Darmowa dostawa
Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
U Ciebie za 2-3 dni
Darmowa dostawa
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
Dostawa kurierem
30 dni na zwrot
W tym dziale zaopatrzysz się w impregnaty, którymi zabezpieczysz powierzchnie przed wilgocią, wykwitami, pleśnią, glonami, owadami oraz niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Impregnat to środek, który nie tylko ochroni zakonserwowane nim elementy, ale także ułatwia ich czyszczenie. Zapewni powierzchniom ładny wygląd i dobrą kondycję przez długie lata.
Impregnaty to środki chemiczne, dzięki którym nadasz powierzchniom pożądane właściwości. Ochronią je przed działaniem szkodliwych czynników i przedłużą ich żywotność. W budownictwie impregnaty stosuje się przede wszystkim do ograniczenia wchłaniania wody i zabezpieczenia przed jej działaniem, spowolnienia procesów erozji, wzmocnienia przed uszkodzeniami mechanicznymi, ochrony przed rozwojem mikroorganizmów i owadów czy wytworzenia powłoki hydrofobowej, oleofobowej i ognioodpornej. Impregnaty mają szczególne znaczenie w miejscach narażonych na wilgoć zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, gdzie bardzo łatwo rozwijają się grzyby, mech i pleśń.
Ze względu na rodzaj czynnika aktywnego w impregnacie, można wyróżnić środki krzemoorganiczne, żywiczne i naturalne. Pierwsze z nich redukują chłonięcie wody, a także zmniejszają przepuszczalność, nie niszcząc przy tym chronionych powierzchni. Wśród impregnatów krzemoorganicznych znajdziesz silikony, silany, kauczuki, żywice i alkiloalkoksysilany. Impregnaty żywiczne (akrylowe) powszechnie stosowane są głównie do zabezpieczania powierzchni drewnianych. Odżywiają one drewno, zwiększają jego odporność na wilgoć, deszcz, mróz, słońce i śnieg, a jednocześnie zachowują rysunek drewna. Oleje to z kolei impregnaty naturalne, które są całkowicie bezpieczne dla człowieka. Nie zawierają substancji chemicznych, a niektóre produkty pozwalają zmienić odcień impregnowanej powierzchni.
Aby impregnat spełniał swoją funkcję ochronną, powinien być nałożony na odpowiednio przygotowaną powierzchnię. Środek należy nanosić na oczyszczone i suche miejsca. W przypadku nakładania impregnatów na drewno koniecznie trzeba miejsca pokryte żywicą i zatłuszczone przemyć benzyną ekstrakcyjną. Środek rozprowadza się pędzlem po całej powierzchni. Można wykorzystać także impregnację zanurzeniową, która polega na zanurzaniu elementu na określony czas w impregnacie. Najbardziej skuteczna jest metoda próżniowo-ciśnieniowa, która wykorzystuje zjawisko osmozy. Zapewnia ona ochronę impregnowanego materiału nawet przez 20 lat.
Powiązane kategorie: