Darmowa dostawa
Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
POLECAMY
Wysyłka w 1 dzień
Ten produkt wyślemy w 1 dzień roboczy.Darmowa dostawa
POLECAMY
Wysyłka w 1 dzień
Ten produkt wyślemy w 1 dzień roboczy.Wysyłka w 1 dzień
Ten produkt wyślemy w 1 dzień roboczy.Wysyłka w 1 dzień
Ten produkt wyślemy w 1 dzień roboczy.Dostawa kurierem
Wysyłka w 1 dzień
Ten produkt wyślemy w 1 dzień roboczy.Wysyłka w 1 dzień
Ten produkt wyślemy w 1 dzień roboczy.U Ciebie za 2 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
30 dni na zwrot
Bezpieczne płatności online
Jednym z podstawowych narzędzi przydanych podczas obróbki drewna jest piła stołowa, zwana też cyrkularką. Dzięki niej można przeprowadzić cięcie wzdłużne oraz poprzeczne. Pilarki stołowe są wykorzystywane przede wszystkim do cięcia drewna.
Często pojawia się pytania, czym różnią się piły stołowe od tarczowych. Wyjaśnić można to od razu: pilarka stołowa jest wariantem piły tarczowej (elementem tnącym jest wymienna tarcza). W tym przypadku narzędzie tnące jest po prostu zamontowane do stołu roboczego. Wiele pił tarczowych ma opcję montażu do stołu i wtedy z urządzenia stacjonarnego otrzymujemy stacjonarne, a możemy korzystać z funkcji jednego i drugiego rozwiązania.
Pilarka stołowa wyposażona jest w silnik elektryczny, którego wał połączony jest z tarczą piły oraz korpus piły, do którego przymocowany jest stół pilarki tarczowej. Cięcie drewna (tarcicy) odbywa się poprzez jego posuw na stole pilarki, natomiast tarcza piły wykonuje jedynie ruch obrotowy. Pilarki stołowe pozwalają wykonywać podstawowe operacje cięcia elementów drewnianych takich jak: piłowanie wzdłużne, piłowanie poprzeczne, piłowanie skośne.
Regulację głębokości cięcia uzyskuje się dzięki zmianom wysokości położenia tarczy tnącej względnej powierzchni stołu. Modyfikować można też kąt nachylenia tarczy względem stołu i w ten sposób ciąć skośnie. Oba mechanizmy powinny być niezależne od siebie i proste w obsłudze.
Jednymi najważniejszych parametrów pilarek stołowych są moc oraz napięcie zasilania. Wyższa moc pozwala na efektywną i długą pracę nawet z twardymi materiałami. Warto pamiętać o tym, że moc ma wpływ na napięcie zasilania, w niektórych przypadkach potrzebne będzie gniazdo z prądem trójfazowym.
Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest prędkość obrotowa. Ma ona wpływ na efektywność pracy - im wyższa, tym szybciej można wykonać zadanie. Pilarka stołowa nie będzie się tez dławiła przy twardszych czy większych elementach.
dla bepieczeństwa pracy bardzo wazny jest hamulac bezpieczeństwa. Zatrzymuje on pracę urzadzenia, gdy pilarka stołowa napotka na jakiś nagly opór. Z jednej strony ma to ograniczyć ewentualne przegrzanie się silnika, z drugiej można unikąć naprawdę poważnego wypadku..
Podczas pracy z różnorodnymi materiałami istotna jest też średnica tarczy, którą można zamontować w pile stołowej. Im większa tarcza, tym większa może być grubość obrabianego materiału. Tutaj trzeba uważać, ponieważ większe tarcze są bardziej podatne na zwichrowania i następstwie można trwale uszkodzić mechanizm mocujący.
Jeśli sprzęt ma być wykorzystywany poza warsztatem (np. podczas wyjazdów do klienta), to bardzo ważna jest też waga urządzenia oraz możliwość złożenia stołu. Pilarka tarczowa nawet ze składanym stołem i tak zajmie sporo miejsca.
Często ocena produktu zależy nie tylko od samych parametrów sprzętu, ale też tego, co załączane jest przez producenta w ramach zestawu. A jakie akcesoria najczęściej pojawiają się w przypadku cyrkularek? Oto nasz lista:
Cyrkularka jest bardzo często wykorzystywana w domach z centralnym ogrzewaniem na drewno. Przy użyciu tego elektronarzędzia opał mniejszych gabarytów (gałęziówka, deski, palety) szybko zostanie pocięty do odpowiednich rozmiarów.
Jednak najczęściej piłę stołową można spotkać w warsztatach stolarskich. Jest niezastąpiona podczas obróbki drewna najróżniejszych rozmiarów.: od listewek i desek to dużych płyt drewnianych i drewnopodobnych. Zazwyczaj tnie się nią pojedyncze elementy, chociaż są inne opcje: w sankach prowadzących można umieścić /wiele elementów jednocześnie. Ustawienie prowadnic umożliwia wykonanie pracy hurtowo.
Z pilarki stołowej korzystają także ekipy budowlane oraz majsterkowicze. Chociaż najczęściej używa się ich do cięcia drewna, to jednak niektóre modele sprawdzą się także przy cięciu betonu, płytek ceramicznych, glazury, aluminium i innych materiałów.
Wiele osób zastanawia się, co będzie lepszym wyborem: cyrkularka czy pilarka ukośnica? Odpowiedź na to jest jedna: to zależy :) Dokonamy teraz szybkiego porównania tych urządzeń.
Kapówka pozwala na szybkie i precyzyjne docinanie nawet drobnych elementów. W tym przypadku nie ma też najczęściej problemu, by ciąć inne materiały niż drewno: tworzyw sztucznych, aluminium, metalu czy materiałów drewnopodobnych. Można uzyskać różne kąty nachylenia cięcia: od 45st w lewo do 45st w prawo. Ukośnice mogą być wyposażone również w laser naprowadzający oraz oświetlenie LED miejsca pracy. Samo budowa maszyny sprawia, że osoba obsługująca może lepiej kontrolować cięcie.
Dzięki zamontowanej podziałce na stole pilarka stołowa uzyskuje wyjątkowo dokładne wymiary ciętych przedmiotów. Piły stołowe wyposażane są również w stół obrotowy umożliwiający cięcie pod zadanym kątem. Istnieje także możliwość pochyłu tarczy tnącej i uzyskaniu przecięć pod kątem 45 stopni. Jeśli wykorzystamy prowadnice, to cięcie będzie bardzo precyzyjne. Przy użyciu sanek do pilarek stołowych można ciąć też drobne elementy (również wiele elementów za jednym razem).
Innym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę, jest mobilność - a oba sprzęty są dość sporych gabarytów. Można znaleźć już modele ukośnic z zasilaniem akumulatorowym, w przypadku pił stołowych to raczej bezcelowa, bo bateria byłaby bardzo szybko wydrenowana. Same cyrkularki montowane są jednak na stołach, a te już dość często są składane i wyposażone w kółka do transportu.
Przy dylemacie "ukośnica czy piła stołowa?" najlepiej rozważyć, czy narzędzie będzie wykorzystywane przede wszystkim do cięcia wzdłużnego (na korzyść cyrkularki). Do cięcia poprzecznego może lepiej sprawdzić się kapówka. Zastanowić się trzeba też, jakie będą gabaryty materiału: przy dużych sprawdzi się jednak lepiej pilarka stołowa.
W naszym asortymencie można spotkać elektronarzędzia wielu producentów. Do najpopularniejszych należą:
Pilarki stołowe są jednymi z najpopularniejszych elektronarzędzi, a jednocześnie – potencjalnie najniebezpieczniejszych (w tej grupie znajdują się pilarki tarczowe i pilarki ukośnice. Aby jednak tego niebezpieczeństwa uniknąć, należy upewnić się, że ostrze pilarki stołowej jest prawidłowo, mocno i solidnie, osadzone. Nigdy nie powinno być ono tępe, mogłoby to skutkować jego przegrzaniem. Sprawdź również osłonę tarczy pilarki stołowej – czy jest ona w dobrym stanie, czy działa prawidłowo? Nie należy siłą pchać drewna pod ostrze, trzeba przeprowadzać tę czynność z lekkim tylko naciskiem.
Dobrym rozwiązaniem jest użycie popychacza, aby zapewnić sobie bezpieczną odległość rąk od ostrza piły stołowej. Przy drobnych elementach warto używać sanek (do zakupu osobno lub też można zrobić własne. Poczekaj na zatrzymanie pracy ostrza, zanim wyjmiesz je z drewna. Nie należy poddawać działaniu pilarki stołowej drewna mokrego. Wskazane jest każdorazowe używanie osłony narzędzia, zaopatrzenie się w odzież, okulary ochronne i maskę przeciwpyłową, ułatwiającą oddychanie.
Powiązane kategorie: