30 dni na zwrot
Wróć do Turystyka i survival
Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Wróć do Turystyka i survival
U Ciebie za 11-14 dni
30 dni na zwrot
U Ciebie za 11-14 dni
U Ciebie za 11-14 dni
Bezpieczne płatności online
Darmowa dostawa
Kawałek liny w kieszeni nigdy nie pozostanie bezużyteczny, zwłaszcza podczas survivalu albo w żeglarstwie. Nie raz trzeba coś przywiązać, podwiesić lub związać ze sobą. Lina to najprostszy element ekwipunku, jednak jest absolutnie niezastąpiony i wielozadaniowy. Dobra lina musi być na tyle wytrzymała, żeby poradzić sobie nawet ze sporym ciężarem. Jednocześnie powinna się odznaczać dobrą strukturą, jeśli chodzi o śliskość i odporność na ścieranie.
Lina do bruschcraftu wystawiana jest na wiele trudności. Sprzęt musi radzić sobie z deszczem, mrozem i skrajnymi upałami. Właśnie dlatego liny wykonywane są z materiałów odpornych na działanie wody i temperatury. Dzięki temu gotowa linka nie pleśnieje i nie odkształca się.
Włókna poliestrowe, nylon – to tylko kilka spośród wielu materiałów, które wykorzystuje się do wytwarzania lin i linek. Kwestia nośności zależy głównie od potrzeb użytkownika, producent zawsze deklaruje maksymalny udźwig i wybór produktów w tym zakresie jest dość spory.
Wybierając się w w góry czy na wspinaczkę warto wziąć ze sobą liny, które mają wzmacniany rdzeń i są też odporne na przecieranie. Sznur tutaj często ma kontakt z krawędziami skał i bezpieczeństwo wspinających się osób zależy od trwałości ekwipunku. W tym przypadku powinno kupić się produkt przeznaczony do wspinaczki.
Suszenie odzieży czy przywiązywanie łodzi to tylko kilka spośród licznych zastosowań liny survivalowej. Okazuje się ona niezbędna również wtedy, gdy nocleg odbywa się na hamaku. Taki sposób spania jest popularny w ciepłe dni, zabierając niewielki asortyment zyskuje się skuteczne schronienie.
Na rynku dostępne są nawet specjalne taśmy, które służą do rozkładania hamaków. Wyróżnia je spory udźwig, wygodne zakładanie i struktura bezpieczna dla drzew, która gwarantuje, że kora pozostanie w nienaruszonym stanie po opuszczeniu obozowiska. Takie wytrzymałe liny da się nałożyć nawet na cienki pień młodej brzozy.
Są jeszcze sznury jutowe. Wykonane z naturalnego materiału cechują się sporą wytrzymałością. Wpływ na tę ostatnią cechę ma jeszcze grubość i gęstość spotu liny. Przy bardziej wymagających i długotrwałych czynnościach lepiej jest jednak zastosować liny wykonane z materiałów syntetycznych.
Lina jutowa cieszy się dużą popularnością ze względu na biodegradowalność. Podczas eskapady nie trzeba się martwić, czy jakiś fragment szura nie został na terenie obozu i nie jest teraz toksycznym dla środowiska odpadkiem. Sznur jutowy przyda się również na budowie, podczas tymczasowego łączenia elementów. Lina ta może być też wykorzystana w ogrodzie do podwiązywania krzewów i bylin.
Dobra linka turystyczna przyda się nie tylko podczas wyprawy, ale także w domu czy ogrodzie. Często nadaje się jej kolory maskujące, aby trudno ją było dostrzec w lesie. Pozornie lina może wydawać się dosyć cienka, jednak swoją nośnością potrafi zaskoczyć. Z pewnością po wysokiej jakości linę sięga się niejednokrotnie.