielskich czy farmerów wymagających nawiercania i dokręcenia w sztywnym materiale (dlatego jest polecanym narzędziem dla dekarzy), ale już w bardziej podstawowych pracach, np. montażu mebli wykorzystanie tak wysokiej siły dokręcania nie będzie konieczne. W tym wypadku lepiej wybrać wiertarko-wkrętarkę z mniejszym momentem obrotowym, który dodatkowo można kontrolować poprzez sprzęgło przeciążeniowe.
Warto tutaj zwrócić uwagę także na niuanse związane z właściwościami danego materiału. Przykładowo zakrętarka umożliwi szybsze wkręcanie długich wkrętów w suche drewno, ale już przy wilgotnym może mieć problem. Wilgotne drewno, jak i sam wkręcany wkręt, sprężynują, co prowadzi do tego, że udar dający zakrętarce dużą moc, jest amortyzowany przez skręcanie się osprzętu wokół własnej osi, a to może zniwelować moment obrotowy do zera. Innymi słowy, długi wkręt utknie w materiale. W takich warunkach lepsza okaże się wkrętarka, która może utrzymać stałą moc dokręcania, gdyż nie jest ona generowana przez udar.
W rankingu wiertarko-wkrętarek znajdziesz najpopularniejsze modele wybierane przez naszych Klientów.
Zakrętarka wyposażona w mechanizm udarowy młotkowy, zapewniający odpowiednią siłę wkręcania, pracuje w taki sposób, że nie generuje drgań ani w trakcie pracy, ani przy nagłym zblokowaniu się osprzętu w materiale. Wynika to z faktu, że wysoki moment obrotowy jest chwilowy, ale powtarzany z dużą częstotliwością więc nie ma możliwości, aby doszło do nieprzyjemnego szarpania urządzenia, które mogłoby spowodować jakiś uraz. Natomiast w wiertarko-wkrętarce nie ma takiej kontroli, jeśli nie jest ona wyposażona w dodatkowe zabezpieczenie (są tego typu modele na rynku, ale trzeba podkreślić, że nie należy ono do standardowych rozwiązań w każdym urządzeniu).
Pierwszy z omawianych sprzętów może być też trzymany bezpiecznie jedną ręką przy wymagających zadaniach. Drugi wymaga zastosowania rękojeści bocznej, aby można było się o nią zaprzeć i lepiej kontrolować narzędzie.
Przekładając to na praktyczne zastosowanie, zakrętarka sprawdzi się lepiej podczas pracy na wysokościach, np. dachu, rusztowaniu, drabinie, gdzie każde zachwianie operatora, związane z utratą kontroli nad urządzeniem, może spowodować jego upadek. Będzie zatem świetnym narzędziem dla montera fotowoltaiki czy innych fachowców pracujących w trudno dostępnych miejscach.
Sprawdź pełną ofertę zakrętarek w Narzedzia.pl
Odpowiadając na pytanie, co powinni wybrać amator i profesjonalista – wkrętarkę czy zakrętarkę, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko siłę dokręcania oraz bezpieczeństwo pracy, ale też uniwersalność obu urządzeń. Wiertarko-wkrętarka to sprzęt bardziej wszechstronny, gdyż jest wyposażona w uchwyt samozaciskowy umożliwiający stosowanie szerokiego spektrum osprzętu, nie tylko tego oczywistego jak wiertła czy bity, ale też otwornic , a nawet, szczotek tarczowych i małych mieszadeł. Zakrętarka ma gniazdo sześciokątne, które choć lepiej przenosi moment obrotowy i jest szybsze w obsłudze, nie daje tylu możliwości.
Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki można stwierdzić, że wkrętarka będzie lepszą opcją dla amatora, gdyż jej moc, podstawowe rozwiązania techniczne sprawdzą się w większości domowych zastosowań. Zakrętarka będzie natomiast dobrym wyborem dla fachowca, pracującego przy konstrukcjach drewnianych i stalowych, w których połączenia śrubowe wymagają dużej siły dokręcania, wykonującego zadania często w trudnych warunkach, np. na wysokościach. Wielu profesjonalistów decyduje się też na jedno i drugie elektronarzędzie, aby móc pracować jak najbardziej optymalnie w różnych sytuacjach.